Mercedes z odzysku w Galerii Figur Stalowych

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Temat: Galeria Figur Stalowych
Gdzie: Polska, Pruszków
Autor projektu: Mariusz „Jose” Olejnik i ekipa
Info: www.galleryofsteelfigures.com

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

Znacie już Galerię Figur Stalowych w Pruszkowie? Sztuka tworzenia przedmiotów z rzeczy wyrzuconych na śmietnik nie jest niczym nowym na świecie. Co więcej coraz mocniej wpisuje się w trendy projektowania i artystycznego przekazu. Artyści wykorzystują do tego celu zużyte butelki, stare deski, podkłady kolejowe, odpady z plastiku i właśnie złom.


Pomysłodawca "Gallery of Steel Figures", Mariusz „Jose” Olejnik i jego ekipa nie mają problemu z pozyskiwaniem złomu i materiałów do własnych kolekcji. Galeria mieści się na złomowisku, więc na bieżąco może wykorzystywać coraz to nowe okazy i ciekawe elementy z recyclingu do własnych realizacji. Wykorzystują zresztą wszystko: fragmenty silników, zawieszenia samochodowe, przekładnie, łożyska, koła zębate, skrzynie biegów. jednym słowem to co ma jakiś związek z odchodzącą już do lamusa motoryzacją.

Zaczęło się trochę niewinnie od wykonania stolika z bloku silnika V8. Potem skala trudności zwiększyła się nieco. Powstawały instalacje, które czerpały inspiracje z  filmów, bajek i otaczającego nas świata. Ostatnio to co ich najbardziej pochłonęło to rzeźby najbardziej ekskluzywnych samochodów, a nawet motocykli. Nie ograniczają się jednak tylko do motoryzacji. Inspiracje zresztą tworzy samo życie i napływające na bieżąco dostawy świeżego surowca odpadowego, które zamiast skończyć w hucie, zaczyna zupełnie nowe życie, w nowym wcieleniu w galerii. Czasami pewne rzeźby powstają nawet z sugestii gości, którzy opowiadając o swoich fantazjach, mimowolnie stają się protoplastami nowych wzorów.

Skala trudności jest jednak duża. O ile stworzenie stolika nie było jakoś szczególnie trudne, wykonanie metalowej rzeźby samochodu np. Mercedesa SL w skali 1:1 to tysiące godzin, wielu osób i wiele dni spędzonych na projektowaniu i designie.  Aby uzyskać coś naprawdę kreatywnego i unikalnego trzeba jeszcze tchnąć w te rzeźby ducha i energię, a to wymaga już dużo większego zaangażowania. Sama realizacja nie polega więc tylko na zespawaniu i zeszlifowaniu. Istotny jest również artystyczny przekaz i odwzorowanie detali.
Jeśli mówimy o realiach to trzeba wspomnieć również o skali. Rzeźby samochodów to artystyczne kopie zrobione w skali 1:1. Nie jest to więc tylko artystyczna interpretacja, ale w jakimś sensie technologiczny majstersztyk. Nie trzeba chyba również dodawać, ze każda rzeźba jest wykonywana ręcznie. Nie jest to więc praca łatwa, a mozolne kształtowanie metalu przypomina utrudnienia jakie spotyka sztuka rzeźbiarstwa w kamieniu. Tu również  skala problemów i twardość materii jest równie ciężka i mozolna. Przy dopracowywaniu detali pracuje zresztą cała ekipa GSF  i każdy ma jakieś określone funkcje.  Ile osób liczy ekipa? Przy realizacja kolekcji współpracowało około 50 rzemieślników, artystów, projektantów nie tylko w Pruszkowie, ale i na całym świecie. Ekipa realizuje niekiedy pewne projekty zamiejscowo.
 


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Tags:
Komentarze   
+4 #1 Gallery of Steel Figures 2017-04-24 08:03
Dziękujemy za wspaniały tekst, udostępnienie materiału i miłe słowa. Bardzo się cieszymy że projekt Galerii Figur Stalowych się spodobał. Serdecznie zapraszamy na wystawę.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Info

© mototour.pl