Allegro - 10% prowizji w dziale motoryzacja

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Temat: Zapłacisz nawet 10% prowizji w dziale akcesoria motocyklowe
Miejsce: Polska
Termin: Od 18.09.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (2 Votes)

Obojętnie czy wystawiasz starą poszarpaną skórę czy zestaw gadżetów motocyklowych po 18 września 2017 na allegro zapłacisz dodatkowy haracz. Firma zmienia cenniki. Jeśli przykładowo uzyskasz z licytacji 500 zł, zapłacisz minimum 50 PLN prowizji od sprzedaży na tym popularnym serwisie sprzedażowym.

Prowizja od sprzedaży od 18 września będzie wynosić 8-10% na większość działów związanych z motocyklami. Zamiast zapłacić np. 30 zł jak dawniej bywało w większości sprzedawanych przedmiotów, teraz trzeba będzie zasilić konto bankowe pośrednika 2-3 razy większymi opłatami. Z pobieżnych wyliczeń wynika, że podwyżka będzie się kształtować na poziomie 250%. Przykładowo za sprzedane akcesoria za 2K zapłacisz pomiędzy 160-200 PLN prowizji. Wyjątkiem są tylko opony, na które obowiązywać będzie prowizja 4%. Alledrogo dokopało zresztą nie tylko branży motocyklowej. Już w maju 2017  wzrosły stawki prowizji w wielu innych działach. Na 10% skoczyły Antyki i Sztuka, Przemysł, Biuro i Reklama, 9% Kolekcje.  Prowizja 8 % od ceny końcowej obowiązuje już na sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski, a 7% zapłacić trzeba za gitary. Wcześniej w branży motoryzacyjnej trzeba było zapłacić prowizję od sprzedaży zazwyczaj 1,5-6 proc. plus konkretna kwota.


Co to oznacza dla motocyklistów i branży motoryzacyjnej? Zapewne sprzedawcy będą musieli sobie zrekompensować koszty wystawienia przedmiotów o zapłatę prowizji i ceny wzrosną również o około 8-10 %. Inną alternatywą jest sytuacja, kiedy to alledrogo stanie się tylko popularną wyszukiwarką cenową, a finalizować zakupy większość motocyklistów będzie nie na portalu, tylko stronach internetowych wystawców i w sklepach stacjonarnych. Wszystko zależy zresztą od polityki cenowej sprzedawców. Jeśli ceny na portalach firmowych będą atrakcyjne skorzystają z tego sklepy niezależne obchodząc licytacje. W sieci można znaleźć również  inne opinie. Firma chce stopniowo zmienić charakter polskiego rynku i dąży do monopolizacji pewnych kanałów sprzedażowych w duchu amazona. Zamiast być platformą tysięcy małych firemek, portal stanie się globalnym marketem, zarządzanym i sterowanym przez konsorcjum. Spółka już ma wiele własnych sklepów pod różnymi markami. Te własne sklepy, które nie płacą z oczywistych względów takiej wysokiej prowizji, będą więc stopniowo przejmować najbardziej intratne segmenty rynku i eliminować konkurencyjnych sprzedawców. W tym kierunku idzie również szata graficzna portalu, gdzie wszystko przypomina jeden wielki shop, zdjęcia są zunifikowane,.


Allegro odpowiada na zarzuty, że wprawdzie opłaty prowizji wzrosły, ale w wielu kategoriach, w których została zmieniona wysokość prowizji, serwis zrezygnował również z pobierania opłat za wystawienie przedmiotu. Sprzedawca nie zapłaci również za dodatkowe zdjęcia prezentujące ofertę. Sprzedaż we własnych sklepach internetowych stanowi tylko ułamek przychodów firmy. Z naszych analiz wynika, że od 18 września stawka za wystawienie w popularnych kategoriach motoryzacyjnych zmniejszy się, ale nie zniknie całkowicie i wyniesie od 10 -25 groszy za ofertę.

W nowej prowizji sprzedając za 5.000. PLN trzeba będzie zapłacić 500.25 zł prowizji.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 # renios1987 2017-11-19 14:52
Przez pewien czas portale aukcyjne były pewnikiem pod kątem najniższych cen. Teraz nie jest już to takie oczywiste. Wiele sklepów sprowadza części bezpośrednio od producentów. Na przykład znany Motogar jest średnio o ok. 30% tańszy niż Aso. Wiem, bo sam jakiś czas temu sprawdziłem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # albercik76 2017-10-25 15:43
[quote name="starywojak"]Ostatnio szukałem na tym portalu owiewki do motocykla i nie dość, że miałem problem ze znalezieniem, to jeszcze cena była sporo wyższa niż w sklepie internetowym. Moim zdaniem jest, to skutek właśnie podwyżki opłat. Podzespół, który chciałem namierzyć wyglądał mniej więcej tak:

U mnie było podobnie. Wydaje mi się, że to właśnie efekt podwyżek. Najlepiej jednak jest kupować na niezależnych platformach. Dobry sklep nie dość, że ma duży wybór, to i narzuty dużo niższe zwłaszcza. Jeśli sprowadza bezpośrednio od producenta, jak. np Enduro7
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # starywojak 2017-10-25 15:37
Ostatnio szukałem na tym portalu owiewki do motocykla i nie dość, że miałem problem ze znalezieniem, to jeszcze cena była sporo wyższa niż w sklepie internetowym. (...)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Info