Pałac Wojanów

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Pałac Wojanów
Polska, woj. dolnosląskie
Wojanów, Jelenia Góra
pałac i hotel
otwarte cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

 

Jeden z piękniejszych pałaców należący między innymi do wielu rodów magnackich, królewskich. Pierwsze zródła opisują Wojanów już około XIII w, kiedy to jako lenno rycerskie otrzymał je Eberhard von Schildau. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli, stając się własnością rodziny Schaffgotschów, Zedlitz. Nickel von Zedlitz und Nimmersath postawił tu renesansowy dwór, który został spalony w trakcie wojny trzydziestoletniej przez  Szwedów.

Około 1754 r. Wojanów przeszedł w ręce bogatego kupca Daniela von Buchs, który przebudował pałac w stylu barokowym. Później w posiadaniu kolejnych właścicieli: w 1817 r. Karla Sigismunda von Rothkirch, Karla Albrechta. Obiekt doczekał się modernizacji w duchu klasycystycznym w wysublimowanej odmianie neogotyku. W tym czasie został utworzony park krajobrazowy obok pałacu. W roku 1839 r. pałac i włości pałacowe przeszły w posiadanie księżnej Luizy Niderlandzkiej, która otrzymała go w spadku od króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Aby podkreślić prestiż nowej rezydencji królewskiej, zespół został przebudowany w latach 1839-1840. wg. koncepcji Friedricha Augusta Stülera i Hermana Wenzela. Park przekształcono wg. projektu Petera Josepha Lenne.

W  1908 r., Wojanów został sprzedany przez Marię zu Wied i należał kolejno do Carla Kriegowa, konsula Effenberga, wydawcy Kammera. W czasie II wojny światowej znajdował się tu obóz pracy dla robotników przymusowych, a po wojnie  gospodarował tu PGR. Obecnie znajduje się tu zespół hotelowy. Zachował się portal zwieńczony fryzem, z tarczami  herbowymi, obramienia okien w dolnej kondygnacji oraz wewnętrzny portal prowadzący do piwnicy.  Wyposażenie  z XIX w. w większości uległo zniszczeniu po wojnie i czasie pożaru w 2002 r. Zachowana sala balowa z bogatą polichromią oraz niewielkie malowidła sklepienia na jednej z górnych kondygnacji wież.

Dość duża dostępność pokoi hotelowych w budynku pałacu i stojących obok pawilonach. Bardzo dobre możliwości bezpiecznego parkowania motocykli.
 

0 km, 00:00:00


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres