Sulejów - dawne Opactwo Cystersów

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Opactwo Cystersów
Polska, woj. łódzkie
Sulejów
zabytkowy obiekt
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)

 

 

Historia opactwa zaczyna się od 1176 roku kiedy to król Kazimierz Sprawiedliwy nadał Sulejów cystersom. Cystersi na prawym brzegu Pilicy zbudowali kościół i klasztor. Do dzisiaj zachował się romański kościół, kapitularz i arsenał z Basztą Muzyczną. Nadal istnieją Brama Krakowska, Baszta Mauretańska i Attykowa, co więcej są to najwyższej klasy zabytki architektury romańskiej. Najciekawsze budowle: Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego.

Front kościoła zdobi romański portal i rozeta. Wyposażenie świątyni pochodzi z okresu baroku i rokoka. W narożach między  prezbiterium znajdują się kaplice. Kościół zbudowany jest z piaskowca. Kamienne są też elementy wew.  i dekoracyjne, natomiast sklepienia i ściany od wewnątrz są ceglane. Warto zobaczyć: Rozeta nad portalem. Kolumny portalu. Środkowa jest zeszlifowana; to o nią, wg. legendy, mieli ostrzyć miecze rycerze zdążający pod Grunwald. W części środkowej fasady zachodniej znajduje się romański portal z trzema kolumnami z każdej strony.

Architektura wnętrza kościoła jest połączeniem stylu romańskiego i gotyckiego. W kościele znajduje się pięć barokowych ołtarzy. Pozostałe oraz ambona pochodzą z epoki rokoka. Architektura wnętrza kościoła jest połączeniem stylu romańskiego i gotyckiego. System architektoniczny jest już gotycki, romańskie są pozostałe detale. Cechy gotyckie posiadają ceglane krzyżowo-żebrowe sklepienia, wspierające się na półkolumnach i filarach. Rokokowy ołtarz główny z 1788 roku jest wykonany przez Jana Millmana. Znajduje się w nim obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej z I połowy XVII wieku.

Zobacz też bogato dekorowane organy, powstałe w XVII wieku. Sklepienie kapitularza wspiera się na jednej kolumnie Obwarowania i pozostałe budynki: Baszta Attykowa, dalej Baszta Rycerska i Baszta Mauretańska, Baszta Opacka. Obwarowania klasztoru powstały pomiędzy XV a XVII wiekiem. Zachowało się 6 baszt i duże fragmenty murów. Najstarszą z baszt jest znajdująca się półkolista Baszta Mauretańska. Pochodzi z końca XV wieku. Wybudowana z cegły, jest typową basztą budowaną w średniowieczu. W narożniku północno-zachodnim znajduje się baszta renesansowa, zwana Attykową, z ok. połowy XVI wieku. Kamienna na dole, górę ma wykonaną z cegły. Baszta Krakowska, pochodzi z początku XVI wieku. Została nadbudowana w wieku XVIII. Ma 34 metry wysokości. W przylegających do niej zabudowaniach znajduje się właśnie hotel znajdował się kiedyś browar i spichlerz. Basztę Muzyczną zbudowana w XVI wieku z kamienia. W niższej kondygnacji znajdują się strzelnice; ceglane górne piętro dobudowano w XVIII wieku. Baszta Opacka, czworoboczna z XV/XVI wieku. Jest zbudowana z kamienia, górą z cegły.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres