Pałac Odrowążów - Chlewiska

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pałac Odrowążów
Polska, woj. mazowieckie
Chlewiska, koło Szydłowca
pałac i hotel
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

 


Pałac Odrowążów w miejscowości Chlewiska koło Szydłowca, należy do jednych z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. W XII w. został wzniesiony w Chlewiskach przez rodzinę Duninów zamek. Od 1360 roku właścicielami Chlewisk zostali Odrowążowie. W 1605 roku kolejny spadkobierca rodu Wawrzyniec Odrowąż Chlewicki dobudował wschodnie skrzydło. Chlewiccy władali Chlewiskami do połowy XVIII wieku.

Następnie kolejnymi właścicielami były rody szlacheckie Potkańskich, Sołtyków i Platerów. Pałac na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Obecnie składa się z dwóch budynków, które łączą się ze sobą pod kątem prostym. Budynek główny jest podpiwniczony i wzniesiony na planie kwadratu. Tu również znajduje się sklepienie kolebkowo-krzyżowe i renesansowy kamienny portal. Są to najstarsze komnaty zamkowe z XII wieku. o gotyckim charakterze.

Zespół pałacowy jest położony wśród stawów w 8 hektarowym parku krajobrazowym, w którym znajdują się egzotyczne gatunki drzew: tulipanowce, dąb błotny, pomniki przyrody: cisy pospolite, dąb szypułkowy, lipa szerokolistna. Od roku 1999 Pałac jest własnością firmy Manor House i funkcjonuje jako Zespół Pałacowo, Parkowy ośrodek wypoczynkowo szkoleniowy.

 


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

© mototour.pl