Zamek w Bytowie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zamek Bytów
Polska, woj. dolnosląskie
Staniszów, Jelenia Góra
zamek i hotel
otwarte cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

 

W 1329 r. zakon krzyżacki zakupił od synów Henninga von Behr gród Bytów, należący pierwotnie do książąt  pomorskich za 8000 grzywien. W miejscu tym zbudowano najpierw miasto (1346 r.), zamek drewniany, a następnie zamek murowany. Budowany pod kierunkiem znanego budowniczego Mikołaja Fellensteina, był jednym z najpóźniej postawionych zamków krzyżackich. Jego budowa przypadła na lata 1390-1405.

Pierwotne założenie umiejscowiło go na planie prostokąta o wymiarach 70 x 49m. Na narożach znajdowały się 3 cylindryczne wieże (nazywane Młyńską, Różaną i Polną) oraz jedna wieża o podstawie czworokątnej (sześciokondygnacyjna nazywana prawdopodobnie Prochową). Wszystkie o wysokości około 20-25 m połączone były chodnikami, biegnącymi wzdłuż murów. Podstawę budowli tworzył trzykondygnacyjny dom, kurtynowe mury obwodowe oraz brama od strony północnej. Poza murami znajdowało się obecnie nie zachowane gdanisko wybudowane na planie  prostokąta.

W  XVI w. rozpoczęto wielką przebudowę, w wyniku czego nadbudowano nowy dom mieszkalny przy części południowo-wschodniej, kancelarię przy części południowej oraz w XVII w. tzw. dom wdów przy bramie, zbudowany na polecenie Bogusława XIV dla wdowy po księciu Franciszku. W 1410 r. zdobyty przez Polaków. W 1411r. po pokoju toruńskim ponownie stał się własnością krzyżacką. Po II pokoju toruńskim oddany przez Kazimierza Jagiellończyka jako lenno księciu pomorskiemu Erykowi II. Pozostał do 1637 r. posiadłością książąt pomorskich. W 1656 r. zniszczony przez wojska szwedzkie. Później przechodzi okres upadku, aż do 1937 r., kiedy to na krótko, bo dwa lata, rozpoczyna się odbudowę zamku. Ostatecznie wyremontowany po II wojnie światowej.

Jest możliwość noclegu. Hotel i restauracja mieści się w murach zamku krzyżackiego.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres