Zamek rycerski w Krągu - Podewils

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zamek w Krągu
Polska, woj. zachodniopomorskie
Krąg
zamek + hotel
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)

 

Zamek należący kiedyś do rodziny Podewilsów. W XVII wieku przebudowany w renesansową rezydencję, a XIX w. dobudowano trzykondygnacyjne skrzydło. Niedługo potem właściciel  przegrał zamek w karty.

Znajduje się 40 km od Słupska w Puszczy Koszalińskiej, niedaleko miejscowości Polanów, na styku województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jest to jeden z najciekawszych tego typu obiektów zabytkowych w Polsce. Pierwsza bryła obiektu została zbudowana już w połowie XV w. Dzisiejsza konstrukcja zamku posiada jednak charakter renesansowy. Ostatni prawowity właściciel dr Karl Alexander von Ripenhausen, mieszkał na zamku do 1944 roku. Po śmierci gospodarza zamek został ogołocony i zdewastowany z wszystkich wartościowych przedmiotów, najpierw przez przetaczającą się armie radziecką, a później okolicznych szabrowników, którzy doprowadzili obiekt w szybkim tempie do ruiny.

Z powodu dużej dewastacji miał nawet po wojnie zostać rozebrany, ale ze względu na protesty okolicznych mieszkańców i konserwatora zabytków decyzję zmieniono. W roku 1953 przystąpiono do odbudowy. Remont i finansowanie miało przeprowadzić Szczecińskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów. Obiekt miał być przeznaczony jako obiekt wczasowy. W latach 80 tych przejęty przez nadleśnictwo, a w latach 90 tych przez gminę Polanów, która szybko wystawiła zamek na licytację i sprzedała  inwestorowi.

Około 2012 r. zamek został ponownie wystawiony na sprzedaż tym razem za cenę wywoławczą 25 mln PLN. W ramach sprzedaży kupujący miał dostać również folwark, stajnie z 1970 roku i 26 tys. m kw. park, tuż przy jeziorze. Ostatecznie posiadłość nie została kupiona, a właścicielem jest nadal spółka Podewils, która posiada również w swoim portfelu hotel Podewils w Gdańsku, znajdujący się z kamienicy "pod Murzynkiem".

W zamku są pokoje dla 120 gości dość bogato wyposażone, sala koncertowa, biblioteka, sala rycerska i restauracja w zabytkowej piwnicy. W folwarku obok hotelu znajduje się dodatkowo 10 pokoi dwuosobowych.

Info: Koszt wynajęcia pokoju to około 300 PLN. W okolicznej miejscowości Warcino zamieszkał kiedyś kanclerz Otto von Bismarck. Z Kręgu do Warcina można się dostać drogami szutrowymi i leśnymi (15 km). W Warcinie warto zobaczyć pałac, park i cmentarz czarnych dogów, które były ulubieńcami Bismarcka.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres