Zamek Gniew

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Zamek Gniew
Polska, woj. pomorskie
Gniew
zamek i hotel
otwarte cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

 

 

Położony na wzgórzu leżącym w pradolinie Wisły. Na skutek wielokrotnych zniszczeń, pożarów i zmian, jego wygląd obecny nie w pełni przypomina zamek średniowieczny, jednak podstawowa konstrukcja czteroskrzydłowego zamku typu konwentualnego została zachowana. Zbudowany na przełomie XIII i XIV w. Początkowo wzniesiono skrzydło zachodnie i południowe, a następnie dalsze budowle, w wyniku czego powstała czteroskrzydłowa całość. Najciekawsza i najwyższa wieża zwana stołpem znajdowała się we wschodniej części zamku.

 

Była to wysoka, wielokątna, zakończona hurdycjami budowla, która uległa zniszczeniu pod koniec XIX w. Po zniszczeniu w jej  miejscu wybudowano mniejszą, podobną do pozostałych wieżyczkę narożną. Wjazd do zamku poprzedzony przedbramiem i zwodzonym mostem znajdował się w części południowo-zachodniej. W XIX w. zamurowano jednak poprzedni wjazd i wybudowano nowy w części zach.-płn. W zachodniej części znajdował się kapitularz - miejsce zebrań braci zakonnych, następnie kaplica, jadalnia, czyli refektarz, w skrzydle północnym - dormitorium i mieszkanie komtura, oraz w piwnicach kuchnie, piekarnie, spiżarnie i pomieszczenia gospodarcze. W południowo-zachodniej wieży mieściła się wieża latrynowa. Na zewnątrz - głęboka fosa oraz rozbudowane przedzamcze z systemem pomieszczeń gospodarczych, młynów, spichrzy, stajni i pomieszczeniami rzemieślników. W 1410 r. zamek został zajęty na krótko przez wojska polskie. Szybko jednak wrócił we władanie  Krzyżaków. W czasie wojny trzynastoletniej miasto przyłączyło się do Związku Pruskiego. Ponownie odzyskane przez Zakon w 1454 r. stanowiło silną bazę i punkt oporu, aż do momentu, kiedy z pomocą floty elbląskiej i gdańskiej po długim oblężeniu zostało zdobyte i przyłączone do Polski. Po tych wydarzeniach zamek stał się siedzibą starostów polskich, adaptowany do ich potrzeb. W czasie wojen szwedzkich w XVII w. dwukrotnie niszczony. W latach 1667-1696 godność starosty piastował tutaj król polski Jan III Sobieski, mieszkając wraz z żoną Marią. W tym okresie w narożniku północno-wschodnim powstał pałacyk na przedzamczu nazywany dziś „Pałacem  Marysieńki". Od 1772 r. po przejęciu przez Prusy, przystosowany na koszary, magazyny zbożowe, aż wreszcie zakład karny w 1856 r. Wielokrotnie przebudowywany i zamurowywany, zatracał swój pierwotny wygląd. W 1921 r. zamek został podpalony i prawie całkowicie  spłonął. W takiej postaci dotrwał aż do lat 60., kiedy to rozpoczęto renowację i odbudowę.

 

Informacje praktyczne:

Od 2014 r. przejęty przez prywatnego właściciela i grupę Polmlek. Dojazd z Gdańska 62 km, lub Malborka 43 km. Promem w sezonie do Kwidzyna 19 km.
Hotel Marysieńki 65  miejsc noclegowych, dodatkowo nowo zrekonstruowane i adaptowane budynki do potrzeb hotelowych.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres