Chełmno dawna gotycka metropolia

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Chełmno zabytki
woj. kuj - pom.
Ratusz miejski, kościół farny
Chełmno
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (3 Votes)

 

 

Chełmno zabytki 

1. Ratusz miejski i mury obronne

Ważnym zabytkiem w Chełmnie jest gotycko-renesansowy ratusz miejski ze średniowieczną miarą długości tzw. "prętem chełmińskim" liczącym 4,35 m. Dawniej, tj. w XVI w był on głównym obiektem średniowiecznego rynku. Został zbudowany na planie prostokąta i ma wysokość około 47 metrów. Posiada wieżę i barokowy hełm wykonany przez Krzysztofa Wagnera z Gdańska w początkach XVIII w. Późnorenesansowy wygląd ratusza wydaje się manieryczny za sprawą dość wybujałego włoskiego motywu attyki na wysokości pierwszego pietra. Od 1983 roku w ratuszu czynne jest Muzeum Ziemi Chełmińskiej, mające profil regionalno - historyczny oraz Chełmińska Informacja Turystyczna.

Uwagę turystów zwraca też w pełni zachowany szachownicowy układ starego miasta i średniowieczne mury obronne o długości 2 270 m - wspaniały przykład architektury obronnej w Europie. Ceglane mury obronne wzniesiono od połowy XIII wieku do połowy XIV wieku w miejscu pierwotnych umocnień drewniano-ziemnych. W murach znajdowało się dawniej 25 lub 27 baszt, z których 17 zachowało się w pełni, a 6 we fragmentach. Od strony wschodniej, gdzie występuje teren nizinny, mury zabezpieczone zostały fosą. 

 

0 km, 00:00:00

Gotycki kościół farny

W Chełmie sławą otoczone jest sześć gotyckich kościołów. Najbardziej wartościowy pod względem kulturowo-architektonicznym jest Kościół Archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia NMP, czyli kościół farny. Od wieków obiekt nadaje charakterystyczną strzelistość zarysom chełmińskiej starówki. Jest budowlą ściśle orientowaną składającą się z wydłużonego, prosto zamkniętego prezbiterium, trójnawowego halowego korpusu oraz masywnej fasady zachodniej o dwóch nierównej wysokości wieżach. Na ścianach prezbiterium i naw bocznych znajdują się fragmenty polichromii gotyckich z ok. 1400 roku i malowidła ścienne. Zbudowany z fundacji Zakonu Krzyżackiego w pocz. XIII w. stał się modelowym rozwiązaniem dla innych kościołów ziemi chełmińskiej i państwa krzyżackiego np. dla katedry w Królewcu. Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny, dzieło snycerza Macieja Rodte z pocz. XVIII w., z obrazem Wniebowzięcia NMP. Cenne są również: barokowe ołtarze boczne i rokokowe przy filarach, ambona i pochodzący z końca XVII wieku prospekt organowy. Przy prezbiterium znajdują się dwie kaplice. W północnej z 1649 r. umieszczono otoczony kultem cudowny obraz Matki Boskiej Chełmińskiej. Interesująca może wydać się kaplica południowa Bożego Ciała z barokowym ołtarzem i płaskorzeźbą przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę.

 

Relikwie Św. Walentego

Nietuzinkowy element promocji miasta, czyli kreowany w jego obrębie raj dla zakochanych to też bardziej zasługa wspaniałej historii miasta niż sprytu urzędników. Asumpt do tej zagadki zawiera historię relikwii Świętego Walentego, przechowywanych od stuleci w kościele farnym. O zawartości relikwii stanowi głowa świętego - właściwie jej nieznaczna cząstka. Relikwie są umieszczone w puszce w kształcie regularnego ośmioboku. Puszka jest cała ze srebra i waży około trzy funty. U góry ma okrągłą pokrywę w kształcie kopuły, w której spoczywa relikwia oglądana przez specjalne szkło. Relikwia od dawna słynęła z cudów. Około 1630 roku Jadwiga z Czarnków Działyńska wraz z córką z wdzięczności za pomoc w uzdrowieniu za przyczyną św. Walentego kazała wykonać wspomniany relikwiarz z napisem dziękczynnym. Został on wykonany w Toruniu .W roku 1715 w Farze chełmińskiej misjonarze przeznaczyli Św. Walentemu osobny ołtarz, który, według tradycji miał być namalowany w Rzymie, lecz brak jest na to dowodów. Istnieje on do dziś. Mieści się przy ołtarzu głównym, rozdzielając nawę główną od południowej. Dawniej składano na nim srebrne wota za uzyskane łaski. W mieście co roku odbywają się obchody Dnia Świętego Walentego, a w parku Nowe Planty postawioną grawerowaną serduszkami "Ławeczkę dla zakochanych".

 


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres