Skansen w Klukach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It
Skansen 
Kluki
woj. pom.
płatne
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (4 Votes)

 

 

Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach koło Smołdzina jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Zainicjowany w 1963 roku skansen powstał przy udziale koszalińskich i słupskich muzealników oraz miejscowych regionalistów. Sporą zasługę w powstaniu muzeum mają również pracownicy toruńskiego Muzeum Etnograficznego a także naukowcy Katedry Etnografii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, którzy opracowali scenariusz skansenu (na podstawie archiwów stworzyli replikę oryginalnej wsi rybackiej, a także przyporządkowali do poszczególnych domów odpowiednie meble i sprzęty). Głównym celem muzeum jest prezentowanie kultury Słowińców - ludności pochodzenia kaszubskiego niegdyś mieszkającej nad jeziorami Gardno i Łebsko. Dziesięciohektarowy skansen znajdujący się na terenie Słowińskiego Parku Krajobrazowego, składa się z 20 obiektów. Najcenniejsze wśród nich są trzy zagrody in sito (nieprzeniesione, znajdujące się w pierwotnej lokalizacji), które wraz z kilkoma innymi (przeniesionymi) chałupami tworzą obraz dawnej wsi Kluki. Zgromadzone obiekty ukazują turystom zabudowania od końca XVIII po lata 30-te XX wieku. 

W położonej wśród bagien i mokradeł wsi Kluki zachowały się trzy oryginalne zagrody. Chata Reimannów, to pierwotnie dwurodzinny budynek z 1850 roku, do którego pod koniec XIX wieku dobudowano jeszcze jedno mieszkanie, oprócz tego w obejściu znajdują się trzy budynki gospodarcze. W krytym trzcina budynku znajduje się obecnie stała ekspozycja ukazująca historie Słowińców a także powstanie i rozwój wsi Kluki. Natomiast budynki gospodarcze wykorzystano do zaprezentowania typowych dla regionu narzędzi rzemieślniczych jak również przedmiotów codziennego użytku. Zagroda Josta i Klicka to kilkakrotnie przebudowywany dwurodzinny dom, który przez lata wzbogacono o dodatkowe sienie i kuchnie z kominami. Obejście przede wszystkim  ukazuje turystom gospodarkę rybaka, która dla mieszkańców Kluk była głównym źródłem utrzymania. Stała ekspozycja obejmuje oryginalne umeblowanie, naczynia, kosze do noszenia ryb, niecki a także części garderoby typowej rodziny rybackiej sprzed lat. Oprócz zachowanych zagród na terenie skansenu znajdują się również rekonstrukcje dawnych budynków zaliczyć do nich można magazyn na sprzęt rybacki, w którym znajdują się sieci do połowu ryb, kotwice, siekiery do wyrąbywania przerębli  w zamarzniętym jeziorze, a także specyficzne ośmiometrowe łodzie.

 

 

 

Zagroda Charlotty Kluck

Zagroda  Charlotty Kluck to najstarszy  obiekt w skansenie, pochodzący z końca XVII wieku. W jednorodzinnym domu zachował się oryginalny system ogniowy tzw. czarna kuchnia (w środku komina umieszczone jest otwarte palenisko). W związku z zachowanym zabytkiem w budynku zorganizowana jest stała wystawa „Wokół kuchennego pieca”, która pokazuje tradycyjne sprzęty kuchenne.

Chata Reimannów

Chata Reimannów, to pierwotnie dwurodzinny budynek z 1850 roku, do którego pod koniec XIX wieku dobudowano jeszcze jedno mieszkanie, oprócz tego w obejściu znajdują sie trzy budynki gospodarcze. W krytym trzcina budynku znajduje się obecnie stała ekspozycja ukazująca historie Słowińców a także powstanie i rozwój wsi Kluki. Natomiast budynki gospodarcze wykorzystano do zaprezentowania typowych dla regionu narzędzi rzemieślniczych jak również przedmiotów codziennego użytku.

Zagroda Josta i Klicka

Zagroda Josta i Klicka to kilkakrotnie przebudowywany dwurodzinny dom, który przez lata wzbogacono o dodatkowe sienie i kuchnie z kominami. Obejście przede wszystkim przedstawia gospodarkę rybaka, która dla mieszkańców Kluk była głównym źródłem utrzymania. Stała ekspozycja obejmuje oryginalne umeblowanie, naczynia, kosze do noszenia ryb, niecki a także części garderoby typowej rodziny rybackiej sprzed lat.

Magazyn rybacki

Magazyny na sprzęt rybacki to niewielki budynek , który zazwyczaj usytuowany był w okolicy jezior ze względów muzealnych przeniesiono w pobliże innych budynków wiejskich. W środku prezentowane są sieci do połowu ryb, kotwice, siekiery do wyrąbywania przerębli w zamarzniętym jeziorze a także specyficzne ośmiometrowe łodzie.

Imprezy

Sezon wakacyjny w Klukach obfituje w ciekawe imprezy folklorystyczne. Do najciekawszych można zaliczyć „ Czarne Wesele” polegające na pozyskiwaniu torfu, wykorzystywanego przez ludność jako opał. Podczas „ Dni Rzemiosł i Technik” organizowane są prezentacje dawnych technik szycia naprawy sieci, wyplatania koszy czy maglowania. Oprócz tego organizowane są „Dni z Muzyką i Chlebem”, w trakcie których można obserwować wypiek chleba a później, jeszcze ciepły zjeść z wiejskim smalcem, jednocześnie przysłuchując się folkowym dźwiękom. Sezon kończy impreza „ Jesień pyta, co lato zrobiło”  polegającej przede wszystkim na zaprawianiu owoców i warzyw oraz kiszeniu kapusty.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawe miejsca

sierpień 31, 2019

Zamek rycerski w Krągu - Podewils

in Pomorskie

by Eliza

Zamek w Krągu Polska, woj. zachodniopomorskie Krąg zamek + hotel cały rok
wrzesień 08, 2019

Dwór Kraplewo

in Warmińsko-mazurskie

by Eliza

Dwór Kraplewo Polska, woj. warmińsko-mazurskie Kraplewo, Ostróda pałac i hotel otwarte cały rok
wrzesień 08, 2019

Zamek w Wąsowie i Pałac Sczanieckich

in Wielkopolskie

by Eliza

Zamek Wąsowo Polska, woj. wielkopolskie Wąsowo, Kuślin pałac i hotel cały rok
© mototour.pl