Zamek w Wąsowie i Pałac Sczanieckich

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zamek Wąsowo
Polska, woj. wielkopolskie
Wąsowo, Kuślin
pałac i hotel
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

 

Pałac Wąsowo - Kuślin. Zespół Pałacowy znajduje się w czterech różnych obiektach: neogotyckim Pałacu Hardta, klasycystycznym Pałacu Sczanieckich, Domku Ogrodnika oraz Zagrodzie Pałacowej. Pałac w Wąsowie to neogotycki, klasycystyczny obiekt z elementami barokowymi. Został wybudowany w latach 1780 - 1786 dla Sylwestra Sczanieckiego. Jest umiejscowiony na planie prostokąta, przykryty czterospadowym dachem. Ciekawy jest trójkątny ryzalit frontowy, w którym umieszczono herby Sczanieckich (Ossoria) i Skórzewskich (Ogończyk). Z boku dwa ryzality  jednoosiowe.

Historycznie wieś Wąsowo była własnością klasztoru benedyktynów z Lubinia. Później majątek kilkakrotnie zmienił właścicieli, między innymi stanowił własność: Niegolewskich, Rogowskich, Zakrzewskich, Sczanieckich, a nawet na krótko w  (1776-1781) był w posiadaniu Kazimierza Raczyńskiego (ostatniego starosty generalnego Wielkopolski,  W 1860 podupadł i majątek nabyła na licytacji  rodzina von Hardt.

Po przekształceniach w 1990 r. majątek został kupiony przez spółkę Onyks kontrolowaną przez Krzysztofa S., biznesmena, związanego kapitałowo onegdaj z dawnym Elektromisem. Po upadku Onyksu pałac trafił do firmy Anrest, którą również kontroluje Krzysztof S. Oficjalnie nie występuje w radach nadzorczych zarządza obiektem przy pomocy swoich pełnomocników. Obecnie jednym z współwłaścicieli jest Jarosław Szurka, który zasiada w stowarzyszeniu "NA RZECZ ODBUDOWY ZABYTKOWEGO PAŁACU WĄSOWO", jakie powołano po pożarze.

W 2011 r. miał miejsce dość duży pożar, w którym spłonął doszczętnie pałacyk Hardta (pałac Szczanieckich nie ucierpiał w pożarze). Firma jednak szybko się uwinęła z remontem i przeniosła część działalności hotelowej i gastronomicznej do innych budynków. Mimo to zniszczenia były ogromne. Głos Wielkopolski podaje, że firma pozwała Skarb Państwa w 2016 r. o 5,9 mln zł odszkodowania za "rzekome błędy strażaków". Zanegowała również zaniżenie wysokości odszkodowania wypłacone przez Hestię za straty w pożarze.

Zamek Hardta przed pożarem

Zaraz obok pałacu Wąsowo znajduje się Folwark Wąsowo. To gospodarstwo ekologiczne, serwujące doskonałą kuchnię, bazę noclegową z wypoczynkiem na wsi. Miejsce imprez okolicznościowych i ślubów w wnętrzach zabytkowej Stodoły.


 


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawe miejsca

sierpień 31, 2019

Niedzica Dwór i camping Polana Sosny

in Małopolskie

by Eliza

Niedzica Dwór i camping Polska, woj. małopolskie Niedzica-Zamek sezon cały rok
wrzesień 08, 2019

Zamek w Golubiu Dobrzyniu

in Kujawsko-Pomorskie

by Eliza

Zamek Golub Dobrzyń Polska, woj. kuj-pom Golub Dobrzyń zamek i hotel otwarte cały rok
sierpień 31, 2019

Pałac w Galinach

in Warmińsko-mazurskie

by Eliza

Pałac w Galinach Polska, woj. warmińsko-mazurskie Galiny pałac i hotel otwarte cały rok
© mototour.pl