Dalej się nie da

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Trasa: Druskienniki - Szanghaj
Cel: Dotarcie trasą Bujakowskich z Druskiennik do Azji
Długość trasy: 20 tys. km
info: facebook

„Dalej się nie da"  to projekt wyprawy motocyklowej z Druskiennik do Szanghaju. Joanna Sobkowska i Daniel Skibiński chcą przejechać historyczną trasę Haliny i Stanisława Bujakowskich z 1934-36 r, którym udało się dotrzeć na motocyklu do Chin. Współczesna trasa ma nawiązywać do tamtej romantycznej wyprawy i przebiegać przez takie miasta jak Druskienniki- Berlin- Sofia - Istambuł - Teheran - Quetta - Kalkuta - Keng Tung - Szanghaj.

Joanna i Daniel o wyprawie.

"Na wyprawę będziemy jechać na przygotowanych przy współpracy w warsztatem motocyklowym Cerbol.com Hondach NX650 Dominator.
Celem podróży jest upamiętnienie i rozpowszechnienie niecodziennego wyczynu pary rodaków - Haliny i Stacha Bujakowskich, którzy przed wojną - 1934r. odstrzelili kawał konkretnej wyprawy - 10cio konnym motocyklem z Druskiennik do Szanghaju.
Planujemy spanie w namiocie, z wybiórczymi momentami hostelowymi (poważne deszcze, czy inne sytuacje kryzysowe), ale założenie jest, żeby daleko od miast i w miarę możliwości, daleko od większych dróg. Choć myślimy, żeby Europę przelecieć autostradami aby zyskać na czasie (a jest na tyle blisko, że zawsze będzie można wrócić na przedłużony weekend).
Sposób spędzania wolnego czasu został zakodowany wiele lat temu i nie zamierzamy go zmieniać. Gdy pada - namiot, jak sucho- pod chmurą, czasem kanapa u miłych ludzi napotkanych na trasie. Z dala od "atrakcji turystycznych".

Trasa będzie opisywana na bieżąco: w internecie na naszej stronie www.dalejsienieda.com, na łamach Motormanii i w Radiu Merkury. Częstotliwość aktualizowania wpisów zależna będzie od dostępu do internetu, zasięgu komórkowego i wymagań sponsorów. Całość będzie nagrywana kamerami GoPro, po powrocie skleimy z tego coś interesującego. Mamy nadzieję, że nie tylko dla nas ;)

Droga przebiega z Druskiennik do Szanghaju. Oryginalnie Halina i Stach jechali przez stolice Europy - Berlin, Pragę, Wiedeń, Belgrad, Sofię, Istambuł. Co raczej powtórzymy, bo jak wspominałem, zamierzamy Europę przelecieć tak szybko jak się da- zawsze można do niej wrócić. (Choć istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że na Bałkanach, czy w Alpejskich okolicach skusimy się na kręcenie manety po mniejszych dróżkach i krętych zakrętach :) ). Dalej jechali przez Syrię- co z wiadomych przyczyn sobie odpuścimy. Następnie trasa przebiegać będzie, tak jak wtedy, przez Iran, Pakistan, Indie, Birmę i Chiny. Zamierzamy odwiedzić ambasady, o których Hala wspomina w dziennikach z podróży. Popytać o dwójkę niestrudzonych motocyklistów sprzed 80ciu lat (wstępne rozpoznanie trwa drogą mailową obecnie). Najbardziej staramy się o odwiedzenie Birmy. Wiemy, że wjazd na własnych maszynach będzie ewenementem na skalę światową. Jednak udało nam się (po jakże intensywnych poszukiwaniach) znaleźć człowieka, który nam to umożliwi. Jedynym hamulcem w tej kwestii pozostaje sprawa finansów. W Birmie Bujakowscy spędzili pół roku, w oczekiwaniu na przesyłkę z łożyskiem do motocykla. Zaszyli się w dżungli, zaadoptowali niedźwiadka i żyli w zgodnie z tym co wokół. Chcielibyśmy tam dotrzeć.
Chcielibyśmy także zrobić zdjęcia w miejscach w których oni je zrobili i które Hala opisuje w Dziennikach. I właściwie te punkty będą wyznaczały naszą trasę.

Ciekawą jest historia jako taka rodziny Bujakowskich, to co działo się z nimi po podróży (w rezultacie osiedlili się w Kalkucie w Indiach) albo choćby to, że ich syn był pierwszym reprezentantem Indii na nartach na olimpiadzie zimowej!  http://pl.wikipedia.org/wiki/Jeremy_Bujakowski"

wspierać nas można do końca lutego tutaj:
http://www.miejodwage.pl/zgloszenia.php?!=eter&id=126

i na
http://myseed.pl/project/show/dalej-si-nie-da-czyli-motocyklem-z-druskiennik-do-szanghaju-80-lat-p-niej.html

a także wkrótce na polakpotrafi.pl - szczegóły będzie można znaleźć na stronie www.dalejsienieda.com i na facebooku www.facebook.com/druskiennikiszanghaj

Profil autora

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież