Motocyklem wzdłuż rzeki Bug - Mielnik - Rozlewisko Wampirów - Wyszków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Przejazd wzdłuż rzeki Bug
Turystyczne enduro- szutry
Polska, woj. mazowieckie, podlaskie
Mielnik - Wyszków, ok. 100 km
lipiec
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.80 (5 Votes)

 

Najbardziej malowniczy odcinek Bugu prowadzi z Niemirowa przez Mielnik do Drohiczyna.

 

Trasa: Mielnik - Wyszków
Cała trasa na spokojnie do przejechania w 2 dni
Motocykle: Yamaha XT, Dr 800 Big

 

Motocyklowy przejazd wzdłuż doliny rzeki Bug to wyprawa jaką zrobiliśmy w 2 dni. Wystarczy godzina drogi z Warszawy, aby podziwiać i kontemplować pejzaże, wdychać pełną piersią czyste powietrze i oglądać malownicze okolice dzikiej i nie spacyfikowanej cywilizacją rzeki. My zrobiliśmy trasę w odwrotnym kierunku, ze wschodu na zachód, w stronę Warszawy. Na co możemy liczyć na drodze? Na fantastyczną okolicę i pełną niespodzianek szutrówkę wzdłuż meandrującej zakolami rzeki. W większości są to drogi szutrowe z reguły o zbitej i twardej strukturze, miejscami można jednak trafić na mocno zapiaszczone trakty, biegnące obok dawnych wałów powodziowych. Czasami tam gdzie są liczne odnogi strumyków i zakola rzeki będziemy musieli jednak zjechać na asfalt i skorzystać z opcji okrężnej, aby przedostać się dalej. Droga od strony południowej to droga dla dobrze wyposażonych łowców niewygód, którzy zabiorą ze sobą namiot, kuchenkę i wszystkie potrzebne dodatki, by spędzić nad brzegiem noc i kontemplować przyrodę tej ostatniej w Polsce nieuregulowanej rzeki.
I dzień: Mielnik - Drohiczyn

Po popasie i ciepłej herbacie wypitej na łąkach zalewowych i przedmieściach Mielnika (administaracyjnie wioski) czekamy, aż ruszy prom przez rzekę Mielnik/Zabuże. W końcu po 2 godzinach oczekiwania przeprawa rusza. Wjeżdżamy na prom, jeden z nielicznych napędzanych całkowicie siłą mięśni. To fantastyczna maszyneria pływająca bez silnika, która może przewieść jednocześnie kilka samochodów i nasze dwa motocykle. Pierwotnie planowaliśmy przeprawę z położonego nieco wyżej w nurcie rzeki Niemirowa, gdzie znajduje się najciekawszy krajobrazowo fragment parku "Podlaski Przełom Bugu". Niestety przeprawa i prom w Niemirowie jest nieczynny do odwołania od lipca 2018 r. Jeśli macie taką możliwość, znacznie lepiej jest pojechać i rozbić się nad Bugiem w okolicach Niemirowa i dopiero stamtąd kontynuować podróż. My jednak nie mamy takiej opcji i od razu jedziemy w kierunku na płn- zachód.

Długość trasy - 183.6 km
Różnica wzniesień - 105 m
Najniżej położony punkt - 73 m
Najwyżej położony punkt - 178 m
Trasa w górę - 1090 m
Trasa w dół - 1103 m

Po przejechaniu na południową stronę rzeki opuszczamy woj. podlaskie i znajdujemy się nagle w województwie mazowieckim. Od razu wjeżdżamy w nieco bajkowe tereny z charakterystycznymi dla tej okolicy wąwozami, wcinającymi się w głąb  doliny Bugu. Te okolice zalewowe rzeki porasta tylko roślinność bagienna. wysokie trawy i zarośla z rzadko przecinającymi je ścieżkami, z reguły wykorzystywanymi tylko przez wędkarzy. To ostoje rzadkich gatunków roślin, ptactwa i zwierząt np. żółwia błotnego. 
Lecimy najpierw całkiem przyjemna szutrówką. Prawie nikogo nie ma na drodze i to jest cały urok tej trasy na tym etapie. Na tym odcinku można otworzyć manetkę, bo dalsze okolice położone przy rzece będą już dużo bardziej pofałdowane i czeka nas sporo zjazdów i podjazdów.

Najciekawsze fragmenty naszej trasy to odcinki malowniczej natury  wzdłuż wałów przeciwpowodziowych.Dalej trasa prowadzi po całkiem przyjemnych i ubitych twardych drogach szutrowych. Piach pojawia się jednak co jakiś czas. Co jakiś czas gubimy też przejezdną drogę i musimy się wrócić do punktu wyjścia. Niebawem zjeżdżamy ponownie w kierunku cywilizacji i w miejscowości i w wiosce Jabłonna Lacka robimy zakupy w wiejskim pawilonie. W sklepie spotykamy osobę, która tłumaczy nam jak odnaleźć zagubioną drogę. Okazuje się, że to endurowiec i człowiek jeżdżacy na quadach, który potwierdza nam, że można jechać większość trasy wzdłuż rzeki. Ruszamy więc dalej w nową nadzieją na wytyczenie ścieżki.


Za Mężeninem rzeka rozlewa się znów rozłożyście. Dojeżdżamy do Rozlewiska Wampirów. Świetna nazwa, świetnie oddająca okolicę, pełna dzikich krzaków i szuwarów. Również nas stan umysły. Zakole i Rozlewisko Wapirów to najbardziej niedostępne miejsce, gdzie nie ma żadnej drogi, a chaszcze i zarośla czynią nasze próby całkowicie bezowocnymi. Nie ma sensu przedzierać się dalej. Drogi nie ma. Musimy wracać do czarnego asfaltu w okolice Drażniewa. Po lewej stronie mijamy pomnik w Drażniewie poświęcony pamięci zamordowanych nauczycieli. Stąd już tylko chwila, a by dotrzeć na przedmieścia Drohiczyna.

Jesteśmy już zmęczeni. Powoli szukamy jakieś miejsce na biwak nad Bugiem. W końcu znajdujemy wspaniałą zieloną łąkę nad samą skarpą. Śpimy na dziko, nie mamy nawet siły oglądać spadających gwiazd.


W końcu zaczynamy rozglądać się za jakimś wodopojem dla naszych wiernych mustangów. Udaje nam się to dopiero w miejscowości Małkinia znajdującej się po prawej stronie rzeki, za mostem.

Dalsze miejscowości, a w zasadzie ich nazwy budzą rozbawienie i małą refleksję. Mijamy Świniotop i bardzo motocyklową miejscowość Nadkole, z której dojeżdżamy do Kamieńczyka.W miejscowości Wywłoka skręcamy w końcu w stronę rzeki i dojeżdżamy do Szumina. Tu stajemy nad brzegiem, aby przeczekać mały deszczyk i posilić się po całodziennym połykaniu drogi. Nie ma już dzikiej i niepokornej rzeki. To tereny wypoczynkowe położone coraz bliżej Wyszkowa i Warszawy, gdzie swoje dacze i domy letniskowe z widokiem na płynącą dołem rzekę ma wielu.


W Wyszkowie kończy się dzika i wolna kraina i zaczyna cywilizacja. Tutaj trafiamy znów na kolejki i ruch pojazdów stojących w korkach. Kończy się dzień powoli ruszamy już po czarnym dalej na zachód.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Poszukaj na mapie

Ciekawe miejsca

wrzesień 08, 2019

Pałac Mierzęcin

in Lubuskie

by Eliza

Pałac Mierzęcin Polska, woj. lubuskie Mierzęcin, Dobiegniew pałac i hotel cały rok
sierpień 31, 2019

Zamek i dwór w Janowcu

in Lubelskie

by Eliza

Zamek w Janowcu Polska, woj. lubelskie Janowiec, ul. Lubelska 20 Zamek i dwór otwarte cały…
sierpień 31, 2019

Zamek Topacz - Motoclassic Wrocław

in Dolnośląskie

by Eliza

Zamek Topacz - Wrocław Polska, woj. dolnosląskie Wrocław - Ślęza, ul. Główna 12 pałac i…

Wyprawy

© mototour.pl