Autostrada Sudecka

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Autostrada Sudecka
trasa asfalt
woj. dolnośląskie
Polskie Wrota - Międzylesie
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Zaczyna się na przełęczy Polskie Wrota niedaleko od miejscowości Duszniki Zdrój i prowadzi przy granicy z Czechami. To droga historyczna zbudowana w okresie od 1931 do 1938 roku jako (Sudetenstraße) dawna trasa turystyczna  wzdłuż całych Sudetów. Nie doszło jednak do ostatecznego ukończenia inwestycji. Ostatecznie powstał jeszcze tylko  fragment trasy ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby (DW358 i tzw. Zakręt Śmierci). Pierwotnie  trasa miała też pełnić zasadniczo funkcje wojskowe. Do dzisiaj można odnaleźć wzdłuż trasy pozostałości obiektów fortyfikacji i schronów szczególnie w rejonie Przełęczy nad Porębą. Nieoficjalna nazwa trasy w tym okresie nosiła nazwę: "Autostrada Göringa" z racji tej, że budowę trasy nadzorował osobiście marszałek Hermann Göring.

Autostrada Sudecka to najwyżej położona trasa w Polsce. Przebiega zasadniczo drogą wojewódzka nr 389 w Sudetach, w Górach Bystrzyckich i Górach Orlickich, zobaczymy tu widoki Kotliny Kłodzkiej, Masywu Śnieżnika i Doliny Orlicy. Całkowita trasa liczy ok. 42 km, ale uwzględniając dojazdy z Dusznik i krajową 8 z drogą krajową nr 33 w Międzylesiu wyjdzie nam razem około 50 km. Na dojazdówce do Zieleńca, osiągniemy najwyższą wysokość (925 m n.p.m.). Tan fragment trasy przebiegający przez Góry Orlickie nosi nazwę Drogi Orlickiej.

Dalej lecimy przez dolinę Dzikiej Orlicy, wsie Mostowice i Lasówkę i następnie Przełęcz Spaloną, skąd już całkiem spokojnie bez większych podjazdów na południe, przejedzając stoki masywu Jagodnej, do Przełęczy nad Porębą i wsi Gniewoszów. Na tym terenie droga opada dość intensywnie do Rowu Górnej Nysy i dalej przez Różankę do Międzylesia, gdzie się ostatecznie kończy.

Szczególne znaczenie miała w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej z powodu zakazu podróżowania w strefie przygranicznej utraciła na znaczeniu turystycznym, służyła głównie ruchowi lokalnemu, do położonych wsi w Dolinie Orlicy.

48.2 km, 00:43:26


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Tours

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres