Górzno i okolice

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Miejsce: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Trasa: Off Road, szutry i drogi leśne
Długość trasy: 6 h

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.70 (5 Votes)

Górzno - to małe miasteczko leżące pomiędzy Pojezierzem Brodnickim a Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym. Miasto liczy niewiele ponad tysiąc osób i ma tak naprawdę charakter dużej wioski. Mimo to jest to właśnie miasto, co więcej jest to jedno z najmniejszych miast w Polsce. W miasteczku nie ma jakiś wyszukanych zabytków. Największym zabytkiem jest Kościół świętego Krzyża, zbudowany w latach 1765-1812, w stylu barokowo-klasycystycznym, a związany z działalnością zakonu bożogrobców. Dość malowniczy jest również Rynek oraz zabytkowe domy drewniane, drewniano-murowane i murowane z przełomu XVIII/XIX wieku oraz z XIX wieku.

To co najciekawsze mieści się jednak wokół miasteczka. Są to tereny i miejsca w zasadzie nieskażone cywilizacją , malownicze pagórki, lasy i jeziora, wśród których do największych należą: Górzno (47ha), Bryńskie Płd. (29,7 ha), Bryńskie Płn. (27,9 ha). Kompleksy otoczone są polami uprawnych, pastwiskami i łąkami. W wspomnianym wcześniej  Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowego, znajduje się kilka rezerwatów: Jar nad Brynicą, Szumny Zdrój, Czarny Bryńsk, Ostrowy nad Brynicą. Jednym z najwspanialszych pomników przyrody jest "Dąb Rzeczypospolitej", który ma 33 metry wysokości i liczy 400 lat.
Drogi leśne są na pewnych obszarach udostępnione do podróżowania, więc mamy możlowości przemieszczać się dość swobodnie po tych terenach. Oczywiście nie wszystkie drogi są dopuszczone do ruchu kołowego więc warto wsześniej zaopatrzyć się w jakaś szczegółową mapę i tak zaplanować pobyt aby nie narażać się na jakieś przesadne kłopoty.
 

W pobliżu jeziora Górzno mieści się siedziba dyrekcji Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1990 roku. Jest tu też ośrodek Edukacji Ekologicznej. Około 1,5 km od miasta znajduje się rezerwat przyrody "Szumny Zdrój" przykład świetnie zachowanego lasu gradowego i łęgowo-olszowego. Niektóre z przechodzących przez te tereny dróg zostały udostępnione do przejazdów dla samochodów i motocykli. Są też tzn drogi pożarowe udostępnione w określonych przypadkach do przejazdów. W większości są to przyzwoite szutry, drogi leśne oraz miejscami cienkie nitki asfaltu.

Szczególnie warto też zobaczyć rezerwaty znajdujące się nieopodal szutrowych dróg leśnych. Samo dojście do rezerwatów pieszo po pozostawieniu motocykla nie powinno nastręczać większych problemów. Szczególnie polecam „Dąb Rzeczypospolitej” - dąb szypułkowy o obwodzie 649 cm i wysokości 33 m.

Inne rezerwaty i miejsca:

rezerwat przyrody Szumny Zdrój
rezerwat przyrody Jar Brynicy - odlot, niestety zamknięty barierką, zapewne przez trudne zejście po urywającej się skarpie
rezerwat przyrody Jar Brynicy II
rezerwat przyrody Klonowo
rezerwat przyrody Ostrowy nad Brynicą
rezerwat przyrody Czarny Bryńsk - jeziorko leśne na zdjęciach, malownicze do bólu
rezerwat przyrody Mszar Płociczno

Siedziba Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego znajduje się w miejscowości Czarny Bryńsk.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Komentarze   
Guest
+4 # Guest 2014-11-23 19:56
gopro hero2
Guest
0 # Guest 2014-11-19 21:22
jaką kamerką nagrywałeś??

Turystyka motocyklowa - Trasy i wyprawy motocyklowe

Irkutsk - Magadan trasą Bamu

Nazwa: Trasą BAMU do Magadanu Miejsce: Rosja, Syberia Trasa: Иркутск-Северобайкальск-Тында-Якутск-Магадан Produkcja: Włodzimierz Szuloriakow

Trasą zamków krzyżackich (1)

Cel: Trasa zamków krzyżackich - mała pętla - zachodnia, Dolnego Powiśla Trasa: Szosa 90% on, 10%off Miejsca: Chełmno, Radzyń Chełmiński, Brodnica, Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie, Malbork, Gniew, Nowe, Świecie Długość trasy: 351 km

Droga Vlora - Saranda SH8 przez góry Çika

Droga asfalt SH8 Vlora - Saranda - 127 km Albania Vlorë-Orikum--Palermo-Himarë-Sarandë cały rok

Motocyklem na biegun północny

Motocyklem na biegun wyprawy motocyklowe Alaska - Biegun Północny 2020 Sjaak Lucassen  

Wyprawa do Włoch

Wyprawa do Włoch droga asfaltowa Włochy 4313 km 2020

Busem po Polsce - Dolny Śląsk

Busem po Dolnym Śląsku... trasa turystyczna Polska, woj. dolnośląskie 1140 km w 6 dni przejechaliśmy 1140 km

Tours

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres