Trójstyk granic "Wisztyniec" - o jeden krok za daleko...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Temat:  Trójstyk granic "Wisztyniec" - Bolcie
Miejsce: Polska, woj. suwalskie

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (4 Votes)


Odwiedziłem najbardziej strzeżony pomnik w Polsce. Gdzie jest pomnik? Na północy, w Bolciach, w miejscu nazywanym „Trójstykiem granic” "Wisztyniec".  To tutaj spotykają się granice trzech państw: Polski, Litwy i Rosji. Pomnik jest piękny. Wykonano go z bordowego, szlifowanego granitu. Lśni swym blaskiem już z daleka, niczym wazon z kryształu mojej cioci, jaki dostała na 30 lecie pracy z cukrowni, w czasach PRL. Jest jeden malutki problem. Samo dotknięcie pomnika może być kosztowne. Kto tego nie wie, a nie wie 90% turystów,  dotyka łapczywie granit od  strony naszego sąsiada. A to jest już zabronione i kosztuje 500 zł. Przynajmniej teoretycznie. Czasem również praktycznie. Tak twierdzą panowie z patrolów Straży Granicznej w Dubeninkach. I czasem kasują nieświadomych motocyklistów i innych turystów, co trochę za daleko poszli na stronę. Powód? Tyle kosztuje zrobienie kroku za białą linię, fizyczną granicę Uni Kołchozowej Europy.

Jeśli kiedykolwiek chciałbyś zobaczyć granitowy pomnik stojący w szczerym polu jedź śmiało na północ do Stańczyków. Potem lecisz drogą 651 na Bolcie. Krótko przed Bolciami jest duży powiatowy parking i tablica informacyjna. To prawie tu. Prawie, bo to nie koniec. Zostało jeszcze 450 m. Trzeba pojechać jeszcze dalej polną drogą w dół. Nie musisz zostawiać motocykla na parkingu. Nigdzie nie ma zakazów wjazdów. Ale są tablice informacyjne, co można. Jednak stawianie motocykli poza wyznaczoną linią może być kosztowne. To samo dotyczy naszych kroków. Normalną rzeczą jest bowiem obejście pomnika dookoła. I tu pojawia się problem. Pogranicznicy obserwują wszystko na kamerach i chętnie wypisują mandaciki po 500 PLN za położenie stopy na terytorium Rosji. Jeśli oczywiście Was złapią na gorącym uczynku. I potem nie ma zmiłuj się. Nie możesz mieć pretensji. Na planszy w końcu dokładnie opisali regulamin, jak poruszać się w strefie nadgranicznej. A  Rosja nie należy do Schengen. Właśnie dokonaliście nielegalnego przekroczenie granicy Schengen, które jest wykroczeniem!!!

Poza kwestiami związanymi w pomnikiem i przekraczaniem granic, okolice pomnika to również znany z podręczników polski biegun zimna.

 


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Turystyka motocyklowa - Trasy i wyprawy motocyklowe

Wild Atlantic Way

Wild Atlantic Way Donegal - Kinsale Irlandia Cork sezon

Droga Vlora - Saranda SH8 przez góry Çika

Droga asfalt SH8 Vlora - Saranda - 127 km Albania Vlorë-Orikum--Palermo-Himarë-Sarandë cały rok

Motocyklowe Podlasie - Mielnik - Czeremcha - Hajnówka

Motocyklowe Podlasie droga turystyczna, asfalt, szutry Polska, woj. podlaskie Mielnik - Czeremcha - Hajnówka lipiec

Drogą wojewódzką nr 781 na Przełęcz Kocierską

Przełęcz Kocierska trasa turystyczna na granicy woj. ślaskie-małop. Andrychów - Żywiec cały rok

Pamir Highway

Miejsce: Azja Trasa: Mazar-e-Sharif - Osz Długość trasy: 1686 km

Przełęcz Przysłup - droga DK 28

Przełęcz Przysłup trasa asfalt woj. podkarpackie Załuż - Tyrawa Wołoska cały rok

Tours

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres