Białoruś praktycznie

Miejsce: Białoruś
Waluta: nowy rubel
Kod telefoniczny: +375
Wymagana wiza: Tak
Koszt od: 25 Euro + rezerwacja hotelowa lub zapr.
Adres konsulatu: tu
Wniosek online pdf: tu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.57 (7 Votes)

Dokumenty podróżne:

Wizę pozyskujemy w agencji specjalizującej się w wizach na wschód lub sami w konsulatach Republiki Białoruś w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Białej Podlaskiej (nie ma wiz na granicy, poza przygraniczna strefą wokół Grodna).  Pomijając wizę pracowniczą, albo wizę biznesową są trzy typy wiz:

tranzytowa (uzyskać najłatwiej, ale konieczna wiza Rosji, Kazachstanu lub Mongolii itd.)

turystyczna

gościnna

Potrzebne są również:

- Paszport, ważny co najmniej 3 miesiące powyżej terminu ważności wizy

- Zdjęcie powinno mieć wymiary 35 x 45 mm. na jednolitym jasnym tle

-Ubezpieczenie medyczne dla obywateli RP na okres wyjazdu z autoryzowanego przez ambasadę Towarzystwa ( z reguły koszt 25 zł na 14 dni, ceny jednak zależa od ubezpieczalni). Ubezpieczenie trzeba pokazać w ambasadzie ale też  na granicy. 

firmy “AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.” (http://www.axa.pl/,

„BTA Insurance Company” SE (przedstawiciel „BTA Insurance Company” SE w Polsce — “RESO Europa Service” Sp. z o.o., http://www.reso.com.pl/,

firmy “Towarzystwo Ubezpieczeń Europa SA” (http://www.tueuropa.pl/,

SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. (http://www.signal-iduna.pl,

 lub innych firm białoruskich

Wniosek wizowy z dniem 1 lipca 2013 r. Konsulat Republiki Białoruś w Białymstoku przyjmuje  wypełnione wyłącznie komputerowo. Wnioski wizowe wypełnione ręcznie nie są generalnie przyjmowane, chociaż są również odstępstwa od reguły.

Ubiegając się o wizę turystyczną, można przedstawić rezerwację z białoruskiego hotelu. Warunkiem jest potwierdzenie rezerwacji z pieczątką na maksymalny czas do 10 dni. Z naszych obserwacji wynika, że rezerwacje z popularnych serwisów jak booking czy agoda nie są obecnie uznawane. Trzeba uzyskać taką rezerwację bezpośrednio z hotelu.

- W celu uzyskania tzw. wizy turystycznej ( do 30 dni)radzimy skorzystać z usług jakiejś sprawdzonej agencji, gdyż formalności bardzo szybko się zmieniają i uzyskanie wizy na rezerwacjię hotelową nie jest jednak respektowana we wszystkich konsulatach. Być może wiele zależy od indywidualnej decyzji urzędnika. Radzimy jeśli możecie skorzystać z usług pośrednictwa, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.
 

-Zamiast wizy turystycznej możemy się ubiegać o wizę gościnną pobytową. Można próbować załatwić wizę na tzw. skan paszportu obywatela białoruskiego. Obecnie metoda ta nie jest do końca pewna i wiele zależy od przyjmującego wniosek urzędnika placówki konsularnej. Dlatego też niczego nie sugerujemy i radzimy skonsultować taką kwestię z miejscowym konsulatem.

- Czas wydania wizy. - Kilka dni. Możliwe jest uzyskanie wizy w 48 godzin, za  dwukrotność stawki podstawowej.

- Wiza tranzytowa. Konieczne jest pokazanie wizy np. Rosji lub innego kraju. Obecnie wizyty tranzytowe wydawane są na okres 2 dni.(patrz aktualizacja 2016)

Aktualizacja: O wizie tranzytowej trzeba napisać więcej. Między Białorusią, a Rosją nie było od 1995 r. kontroli granicznych, na podstawie podpisanej umowy między Białorusią, Kazachstanem i Rosją, tak zwanej Unii Celnej. Wobec tego, tranzyt do Rosji przez Białoruś działał jak to w Rosji, na zasadzie tolerancji. Poprostu podbijało się bumage na granicy zaznaczając opcje Rosja. Taki system funkcjonował całkiem przyzwoicie do połowy 2016, kiedy to na fali ochłodzenia unia kołchozowa Europy wymyśliła sankcje, a Rosjanie w ramach odpowiedzi przestali wpuszczać tranzytowców na polskich numerach. Bo skoro nie ma posterunków granicznych, to jak można wpuszczać Polaków. Bo przecież mogą sobie pojechać przez Łotwę, Estonię i Ukrainę. W ten sposób przejście na granicy Białoruś-Rosja czyli Krasnaja Gorka (Красная Горка) Krasnoe - Smoleńsk droga M1 Mińsk – Moskwa stało się praktycznie nieprzejezdne i pobieranie wizy tranzytowej (białoruskiej) dla tych co chcieli pojechać do Rosji staciło jakiś większy sens. Od marca 2017  ta sytuacja powinna się zmienić, (???)Rosja zamierza bowiem ponownie przywrócić kontrole graniczne z Białorusią. Radzimy monitorować tą kwestię indywidualnie.

Bez wizy

Od stycznia 2017 można pojechać, a w zasadzie tylko polecieć na 5 dni bez wizy. Oferta jest ważna tylko przez lotnisko w Mińsku. Uprawnieni do "wlotu" na teren Białorusi to obywatele 80 krajów, posiadający ważny paszport, ubezpieczenie medyczne na sumę nie mniejszą niż 10 tys. euro. System ten nie obowiązuje przy lotach z terenu Rosji.

Jeśli jesteś dodatkowo obywatelem Izraela, nie musisz się przejmować wizą i jedziesz na Białoruś tylko na paszport. Od listopada 2015 roku oba kraje zniosły obowiązek posiadania wiz.


 

Czasowy wwóz motocykla na Białoruś.
- Przy wjeździe na terytorium Białorusi cudzoziemcy (przy odprawie paszportowej) otrzymują do wypełnienia tzw. kartę migracyjną. Wypełniona małą białą kartę należy zwrócić podczas odprawy granicznej w drodze powrotnej. Jest to mała karteczka pisana i dobrze jest ją trzymać w paszporcie i nie zgubić. Na motocykl wypełniamy dodatkowo tzw. wriemiennyj wwoz. Uprawnia on do bezcłowego wjechania motocyklem na teren Białorusi.  Wrieminennyj wwoz motocykla, kiedyś operacja trwała dość długo i kosztowała  kilka euro za wypełnienie w biurze. Obecnie polega na samodzielnym wypełnieniu małego formularza w dwóch egzemplarzach i przybiciu pieczątki przez celnika. Opłaty zniesiono.  Białoruś uprościła wwóz maksymalnie. Jedna cześć  zostaje na granicy, a drugą  musisz zabrać ze sobą. Jeśli zgubisz tą małą karteczkę możesz narazić się na małe problemy podczas powrotu i wielogodzinne szukanie duplikatu na granicy, a nawet w beznadziejnych przypadkach konfiskatę twojego ulubionego motocykla w trybie administracyjnym. No a tego przecież nie chcemy, oj nie.....


Przejścia drogowe

z Polską:
Kuźnica Białostocka – Bruzgi
Połowce – Pieszczatka (PL/BY; bez autokarów)
Terespol – Brest
Sławatycze – Damaczawa (bez autokarów)
Bobrowniki – Bierestowica
z Litwą: (zach.-wsch.)
Druskininkai – Raigardas
Salcinikai – Voronava
Medininkai – Zuprany
Lavoriskes – Voronov
Adutiskis  – Pastavy
z Rosją: (pn.- pd.)
Navapolack – Juhavici – Dubrovka
Haradok – Ezjaryska – Nevel Vitebsk – Lezna – Rudnja
Orsa -Krasnoe -  Smoleńsk
Krycaw – Roslawl
Kasjukovicy – Suraz
Dubrus – Novozybkov
Na przejściach granicznych nie ma systematycznej
kontroli celnej
z Ukrainą: (wsch.-zach.)
Homel – Novi Jarylovyci (Cernihiv)
Jelsk (Mazyr) – Ovruch
Stolin – Dubrovytsia
Brest – Makrany – Ratne
z Łotwą:
Urbani – Silene
Paternieki – Grigorovscina

 

Drogi: Wbrew twierdzeniom malkontentów i leniwych  dziennikarzy, Białoruś nie jest jednym wielkim kołchozem i ma bardzo dobre drogi. Mińsk jest dużą miedzynarodową metropolią, a między miastami istnieją bardzo dobre drogi asfaltowe.  Asfalt na drogach głównych jest dobrej jakości, a drogi  proste jak  linijka projektanta. Asfalt jest wypełniony bardzo twardym i trzymającym jak papier ścierny tłuczniem i trzyma jak magnes atomowy lub guma do żucia. Nie to co na polskich drogach, kiedy to droga dwa tygodnie po położeniu wygląda jak fala na Hawajach. Jedynym problemem dla motocyklisty jest nudność. No tak. Taka droga po prostu jest tak prosta i przewidywalna jak strzała.  Do tego ruch poza miastami jest niewielki. Świetny asfalt i proste jak strzała drogi główne powodują, że dobrze jest zainteresować się drogami bocznymi i regionalnymi. Drogi regionalne i boczne w większości są szutrowe. Szuterek jest dość dobrej jakości chociaż znajdują się lepsze i gorsze miejsca. Jeśli chodzi o autostrady i drogi płatne to za przejazd  autostradą M1/E30 Brześć (Kozłowicze) – Mińsk – granica Rosji (Riedźki) pobierana jest opłata.

Opłaty również zaczęły być ostatnio pobierane na odcinkach między:

trasa M2 (Mińsk – Lotnisko narodowe „Mińsk”);
trasa M3 (Mińsk – Witebsk);
trasa M4 (Mińsk – Mohylew);
trasa M5/E271 (Mińsk – Homel);
trasa M6/E28 (Mińsk – Grodno – granica Polski /Bruzgi/).

Opłaty są pobierane automatycznie. Nie będzie możliwy przejazd bez rejestracji. Rejestracji można dokonać na stronie internetowej beltoll.by. Można również  wypożyczyć urządzenie na przejściach granicznych, na stacjach paliw wzdłuż płatnych tras, czy w punkcie obsługi klienta.  Cena za przejazd pojazdem samochodowym do 3,5 t to 0,04 Euro /km.  Motocykle są na szczęście zwolnione z opłat.
Motocykliści winni poruszać się z włączonymi światłami mijania przez całą dobę, ale raczej nikt tego nie wymaga. Na terenie Białorusi można bez problemów zaopatrzyć się w benzynę którą można nabywać na stacjach (polecamy Lukoil), czynnych 24h, w dużych miastach.  Paliwo jest dobrze jakości i nie jest niczym wzbogacane. W nowoczesnych stacjach benzynowych w większych miastach i przy głównych trasach za paliwo można płacić w walucie miejscowej, w dolarach lub w euro.  W małych miejscowościach płacimy przeważnie w rublach białoruskich. Żeby zatankować wcześniej jednak należy uiścić opłatę. Wpłacamy pewną sumę pieniędzy w okienku. Idziemy tankować. Jeśli zapłaciliśmy za dużo, sympatyczna pani zwróci nam nadpłatę po zatankowaniu.

Klimat kontynentalny umiarkowany; średnia temperatura w zimie – w styczniu -6°C, w lecie -  w lipcu +18°C.

Strefa czasowa: GMT + 3 przez cały rok

Powierzchnia: 207 600 km2, Ukształtowanie terenu to większości płaskie, rolnicze tereny, niziny polodowcowe, wyżyny morenowe na północy i rozległe tereny bagienno-torfowiskowe na południu (Polesie); 1/3 powierzchni to lasy

Ludność: 9 542 883 mieszkańców

Stolica: Mińsk

Waluta:

Admin edit: Od lipca 2016 denominacja na Białorusi. Zniknęły 4 zera. Jest nowa waluta. Walutą jest rubel białoruski [BYR]. Jednak na dużych stacjach a w zasadzie takich jest najwięcej można płacić w Euro i dolarach a nawet rosyjskich rublach. Z reguły też na stacjach podają na specjalnych tablicach elektronicznych ceny nie tylko w białoruskiej walucie ale też dolcach i rublach. (nieaktualne płacenie w $)Można też z reguły płacić kartą, ale wszystko należy wcześniej uzgodnić z sprzedawcą.  Obojętnie gdzie wymieniasz walutę kursy wymiany są zasadniczo podobne i wyznaczane prezez państwo. Oczywiście ciągle się zmieniają. My wymienialiśmy dolara na 9100 rubli białoruskich. Walutę można wymienić w każdym banku. W większości banków możesz też wymieniać nasze polskie złotówki. W wielu miejscach można płacić kartami, bankomaty też są dostępne i bez problemu można wypłacać gotówkę.
Płacąc rachunki resztę dostaniemy prawie co do grosza (najniższego dostępnego nominału), także w restauracjach. Wygląda na to, że nie ma tam zwyczaju zaokrąglania rachunków i napiwki nie są oczekiwane, ale jak ktoś zostawi to oczywiście chętnie wezmą.
 

Dni świąteczne 2013: 01.01 – Nowy Rok, 07.01 – Boże Narodzenie wg Prawosławia, 08.03 – Międzynarodowy Dzień Kobiet, 15.03 – Dzień Konstytucji, 06.05 – Wielkanoc wg Prawosławia, 01.05- Święto Pracy, 09.05 – Dzień Zwycięstwa, 03.07 – Święto Niepodległości, 02.11 – Zaduszki (”Dziady”), 25.12 – Boże Narodzenie.

Meldunek. Podróżnych nie korzystających z hotelu obowiązuje zameldowanie się w ciągu 3 dni po przekroczeniu granicy w urzędzie meldunkowym (OWIR) właściwym dla miejsca pobytu – niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywną. Jednak w praktyce wystarczy w ciągu trzech dni przenocować w jakimś hotelu i meldunek hotelowy automatycznie zostanie zaliczony jako rejestracja. Dla potwierdzenia tego faktu zawsze wydadzą ci fakturę, ale najlepiej na tylnej karcie formularza, tej białej karteczki jaką dostaniesz na granicy poprosić sympatyczną i miłą panią recepcjonistkę o pieczątkę.

Ubezpieczenia:
- obowiązkowe posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego Zielona Karta.
- ubezpieczenie medyczne jak już powiedzielismy wcześniej

Uwaga:

Podróżujący na cudzym motocyklu obowiązani są posiadać notarialną umowę użyczenia środka transportu tj. motocykla. Jak to zrobić???? Pobieramy wzór umowy użyczenia. Może być w dwóch lub jednym języku. Najlepiej napisać takie cóś w dwóch językach i zmieścić się na jednej stronie. Do wyboru jest język rosyjski lub białoruski, a niżej np. po polsku. Wypisujemy dane pojazdu. Biegniemy z właścicielem pojazdu do notariusza, który pobiera 24 zł i przybija nam pieczątke. Jeśli napiszemy w dwóch językach lub tylko po rosyjsku nie będziemy musieli płacić tłumaczowi. Cieszymy się z racji posiadania kolejnego  papierka - tzw. BUMAGI.

 


Tags:

Komentarze   

ww
0 # ww 2019-07-25 19:19
zalatwiaja kwity na strefe bez wiz belarusvisafree.csc-eu.pl
Cytować
Darek
0 # Darek 2018-07-06 18:46
A jak jest z wjazdem na Białoruś 50 CCM,czyli skuterkiem lub motorowerem.Trzeba mieć prawko AM,czy wystarczy B.Bo na B tam 125 nie pojedzie się raczej z tego co wiem, a jak jest z 50ccm?Z góry dziękuję za info.
Cytować
4kk
0 # 4kk 2017-08-24 23:03
E tam...najciemniej zawsze pod latarnią. Nie jest tak zle.....Płacisz i masz wszystko, co chcesz zero problemow...
Cytować
Adam
0 # Adam 2017-08-24 22:33
Odechciewa się po przeczytaniu tych wszystkich idiotyzmów,które musisz spełnić,by trafić do raju Baćki.Poczekam,a może coś się zmieni?
Cytować
Maniek
0 # Maniek 2017-02-01 19:56
Ale od 7 lutego 2017 maja przywrocić strefy przygraniczne pomiędzy Rosją a Białorusią. Będzie można ponownie robic tranzyt na Rosje przez Białoruś i dostac pieczatke bez zawracania na lotwe czy ukraine na przejscie miedzynarowdowe.
Cytować
Rosja zmieniła zasady wjazdu dla obywateli UE i nie będzie ich wpu
0 # Rosja zmieniła zasady wjazdu dla obywateli UE i nie będzie ich wpu 2016-10-20 21:15
"W związku ze stanowiskiem strony rosyjskiej, dotyczącym nieuregulowanego statusu prawnego przejść granicznych między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi, należy liczyć się z trudnościami lub uniemożliwieniem obywatelom państw trzecich, w tym obywatelom RP, przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej w obydwu kierunkach" – informuje komunikat na stronie internetowej ambasady.
na trasie M1 z Brześcia do Moskwy, rosyjscy pogranicznicy przestali przepuszczać obywateli państw UE, podróżujących samochodami osobowymi. Służba graniczna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) motywowała to posunięcie tym, że na granicy Rosji i Białorusi nie ma międzynarodowych punktów granicznych, które mogliby przekraczać obywatele innych krajów, a tryb uproszczonego przekraczania granicy obowiązuje tylko obywateli Białorusi i Rosji.
Cytować
Od pazdz bez wiz do strefy pr
0 # Od pazdz bez wiz do strefy pr 2016-08-31 17:54
Porozumienie o ruchu bezwizowym wejdzie w życie pod koniec października br. - podaje portal Fly4free. Nowe przepisy mają obowiązywać na razie do 31 grudnia 2017 roku z możliwością ich przedłużenia na czas nieokreślony. Dotyczą one tylko wybranych obszarów przygraniczych - miasta Grodna i kilku innych miejsc w rejonie grodzieńskim. Oznacza to, że bez wizy nie dotrzemy legalnie np. do Mińska. Nasi rodacy będą mogli dostać się na Białoruś bez wiz przez dwa przejścia w województwie podlaskim: Kuźnicy-Bruzgach i Rudawce-Lesnai. Na terenie kraju naszych sąsiadów będą mogli przebywać przez pięć dni.

Aby móc przekroczyć granicę, będzie trzeba posiadać paszport oraz inny dokument uprawniający do „indywidualnego lub grupowego zwiedzania parku „Kanał Augustowski”. Formy tych dokumentów oraz tryb zwiedzania w ciągu dwóch miesięcy zatwierdzi białoruska Rada Ministrów.

Obecnie jedyne przejście, gdzie obowiązuje ruch bezwizowy z Białorusią, to Białowieża-Piererow. Bez wiz można tam przekroczyć granicę na 72 godziny, by zwiedzić białoruską część Puszczy Białowieskiej. W zeszłym roku z tej możliwości skorzystało 4,7 tys. osób, a w tym roku już ponad 3 tys. osób (dane na koniec czerwca).

Dekret wprowadza też bezwizowy ruch na dwóch litewsko-białoruskich przejściach granicznych.
Cytować
wicia
0 # wicia 2016-03-10 13:26
Zasada obowiazuje do 10 dni. Przy pobycie dłuższym niż 10 dni obowiazuje potwierdzenie rezerwacji hotelowej Jesli nie akceptuja booking to trzeba napisac do hotelu i druknac im takiego maila od hotelu w cyrylicy. Ewentualnie zostaje jakis voucher.
Cytować
Adames
0 # Adames 2016-03-10 12:12
No niestety rezerwacja z bookingu nie przechodzi w Gdańsku chcą potwierdzenia z pieczątku z hotelu na białorusi
Cytować
Guest
+1 # Guest 2016-02-23 17:24
Sprawdzone...ale trzeba druknac. W kazdym konsulacie np Gdansk
Cytować
Guest
0 # Guest 2016-02-23 13:43
wiza turystyczna na podstawie rezerwacji hotelowej to jakaś nowość i pierwszy raz słyszę. Proszę napisać w jakim to konsulacie, z chęcią skorzystam
Cytować
Guest
+4 # Guest 2014-08-25 15:52
Dzięki za pomocne informacje. Ucieszyła mnie informacja o drogach!!
Jedziemy motocyklem na Bike Festiwal do Lida
w dniach 28-31.08.2014.
duchyprzygody.pl/Lida-2014/
Cytować
Guest
0 # Guest 2014-08-06 08:45
Paszportu. Dzieki za korekte
Cytować
Guest
0 # Guest 2014-08-06 08:20
Skan dowodu osobistego?Bialorusy nie maja dowodow osobistych
Cytować

Ciekawe miejsca w Polsce

Wyprawa wzdłuż północnych granic Polski - jedziemy od Fromborka przez Gołdap i Stańczyki...

Stara Suchawa nad rzeką Włodawką

Mała kolekcja PRL-u na Stacji Kontroli Pojazdów - Nowe Miasto Lubawskie

Turystyka motocyklowa - Trasy i wyprawy motocyklowe

Wielka Pętla Bieszczadzka nazywana też potocznie Dużą Pętlą Bieszczadzką

Pętla Bieszczadzka turystyczna Polska, woj. Lesko - Glinne sezon

Dookoła Tatr - motocyklem - część 1

Miejsce: Polska, Słowacja Trasa: Dookoła Tatr - motocyklem - Zakopane - Łysa Polana - Tatrzańska Łomnica - Smokowiec - Szczyrbskie Jezioro - Podbańska - Prybylina - Liptowski Mikulasz - Zuberzec - Oravice - Chochołów - Zakopane. Długość trasy: 202 km

Norwegia - praktycznie

Miejsce: Norwegia Trasa: asfalt Droga: Drogi płatne, ceny Norwegia

Tours

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres