Stavanger - Lysebotn - Norwegia

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Miejsce: Norwegia, Lysefjord
Trasa: RV45 - Stavanger - Lysebotn
Długość trasy: 146 km

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.80 (5 Votes)

Droga Stavanger - Lysebotn. Zaczynamy niezwykle malowniczą drogą RV45 prowadzącą ze Stavanger, miasta położonego nad morzem. Naszym celem jest Lysebotn mieścina, której największą atrakcją stanowi monumentalna zatoka i fiord Lysefjord strzelający na kilkaset metrów do góry. Skąpany w morzu kawałek kamienistej zatoki i plaży, do którego dopływają oceaniczne statki z pasażerami, których stać na wykupienie rejsu za kilka tysięcy euro. Widok musi być niesamowity skoro statki często goszczą w zatoce zbaczając kilkadziesiat kilometrów w głąb ciasnych fiordów. Fantastyczny widok to nie jedyna atrakcja tego miejsca, do którego w sezonie ciągną długie kolejki norwegów. Drugi cel stanowi góra i kamienna ściana i zaklinowany kamień nazywana Kjerag, położona jakieś 2-3 godziny drogi od asfalowej drogi i parkingu od restauracji Øygardstølen (parking płatny około 40 koron).

Długość trasy - 141.8 km
Różnica wzniesień - n/a m
Najniżej położony punkt - n/a m
Najwyżej położony punkt - n/a m
Trasa w górę - n/a m
Trasa w dół - n/a m

Skała jest niesamowita z jednego powodu. Opada niemal pionowym uskokiem i przepaścią 1100 metrów w dół do poziomu morza, na ciemnogranatowe wody Lysefjorden. Jest obiektem weschnień adeptów od base jumpinu, którzy marzą aby skoczyć z niej w dół zatoki. Nic dziwnego bo widoki z Kjerag są rzeczywiście fantastyczne. Zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz o objętości 5 metrów, na którym można sobie zrobić rytualne, obowiązkowe zdjęcie. Jeśli jest oczywiście ładna pogoda, a to nie jest aż takie częste, uciążliwe 3 godzinne wejście na mokrych skałach wynagrodzi nam fantastyczny widok na okoliczne fiordy i znajdujący się po przeciwnej stronie Preikestolen. Preikestolen w lini prostej to tylko kilkanaście km, ale aby go osiągnąć trzeba by ponownie wrócić do Stavanger i przepłynąć promem na wyspę, lub zapłacić masę kasy i przepłynąć promem.

Sama droga RV45 jest częściowa płatna. Co więcej nigdzie nie stoją bramki ani panowie kasujący i pobierający opłaty, a funkcję kontrolną przejęła kamera wisząca na słupie. Opłatę i bilet należy wykupić na stacji w miejscowości położonej nieopodal.Oczywiście jak to w Norwegii opłaty nie dotyczą motocykli. Końcowy etap drogi do Lesebotn jest najbardziej interesujący. RV45 zamienia się w miejscowości Sinnes w drogę RV975 i ten 16 kilometrowy odcinek należy do dróg z kategorii "trzeba koniecznie zobaczyć".

Jeśli nie chcecie wracać tą samą drogą można pokusić się na zjazd do Lysebotn i próbę zadekowania się na pokładzie promu do Stavanger albo Tau.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Tags:

Komentarze   

+1 # Karol 2016-11-06 21:29
Przejeżdżałem obok ale niestety teraz po popatrzeniu tej strony pluję sobie w brodę. Może w przyszłym roku..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Wyprawy

© mototour.pl