Promy do Szwecji i Norwegii - Skandynawia motocyklem - za ile?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Miejsce: Skandynawia, Norwegia, Szwecja
Trasa: promy i mosty czyli jak dotrzeć do Norwegii, Szwecji, Danii motocyklem

Jak dojechać do Norwegii, Szwecji i Danii motocyklem? Mówiąc krótko. Są na to 3 sposoby. Prom, droga, system kombinowany, czyli prom i droga. Sprawdziliśmy koszty i aktualne oferty transportu motocykla z 1 motocyklistą. Zacznijmy od połączenia promowego.


Z Polski

mamy cztery główne linie promowe: stenaline.pl, polferries.pl‎, unityline.pl‎, ttline.com 


Stena Line

  Gdynia-Karlskrona - cena od 209 PLN

To najbardziej znany i często reklamowany w Polsce przewożnik promowy. Jego najbardziej oblegana trasa to połączenie Gdynia-Karlskrona. Połączenie obsługują, aż trzy promy Stena Spirit, Stena Vision, Stena Baltica, które trzy razy dziennie wypływają na tej lini.

Cena połączenia w jedną stronę motocyklista + motocykl zaczynają się od 209-219 PLN. W sezonie w piątek i sobotę cena drożeje o 50% i wynosi 289 i 319 PLN. Jest to cena zakupu biletu online z pewnym wyprzedzeniem. Cena zakupu w tradycyjnych biurach na kilka dni przed wyjazdem może się nieco różnić od ceny ekonomicznej. Linia ma w swojej ofercie program rabatowy "Szwecja na motocyklu" i reklamuje się intensywnie jako najlepsza i najtańsza oferta na rynku za 159 PLN. Sprawdziliśmy dokładnie i szczegółowo ofertę i możemy napisać tylko, że cenę 159 zł można by uzyskać tylko w przejazdach grupowych powyżej 4 motocykli. W najlepszym wypadku maksymalny rabat jaki uzyskasz to około 10 -15 %. Do tego jest mnóstwo obostrzeń i warunków. Nie polecamy nawet pochylania się na tym programem rabatowym, bo szkoda czasu. Lepiej poszperać i kupić ofertę online.


Polferries - polferries.pl‎

Ten przewoźnik obsługuje zasadniczo trzy połączenia.

 
  Gdańsk-Nynasham 497 PLN ( 690 PLN)
połączenie zawieszone
 

  Świnoujście Ystad 240 PLN (437 PLN)
 

  Świnoujście - Kopenhaga via Ystad 325 PLN

Najdroższe rozwiązanie to rejs promem relacji Gdańsk-Nynasham. Dla tych co jadą gdzieś na pólnocne rubieże Norwegii, albo Szwecji, nie jest to jednak złe wyjście, bo Nynasham jest położony blisko Stockholmu, około 600 km. na pólnoc od Ystad. Oznacza to, że zamiast przedzierać się cały dzień przez nieciekawe drogi południa, można zacząć wyprawę dzień poźniej, spijając w tym czasie coca-colę i grając w ruletkę w kasynie na promie. 600 kilometrów to również około 30 litrów paliwa, co daje nam też dodatkowe oszczędności. Od 9 maja armator przewiduje też na linii Gdańsk-Nynäshamn wymianę promu Scandinavia, na nowszy prom Wawel, który posiada dużo lepsze wyposażenie, bardziej wygodne kabiny, kasyno, jak również jedną z największych dyskotek na Bałtyku.

Cena na bilet na alternatywną trasę Świnoujście - Ystad, jest podobna do innych przewożników 240 PLN.

Kupując bilet ze Świnoujścia do Kopenhagi via Ystad oraz odwrotnie linia gwarantuje bezpłatny przejazd przez most nad Sundem.
Konieczne jest jednak potwierdzenie i uzyskanie specjalnego numeru w Terminalu Promowym.
 

Unityline - unityline.pl‎

  Świnoujście – Ystad cena 271 PLN, prom Polonia i prom Skania

 

TT-line - ttline.com‎

  Świnoujście – Trelleborg cena 245 PLN

  Świnoujście – Roenne cena 329 PLN

 

 

Połączenia z Niemiec do Danii i Szwecji

Linie: Stena Line, Scandlines, TT-line

Stena Line

  Rostock-Trelleborg i Sassnitz-Trelleborg - cena w taryfie Economy od 130 PLN

Znana nam dobrze w Polsce linia Stena Line obsługuje również połączenia promowe z Niemiec do Szwecji. Jest to połączenie: Rostock-Trelleborg i Sassnitz-Trelleborg. Koszty wydają się nieznacznie tańsze, ale tylko w klasie ekonomicznej  jak za równorzędne połączenia z Polski do Szwecji. Dochodzi jednak kwestia dojazdu do Rostock lub Sassnitz około 200-250 km. Bilety można kupić na portalu Stena Line. Można również skorzystać z ofety konkurencyjnego przewoźnika czyli Scandlines, który oferuje również sprzedaż biletów kombinowanych tj prom+most lub prom+prom. Wtedy taka trasa może wyglądać następująco:

Scandlines

  prom Rostock-Gedser lub Puttgarden-Rødby  + most nad Sundem - Øresundsbron - cena 75 EUR

lub 2 razy prom

  Rostock-Gedser lub Puttgarden-Rødby + Helsingør-Helsingborg - cena 75 EUR

 

Koszt promu Rostock- Gedser w jedną stronę z motocyklem to około 50 EUR. Z Gedser jedziemy dwupasmową autostradą najpierw drogą E47, a następnie E20, aż na przedmieścia Kopenhagi, a następnie przekraczamy granicę Danii i Szwecji mostem nad Sundem. Koszt przejazdu mostem dla motocykli to 27 EUR (samochód 50 EUR). Razem około 187 km.

 

Z Danii do Norwegii

Linie: Fjord Line i Color Line - port Hirsthals

  Hirsthals - Kristiansand - cena od 49 EUR

  Hirsthals - Stavanger - cena od  49 EUR

Bardzo dobre linie promowe. Często mają promocje. Trzeba tylko trochę poszukać online. Oczywiście dochodzi kwestia dojazdu przez Niemcy i całą Danię.

 

Most nad Sundem - Øresundsbron

 

  27 EUR

 

Most nad Sundem nazwa miejscowa Oresundsbron (Øresundsbroen )to najdłuższy w Europie most o długości 8 km wybudowany w 2000 r. za niebagatelną sumę 5 mld $. Cała trasa liczy 15,9 km i składa się również ze sztucznej wyspy Peberholm o długości 4 km oraz 3,5-kilometrowego, znajdującego się pod morzem tunelu. Łączy Kopenhagę ze szwedzkim  Malmö i zaprojektowana została przez duńskiego architekta George’a K. S. Rotne’a. Ze względu na wiejące tu wiatry dopuszczone do przejazdu są z jednośladów tylko motocykle.

Podane ceny są w jedną stronę. Ceny w nawiasach to ceny w dwie strony.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Komentarze

+1 #1 Marcin 2018-06-10 14:16
Przy nocnych promach z Gdyni trzeba jeszcze doliczyć koszt obowiązkowej kajuty, od około 100 zł za miejsce przy współdzieleniu z nieznajomymi. Koszt całej kajuty tylko dla siebie to około 400zł. (ceny sprawdzić na bieżąco, bo mogą się różnić, a czasem, zdarza się podobno, kabina do biletu jest gratis! Ceny z Sassnitz do Trelleborga i z powrotem można bez większego wysiłku trafić za 85zł (nocne z Niemiec i popołudniowe ze Szwecji) O kłopotach z AFerry napisałem już przy okazji Norwegii - jednym słowem nie polecam.
0 #2 miki prom 2019-01-28 18:44
Z końcem 2018 roku zawieszone zostaje kursowanie na linii frachtowej Gdynia–Nynäshamn.

Comments are now closed for this entry

Wyprawy

© mototour.pl