Route des Grandes Alpes

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Route des Grandes Alpes
Droga turystyczna - górska
Francja, Szwajcaria
Jezioro Genewskie - Menton - 680 km
otwarta sezonowo

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (4 Votes)

 

Route des Grandes Alpes to droga wysokogórska poprowadzona od brzegów Jeziora Genewskiego w miejscowości Thonon-les-Bains, aż na południe Francji do Menton. Na  680 kilometrach trasy zobaczymy urokliwe górskie miasteczka, widoki zapierające dech w piersiach i co najważniejsze przejedziemy przez  17 przełęczy położonych w większości ponad 2 tys. m.n.p.m. Najciekawsze z przełęczy: Col de l’Iseran, Col de la Bonette,  Col du Galibier. Budowę drogi rozpoczęto 1909 r., a ukończono w 1937 r. W momencie poprowadzenia francuskich autostrad droga straciła na znaczeniu jako połączenie drogowe z północy na południe, dzięki czemu Route des Grandes Alpes stała się już tylko trasą wycieczkową.

Trasa północ-południe

Z miejscowości Thonon-les-Bains pojedziemy najpierw do Les Gets i Cluses, potem do Saint-Gervais, Megève, nad Col des Saisies, Beaufort, Bourg-Saint-Maurice i na Val-d'Isère, skąd wjedziemy na przełęcz Col de l'Iseran (2770 m. n.p.m. Następnie droga prowadzi przez Modane i przez przełęcz Col du Galibier 2 642 m.. n.p.m., przez Col du Lautaret do La Grave, skąd podążamy do Briançon, a następnie przez Col d'Izoard 2361 m. n.p.m., Embrun, Col de Vars 2111 m. n.p.m. i do Barcelonnette przez Jausiers , gdzie można wybrać alternatywę przez Col de la Bonette 2 802 m. n.p.m., która prowadzi prawdopodobnie najwyższej położoną utwardzoną drogą w Europie. Na końcu pozostaje Cime de la Bonette i dalej przez Col de la Cayolle 2327 m. n.p.m. Kiedyś droga miała swoje zakończenie w Nicei, obecnie jest to miejscowość Menton.

Wydaje się, że najlepszym okresem do pokonania trasy jest miesiąc wrzesień, gdy drogi nie będą tak oblegane jak to jest w sierpniu, kiedy tysiące francuzów ruszają ze swoimi camperami na francuski sezon wakacyjny. Po drodze można wynająć wiele małych pensjonatów za relatywnie nieduże jak na zachodnią Europę pieniądze.

651 km, n/a1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Tags: ,

Tours

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres