Jajcarnia 2017 - Sobowidz

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nazwa: Jajcarnia 2017
Miejsce: Sobowidz (pomorskie)
Kiedy: 26.03.2017
Info: tutaj

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (6 Votes)

Tradycyjnie już powitanie wiosny i sezonu motocyklowego 2017 w Trójmieście i na Pomorzu odbyło się w Sobowidzu. "Jajcarnia", to dużym skrócie pomorska Częstochowa. O ile dla Polski Centralnej, pierwsza pielgrzymka na początek sezonu zaczyna się z reguły od Częstochowy, w Polsce Północnej takim miejscem stało się święcenie w Sobowidzu. Gdzie jest Sobowidz? To małe miasteczko położone 40 km. na południe od Gdańska. Cała impreza odbywa się w małym kościółku, a w zasadzie przed, bo pomieszczenie takich tłumów nie jest możliwe.


Kto jest inicjatorem corocznego święcenia w Sobowidzu? Sprawcą zamieszania jest ksiądz Krzysztof Masiulanis, zwany swojsko Maślakiem. Nie lubi jak nazywają go duszpasterzem zmotoryzowanych, ale i tak dla większości to najbardziej znany "Motoklecha" z Pomorza. Na co dzień pełni rolę proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Sobowidzu. Motocykle to dla niego hobby i pasja. "Zaraził" się wsiadając trochę przypadkowo na harleya w Nowym Jorku, kiedy pojechał na tymczasowe zastępstwo tamtejszego proboszcza. To było w roku 1993 r.

Jazda harleyem po Manhattanie zmieniła Maślaka. Po powrocie ksiądz stworzył Christian Centaur Chapter Poland przy Duszpasterstwie Akademickim. Zaczął święcić motocykle w Sopocie, następnie w Katedrze Oliwskiej. Potem zaczęła się era Sobowidza. Najpierw impreza o swojskiej nazwie "Jajcarnia" odbywała się w Wielką Sobotę, razem z wielkanocnym święceniem pokarmów w koszyczkach. Kiedy na otwarcie sezonu motocyklowego w Sobowidzu, zaczęli przyjeżdzać  masowo bikerzy z całej Polski tysiącami, zmieniono datę, na wcześniejszą, aby nie zablokować całkowicie komunikacji. I tak zresztą miasteczko nie jest w stanie pomieścić takiej liczby motocykli i pęka w szwach. Kolejki na trasie dojazdowej ciągną się kilometrami. Oczywiście o wejściu takiego tłumu do środka nie ma mowy. Nawet znalezienie wolnego miejsca dla motocykla jest niebagatelnym wyczynem. Na szczęście parafia msza jest transmitowana z wieży kościółka. Każdy się więc załapie.

Kto przyjeżdża do Sobowidza. Są wszyscy. Wypasione bajki prosto z salonu, ścigacze, turystyki i zabytkowe, pamiętające II wojnę światową.

{googleMaps addr=", Sobowidz " zoom=9 width=100% height=420 maptype=road}

 


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Tags:
Komentarze   
0 #1 Michal 2018-03-04 08:39
Czy wiadomo Kiedy jajcarnia 2018?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Dodaj

© mototour.pl