Rajd sprzed 100 lat - wyścig trasą w okolicach Gdańska...

Rajd sprzed 100 lat
impreza motocyklowa
Rusocin - Jagatowo - Cieplewo
12.06.2021, godz: 12.00
Automobilklub Morski, Old Bike Club Poland
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Automobilklub Morski i Old Bike Club Poland są organizatorem rekonstrukcji rajdu motocyklowego sprzed 100 lat temu w Jagatowie. Impreza startuje w sobotę 12 czerwca 2021 r. o godzinie 12.00 spod Zespołu Szkół w Rusocinie. Dalej trasa będzie przebiegać przez Wojanowo, Jagatowo, Trąbki Wielkie, Kłodawę, Rusocin do Cieplewa, gdzie nastąpi krótki wykład o historii imprezy i zakończenie rajdu. Jak deklarują organizatorzy, na trasie nie zabraknie zabytkowych motocykli i stylizowanych w duchu epoki właścicieli z klubów i stowarzyszeń: Old Bike Club, Retro Monkeys, Automobiklubu Morskiego, PZMot Zarząd Okręgowy w Gdańsku, SRH Fort i GRH Retrospekcja.

Jaką imprezę będą rekonstruować? Chodzi o rajd, a w zasadzie wyścigi motocyklowe organizowane od 1921 r. pod nazwą pętli „Pruszczańsko-Jagatowskiej”. W ramach tych nieoficjalnych wyścigów gromadzących motocyklistów z miasta Gdańska startowali amatorzy i zawodnicy posiadający licencję sportową. O ile w pierwszej takiej ustawce w 1921 r. startowało kilkanaście maszyn, w następnych latach impreza rozwijała się pod względem liczby uczestników, dochodząc do ponad 100 motocykli, głównie BMW, Douglas, Harley Davidson, Norton,Triumph, Victoria, podzielonych na trzy klasy – motocykli solowych do 250 cm3, dużych motocykli powyżej 250 cm3 i motocykli z wózkami. Trasa rajdu liczyła początkowo około 30 km i przebiegała z Pruszcza przez Świncz, Jagatowo, Trąbki Wielkie, Kłodawę do Pruszcza. Od 1925 r. dodano pętlę w pobliżu Gołębiewa Wielkiego, niebawem jednak ponownie powrócono do wariantu pierwotnego. Spotkanie w Pruszczu na rynku stanowiło dopiero początek prezentacji motocykli. Kolumna ruszała następnie do Jagatowa, gdzie na wysokości ulicy Żabianki znajdował się oficjalny start i meta wyścigu. W zależności od pojemności silników konieczne było pokonanie od 6 do 11 okrążeń. 




Już w 1925 r. wyścigi stały się na tyle znane i popularne, że do Jagatowa zjeżdżali zawodnicy nie tylko z Wolnego Miasta Gdańska, ale też Polski (Grudziądza, Bydgoszczy) i Prus Wschodnich: z Elbląga i Królewca. Apogeum popularności nastąpiło jednak w 1930 r., kiedy to zawody odbywające się w czerwcu obserwowało kilkanaście tysięcy kibiców i mieszkańców okolicznych wiosek położonych wzdłuż trasy. Pędzące motocykle były w tym okresie równie popularne i fascynujące jak piłka nożna. Tego roku zwyciężył w wyścigach posiadający licencję zawodniczą Hans Rohr, który pokonał trasę z "niesamowitą" w tym okresie średnią prędkością wynoszącą 109 km/h.

Imprezę wspierają: Wójt Gminy Pruszcz Gdański, Starosta Gdański Stefan Skonieczny, Wójt Gminy Trąbki Wielkie, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego.


Info

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres