SJ 4000 SjCam - kamera na kask za 300 zł

Przedmiot: SJ 4000 SjCam
Cel: Kamera motocyklowa na kask do 400 zł
Czy ciągle warto kupić SJ 4000?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.39 (9 Votes)

Artykuł archiwalny, przedstawia ujęcie tematu aktualne w czasie, kiedy był pisany. Czas pędzi do przodu, dużo się zmieniło od chwili napisania.

Chcesz kupić tanią kamerę na kask do 300 zł? Czy kupowanie takiej kamery ma jakiś sens? Taką dającą relatywnie dobre rezultaty, a jednocześnie budżetową jest kamera Sj 4000 firmy SJCam. SJ 4000, w oryginalnym wykonaniu SJCam, to najbardziej udana kamerka do 300 zł. Sami testujemy kamerę w różnych zastosowaniach i stanowi ona najlepszy współczynnik jakości do ceny. Jest jeden problem. Jest wiele kamer nazywających się Sj 4000. Do tego bardzo różnych producentów. Skąd taki chaos? SJ 4000 nie jest teoretycznie* zastrzeżonym znakiem i pod tą marką sprzedawane są ciągle dziesiątki naprawdę różnych kamer sportowych. Natomiast zastrzeżonym znakiem handlowym jest marka SJCAM. Jeśli więc zdecydujesz się na wpisywanie na allegro, albo w necie  nazwy Sj4000 może wyskoczyć ci naprawdą wiele przeróżnych producentów i nazw. Co więcej wszystkie wyglądają podobnie i mają bardzo podobne kartoniki.


Zaczynamy od ustalenia kto tak naprawdę jest pierwszym producentem SJ4000. Zacznijmy od początku. Kiedy Gopro zaczęło produkować kamery, chińskie odpowiedniki było jeszcze dość daleko pod względem technologicznym w tyle. Pierwsze chińskie kamery nie przypominały nawet wizualnie amerykańskiego braciszka.  Źle spasowane plastiki, niski bitrate, słabe matryce, słaby soft, to wszystko powodowało, że obraz z takiej kamery był naprawdę kiepski, niczym ze starej Nokii i nie mógł w żaden sposób konkurować z Gopro. Dopiero azjatycka firma Shenzhen Hongfeng Century Technology, która jest właścicielem marki SJCam, taki trochę większy i bardziej solidny producent, wpadł na pomysł, że zamiast produkować kolejne wersje kamer zabawek, można by zrobić coś porządnego, podobnego trochę jak Gopro. SjCam poszedł nawet dużo dalej. Zaprojektował i wykonał prawie idealną na tamten okres kopie kamery Gopro. Podobieństwa nie ograniczały się tylko do identycznego wyglądu i podobnych rozwiązań technicznych. Sj 4000 miała również kompatybilny system złączek do przyczepiania kamery i dużo lepsze wyposażenie w wersji standardowej. Innym, może nawet najważniejszym elementem, był jednak fakt, że chińczycy zastosowali sprawdzone podzespoły elektroniczne uznanych marek i udało im się zrobić kamerę, która dawała bardzo dobry i ostry obraz końcowy. Szybko pojawiły się testy na youtubie, które pokazywały, że w dobrym oświetleniu kamera daje obraz żyletę, lepszy czasem od blacka. Taka kamera mogła już z powodzeniem konkurować z Gopro i co najważniejsze była od niego 4 razy tańsza. Co prawda kamera była klonem, ale był to klon bardzo udany, żeby nie powiedzieć doskonały w swoim wydaniu i cenie. Poza pewnymi mankamentami z rolling shuterem, jak słaba praca w ciemności i gorszym softem szybko okazało się, że Sj 4000 jest najlepiej sprzedającą się kamerą sportową na świecie. Rynek szybko wchłonął taki pomysł. Udana kopia i dobra cena (za 80$ można bez problemu kupić kamerę, spowodowała, że szybko pojawiły się dziesiątki naśladowców. Mimo upływu czasu kamera stanowi do dzisiaj bardzo atrakcyjny produkt.


 

Jak sprawdzić autetyczność kamery

Obecnie są dwie oryginalne wersje kamery Sj 4000: Sj 4000 i Sj 4000 Wifi. Różnią się od siebie tylko ceną i tym, że ta druga ma wifi i możliwość podglądu pobrazu na smartfonie. Firma ma również w swojej ofercie inne, nowe wersje kamer jak: Sj 5000, Sj 3000, M10, ale nie będziemy się tutaj skupiać na nowych wersjach. Dlaczego? Osobiście uważam, że wersja Sj4000 jest najlepszą obecnie propozycją i kompromisem ceny do jakości. Aby nie bawić się w detektywa można bardzo łatwo sprawdzić autentyczność kamery Sj 4000 firmy SjCam. Firma SjCam podchodzi skrupulatnie do spraw oryginalności sprzętu i do każdego opakowania dołącza zdrapkę. Na kartoniku każdego produktu SJCam znajduje się hologram. Wystarczy zdrapać powierzchnię na naklejce, po czym ukaże się  indywidualny kod umożliwiający weryfikację autentyczności sprzętu. Następnie wchodzimy na stronę i sprawdzamy autentyczność kamery, wpisując kod z opakowania.

 

Klony, oryginały i cała reszta

 

W Polsce i na świecie sprzedawane są również dziesiątki podróbek SJ 4000 i innych klonów kamerki GoPro. Są to kamery, które kopiują założenia konstrukcyjne i pomysł firmy SjCam. Pośrednio też Gopro. Bo chińczycy to naród bardzo przedsiębiorczy i szybko dostosowują się do sytuacji. Podróbki o tej samej nazwie można już dostać na ebayu za 18 euro.  Można zamówić sobie podróbę za 20 dolarów bezpośrednio z Singapuru, z Chin, za pośrednictwem takiego serwisu jak aliexpress i alibaba. Można też kupić kamerę w Polsce. Do wyboru i do koloru jest tego naprawdę mnóstwo. Cóż z tego, że nazwa jest taka sama, wygląd również, jednak parametry tych podróbek znacząco odbiegają jakością od oryginału. Taka kamerka za 18 euro wygląda tak samo, ale filmuje juz dużo gorzej i po przeczytaniu specyfikacji szybko można ocenić, że maks. wielkość filmu to 720P, a nie 1920P. Zresztą równiez parametry są bardzo różne i można by godzinami doszukiwać się podobieństw i różnic.

 

Niestety sprawa jest bardziej skomplikowana i trzeba jednak dodać, że istnieją również produkty firmy SJCam, które nie posiadają logosa i zdrapki. Część ze swoich produktów firma SJCam sprzedaje bowiem bez loga do powtórnego rebrandingu i jest to w pełni produkt SJCam, ale oznaczonym innym logotypem, najczęściej dystrybutora lokalnego. W Niemczech i na ebayu taka kamerka sprzedawana jest np. pod logotypem Qumox. Natomiast w Polsce takim znakiem towarowym była  kamera Tracer SJ 4000 sprowadzana przez Megabajt  Sp. z .o.o. Obecnie jednak kamery Tracer Xtreme SJ4000 zmieniły nazwę na Tracer eXplore ( i inne wynalazki), dodano też jakieś literki do nazwy SJ4000 i trudno powiedzieć czy była to zmiana wyłącznie kosmetyczna, czy firma postanowiła zmienić dostawcę i sprzedaje zupełnie coś innego. Dział marketingu firmy Megabajt, zapewniał nas, że kamery z ich logiem są montowane z podzespołow SJCAM, jednak firma nie przedstawiła autoryzacji jako sprzedawca.

Ogólne spojrzenie

Całość wykonana jest z dość dobrych plastików i już po pierwszym wyjęciu z pudełka zaskakuje bardzo pozytywnie. Dotyczy to samej kamery jak i obudowy wodoodpornej, która ma wodoodporność do 30 m pod wodą. Dzięki obudowie można używać kamerę nie tylko w deszczu, ale przy dużej wilgotności, deszczu, mżawce, nawet pod wodą. Kamera jest przede wszystkim bardziej odporna na lekkie uderzenia i obtarcia i w razie upadku na ziemię czasami wystarczy dokupić zapasową obudowę. Zresztą za cenę Gopro macie 4 wersje kamer SJ4000, więc w przypadku uderzenia lub utraty, będziecie mogli bez problemów emocjonalnych wyrzucić stary i kupić następny model kamery. Trochę bardziej denerwujące może być wyjęcie akumlatorka, który jest schowany pod małą klapką, z bardzo małym przyciskiem. Jednak już kiedy uda nam się małą klapkę odsunąć, wyjmowanie bateryjki do ładowania lub zmiany nie powinno być trudne.

 

Ostrość obrazu i obiektyw

Mimo, że ostrość i odwzorowanie jest najlepsze w środku kadru, a po bokach obrazu dużo gorsze, ogólnie ostrość nagrywanego materiału jest poprawna. Na Youtube znajdziecie trochę materiałów, na których widać, ze ostrość kamery GoPro Hero 3 jest o klasę niższa  niż kamery z naszego klona za 400 zł.  Porównywaliśmy klatki z GoPro i Sj 4000 i na tym samym kropie ostrość była dużo gorsza w Gopro. Dobrą ostrość uzyskano, poprzez odpowiednio dobrany obiektyw. Być może jednak ostrość jest jakoś programowo podkręcana, o czym nie informuje jednak producent. Jeśli tak, zastosowany algorytm wyostrzania jest dobrany bardzo powściągliwie i poprawnie. Dobrze dobrana jest również ogniskowa obiektywu, dająca szeroki kąt (170stopni)f = 2.99mm F = 2.8, co pozwala uchwycić duże pole widzenia.
 

Filmowanie i liczba klatek na sekundę

Praca kamery w słoneczny dzień daje dość przyzwoity obraz. Dochodzi do tego jednak często mylący się na automacie white balance, który czasami może ustawić dość specyficzną kolorystykę. Szczególnie w dzień pochmurny, kamera oddaje kolorystykę otoczenia dość niebiesko. Przejawia się to poprzez specyficzne zabarwienia i kolorystykę, szczególnie w cieniach. Niebo jest bardzo kontrastowe. Skóra białego człowieka wychodzi czasem dość różowo, ciemne fragmenty mają dominantę niebieską. W  dzień słoneczny kolorystyka jest dużo lepsza i odzwierciedlana w zasadzie poprawnie. Oczywiście ustawienia kolorystyczne można skorygować również w postprodukcji, w większości programów edycyjnych. Innym wyjściem jest zmiana ustawienia z automatycznego na ręczny. Natomiast w ciemności i słabym poziomie oświetlenia obraz jest relatywnie dość ciemny. Podzespoły elektroniczne na jakich zbudowano Sj 4000 to Chipset NTK96650 i procesor graficzny CMOS AR0330 DSP, które dają możliwość nagrywania w pełnym 1080P i 30 klatek/s. I to jest w zasadzie optymalny zakres obrazowania kamery jaki powinno się używać przy nagrywaniu Sj 4000. Jak podaje producent można filmować również sceny na 720P na 60 klatek/s, ale w naszej ocenie funkcję tą uzyskano programowo, poprzez duplikowanie tej samej pojedyńczej klatki. Nie polecamy więc filmowania na tej rozdzielczości. Jeśli już chcesz kręcić na 720P lepiej ustawić 30 klatek na s. Co więcej próby wyduszenia jakiegoś slow motion będą bardzo mizerne i słabe. Oczywiście w porównaniu do aktualnych 240 klatek na sekundę lidera GoPro black, klatkarz Sj 4000 wydaje się bardzo mizerny. Szczególnie podczas dynamicznych ujęć będą widoczne więc pewne niuanse, a nawet zniekształcenia. Odradzamy więc kupowanie kamery tym, którzy chcą kręcić dużo scen slow motion. Dla tych osób polecamy nieco nowszy model  SJCam SJ 5000 Plus lub oryginalna kamerę Gopro w wersji black.

Film nagrany kamerą SJ 4000 SJCAM

Dźwięk

Mikrofon ma monofoniczną charakterystykę i oddaje dzwięki otoczenia w miarę poprawnie, ale tylko po wyjęciu kamery z obudowy. W obudowie, nagrywanie mikrofonu jest bardzo słabe, żeby nie powiedzieć beznadziejne. Mówiąc oględnie docierają tylko najmocniejsze dżwięki otoczenia, jak do bardzo głębokiej studni. Jednak jest to dość powszechna wada, albo charakterystyka kamer sportowych, po włożeniu do obudowy wodoodpornej. No oczywiście są pewne wyjątki, ale tylko w lepszych kamerach. Jeśli chcemy w czasie jazdy komentować na bieżąco nasze wrażenia najlepszym wyjściem będzie dokupienie zewnętrznego mikrofonu typu lavalier zwanego też krawatowym i podpięcie niezależnie do jakiegoś zewnętrznego rekordera i późniejsze nakładanie dżwięku w programie edycyjnym. Niestety nie ma możliwości podpięcia takiego mikrofonu bezpośrednio do kamery Sj 4000, za pomocą jakiejś przejściówki (podobnie jak GoPro).

Dodatki i złączki

Trzeba bardzo pozytywnie ocenić liczbę różnego rodzaju złączek i mocowań dodawanych w zestawie do kamery. Mocowania do kasku, przejściówki i taśmy służace do przylejenia do kasku są w zestawie. Dokupienie jakiś specjalnych dodatków, ze względu na kompatybilność złączek z systemem Gopro, nie powinno być żadnym problemem. Tym bardziej, że poza zestawami orginalnymi, istnieje również bardzo dużo producentów niezależnych. Minusem, jest fakt ze w cenie kamery producent nie dołącza ładowarki. Firma tłumaczy to faktem, że można ładować baterię poprzez kabel USB bezpośrednio w kamerze. Nie jest to mówiąc wprost dobrym rozwiązaniem, dlatego proponuje od razu kupić ładowarkę. Najtańsze ładowarki, razem z 2 dwoma zastępczymi akumlatorkami można już dostać w okolicach 60 zł.

Fotografia

O ile filmy są w proporcjach  16:9, o tyle zdjęcia mają już proporcje 4:3. Maksymalna wielkość obrazka to wielkość 4000 x 3000 pix. Dwie największe opcje fotografii są uzyskane poprzez interpolację cyfrową.

• -12 MP, 4000 x 3000
• -8 MP, 3264 x 2448
• -5 MP, 2560 x 1920
• -3 MP, 2048 x 1536
• -2 megapikseli, 1920 x 1080
• -1,2 megapikseli, 1280 x 720

 

Karty pamięci

Kamera obsługuje karty pamięci Micro SD, o maksymalnej wielkości do 32 GB. Najbardziej pożądana karta powinna mieć najwyższą klasę prędkości najlepiej 10.


Stabilizacja

Brak jest w kamerze stabilizacji. W menu kamery znajduje się co prawda opcja włączenia stabilizacji, ale dotyczy ona tylko funkcji fotograficznej.

Podsumowanie

Kamera w tym przedziale cenowym jest w miarę dobrym kompromisem ceny do jakości. Dla kogoś kto zamierza publikować swoje filmy zasadniczo na własnym kanale youtube, gdzie większość przesyłanych plików jest i tak dość mocno kompresowana, różnica czy kręciłeś na Gopro czy Sj4000 będzie i tak teoretycznie niezauważalna dla większości odbiorców. Kupowanie odradziłbym jednak grupie, która wykonuje dużo skoków i slow motion, z powodów niskiego klatkarzu, o jakim wspomniałem wcześniej. Pod względem parametrów technicznych i ogólnych, wrażeń z jakości obrazu, kamera SJ 4000 SJCam jest na poziomie silver GoPro Hero 3. Warto również przemysleć kwestię zakupu kamery z brandem Tracera i innych producentów dających nazwę SJ4000. Często są to bardzo różne kamery, o bardzo różnych parametrach technicznych. Słowem nazwa może być zwodnicza i nie ma sensu kupować kota w worku.

 

 

Parametry techniczne techniczne

- Kodek H.264 AVI
- obiektyw szerokokątny 170°
- przy 1920x1080p 30fps
- przy 1280x720p 60fps programowo
-wodoszczelność min. 30 metrów poniżej powierzchni wody
- łatwy dostęp do złączek i mocowań

 

Największa rozdzielczość 1.920 x 1.080
Największa rozdzielczość w obudowie 1.920 x 1.080
Maksymalna liczba klatek na s. przy 1.920 x 1.080 30 klatek
Maksymalna liczba klatek na s. 60 klatek
Maks. rozdzielczość fotografii 12,0 Megapixel
Interwały 3-20 S.
Video kompresja mov
Video kodek h.264
Wyświetlacz LCD 1.5 cala
Ładowarka brak
Status naładowania baterii -
WLAN -
Bluetooth -
GPS -
NFC -
ANT -
Pilot -
Mikrofon mono
Mikrofon wejście -
USB USB 2.0
Ładowanie przez USB tak
WiFi tak, w zależności od modelu
HDMI Micro-HDMI, 1.080i
Regulacja oświetlenia auto, manualna
WB auto, manualna
Podgląd funkcji i obrazu LCD
Stabilizacja brak, tylko fotografie
Test 1.920 x 1.080
Rozdzielczość obiektywu 418 Lp/mm
Maks. Bitrate na sekundę 14,7 MBit/s
Waga z obudową 136 G.
Waga samej kamery 60 G.
Wymiary 59 x 41 x 29 mm
Praca w ciemności słaba
Praca w pochmurny dzień poprawna
Praca w słoneczny dzień dobra
Praca w cieniach poprawna
Czas startu 4,9 S.
Karty pamięci Micro SDXC, maks. do 32 GB
Typ akumlatora Litowo-jonowy 900mAh
Maks czas pracy na baterii 1:10 godz
Średni czas ładowania baterii 3:41 godz
Mocowania i złączki bardzo duży zestaw
Możliwości dokupienia mocowań tanio i dużo
Bryzgoszczelność bez obudowy brak
Maks. zanurzenie w wodzie 30,0 metrów
   
   
   
   

Komentarze   

cezary
0 # cezary 2017-01-03 15:32
obraz jakas masakra :)
Cytować
Guest
0 # Guest 2016-01-26 11:21
Chciaem kupic Sj 6000, ale dowiedziałem sie ze sj 6000 nie jest kamera robiona przez SJCam i ma slabą jakość. Co radzicie kupic? Oryhinała sj 4000 czy Sj 6000.???
Cytować
Guest
0 # Guest 2015-12-25 09:48
Ciagle dobra w tej cenie, chociaz sa lepsze. No ale kompromis ceny do jakosci jest.
Cytować
Guest
0 # Guest 2015-12-20 15:57
Ok, ale Sj 4000 to juz troche historia. Obiektyw ok, ale ten white balance. Od jakiegoś czasu mam nowa kamerke SJCAM M10 WIFI i bardzo jestem zadowolony.
Cytować
Guest
0 # Guest 2015-12-20 09:31
Dobra kamerka. Mam i uzywam jako drugą kamere w zestawie. Czesto montuje ją gdzies pod kołem, gdzie w sutuacjach gdzie mogłbym ja zgubić. Spokojnie daje radę.
Cytować
© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres