Błażusiak wykluczony ze startów na Mistrzostwach Świata SuperEnduro w Krakowie

Błażusiak wykluczony
super enduro
TAURON Arena Kraków
09.12.2023
FIM
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Już 9 grudnia 2023 r. w Krakowie, odbędzie się batalia o tytuł mistrzowski najlepszych zawodników na świecie na oczach 14-tysięcznej publiczności. Na Mistrzostwach Świata SuperEnduro 2023/2024 w Krakowie nie zobaczymy jednak naszego najlepszego i najbardziej rozpoznawalnego zawodnika sportów motocyklowych, Tadeusza Błażusiaka. Co się stało? Powodem nie jest sportowa emerytura i to, że Tadeusz postanowił wycofać się z rywalizacji, usiąść wygodnie w fotelu i obserwować zawody w domowym zaciszu, ale nieco bardziej prozaiczny powód regulaminowy.


Sprawa dotyczy przejścia Taddy Błażusiaka z GasGas Factory Racing Team i z grupy Pierrer Mobility AG do nowego zespołu Stark Future. Oznacza to, że zawodnik nie będzie się już ścigał na motocyklach zasilanych silnikiem spalinowym (GasGas), ale elektrycznym. Stark Varg to pełny elektryk, a nowa grupa sponsorska, używa tylko elektryków. Oczywiście, zaraz po podpisaniu kontraktu pojawiły się pytania, na czym Tadeusz wystartuje w Mistrzostwach Świata SuperEnduro 2023/2024 i czy dojdzie do takiej rywalizacji. Skoro podpisał nowy kontrakt, to pewnie będzie jedynym zawodnikiem używającym takiego sprzętu i będzie pewien precedens regulaminowy. Okazuje się, że jednak nie zobaczymy Tadeusza w ramach rywalizacji na Tauronie.

Został wniesiony protest przez koncern KTM do Międzynarodowej Federacji Motorowej, dotyczący zmiany zapisów regulaminowych w rywalizacji super enduro. Efektem tej decyzji, federacja postanowiła wykluczyć ze startu motocykle wyposażone w silniki elektryczne i tym samym nie zobaczymy Taddy’ego na elektrycznym Stark Vargu. Decyzja ta została podjęta praktycznie w ostatniej chwili, po otwartym treningu przed mistrzowskimi zawodami we Francji. Z drugiej strony trudno się dziwić tej decyzji. Motocykle napędzane silnikami elektrycznymi mają tak odmienne parametry i oddawanie mocy, że potrzebna była pewna unifikacja przepisów gwarantująca równe szanse dla wszystkich zawodników.

Taddy Błażusiaka prawdopodobnie zobaczymy jednak na zawodach z jakimś biegu demo. To tak ważna postać w polskim sporcie motocyklowym, że trudno sobie wyobrazić, że organizator Agencja Sport UP, która w TAURON Arenie Kraków realizowała już poprzednie edycje imprezy zrezygnuje z Błażusiaka. W każdym razie zapowiada się zacięta rywalizacja czołówki riderów. W wyścigu zobaczymy natomiast takich zawodników ja: Dominik Olszowy - Mistrz Świata w kategorii Junior (2021/2022), obecny wicemistrz oraz ubiegłoroczny Mistrz Ameryki AMA EnduroCross - Jonny Walker, trzykrotny Mistrz Świata SuperEnduro i aktualny lider klasyfikacji generalnej Billy Bolt i oczywiście światowa czołówka zawodników sceny motorowej.

Rozkład Jazdy


11:00 – 15:00 - treningi
16:00 – otwarcie bram
16:30 – 17:00 – sesja autografów z zawodnikami
18:00 – ceremonia otwarcia / start wydarzenia głównego
18:15 – wyścig Super Pole
18:25 – rozpoczęcie wyścigów klasy Junior, Prestige oraz Open
19:25 – przerwa
19:45 – druga ceremonia otwarcia
19:50 – wyścigi klasy Junior, Prestige, Open
21:00 – dekoracja zwycięzców© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres