Muzeum Wsi Kieleckiej Park Etnograficzny w Tokarni

Skansen, muzeum 
Polska, Tokarnia
województwo świętokrzyskie
płatne
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

 

 

Na 65 hektarach parku znajduje się 30 drewnianych, oryginalnych budynków zaprezentowanych w naturalnym, zbliżonym do pierwotnego otoczeniu. Wśród zgromadzonych zabytków znajdują się nie tylko chłopskie zagrody, ale również wiejskie warsztaty rzemieślnicze, kościoły, szkoły i karczmy. Kolejnych ok 30 obiektów czeka na konserwację i montaż, wśród nich znajduje się m.in. wiatrak z Pacanowa wzniesiony w 1913 r. a także karczma z Miąsowej. Wszystkie prezentowane budynki jak również te, które wkrótce pojawią się na terenie skansenu podzielono na pięć sektorów budownictwa z terenu Kielecczyzny: małomiasteczkowy, dworsko - folwarczny, wyżynny, terenów lessowych oraz nadwiślańskich.

 

Muzeum Wsi Kieleckiej Park Etnograficzny w Tokarni koło Chęcin jest obowiązkowym punktem podróży, dla tych którzy chcą poznać    zabytki kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego. Istniejący od stycznia 1977 roku skansen wchodzi w skład Muzeum Wsi Kieleckiej z siedzibą w Dworku Leszczyków w Kielcach. Głównym zadaniem muzeum (a przede wszystkim Parku Etnograficznego w Tokarni) jest  zbieranie, konserwowanie i upowszechnianie zabytków kultury ludowej Kielecczyzny. Obecnie na 65 hektarach parku znajduje się 30 drewnianych, oryginalnych budynków zaprezentowanych w naturalnym, zbliżonym do pierwotnego otoczeniu.  Wśród zgromadzonych zabytków znajdują się nie tylko chłopskie zagrody ale również wiejskie warsztaty rzemieślnicze, kościoły, szkoły i karczmy. Kolejnych ok 30 obiektów czeka na konserwację i montaż. Dzięki nowym obiektom turyści będę  mogli zapoznać sie z funkcjonowaniem wiekowego młyna jak również posilić w zabytkowej karczmie. 

Wśród zgromadzonych obiektów znajduje się m.in. drobnoszlachecki dwór z Suchedniowa powstały w 1812 roku, w którym prezentowane są bogate wnętrza z końca XIX wieku. Turyści mogą z bliska przyjrzeć się jak wyglądała dworska bawialnia, gabinet czy sypialnia. Oprócz zabudowań dworskich  uwagę przede wszystkim zwracają wiejskie zagrody, do których zalicza się chałupa z Bielin. Drewniany budynek z 1789 roku wyposażono w typowe dla tego regionu meble jak również narzędzia codziennego użytku. Oczom turystów ukazują się autentyczne drewniane cebrzyki na wodę, pięknie haftowane obrusy, ręcznie zdobiona kołyska  jak również kołowrotki. Dopełnieniem wiejskiego klimatu są kozy, konie a także tu i ówdzie grzebiące w piachu kury. Wśród zgromadzonych obiektów nie zabrakło zabytków sakralnych Kielecczyzny, które reprezentuje Kościół p.w. Matki Boskiej Pocieszenia z Rogowa. Drewniana kościółek zbudowany z drzewia modrzewiowego w 1761 zachwyca turystów pięknymi malowidłami.

Oprócz stałej ekspozycji jaką stanowią przeniesione budynki wraz z wyposażeniem oraz ekspozycji rzeźb twórcy ludowego, Jana Bernasiewicza, organizowane są również wystawy czasowe związane z życiem społecznym i kulturalnym kielecczyzny. Ponadto w muzeum odbywają się imprezy cykliczne m.in. majowy Piknik Strażacki, Dni Lasu, Dożynki oraz grudniowy kiermasz połączony z kosztowaniem dań świątecznych i wigilijnych. Ofertę skansenu dopełnia możliwość organizowania lekcji muzealnych z zakresu garncarstwa ludowego jak również zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych a także urządzania kuligów i biesiad przy ognisku.

 

To tutaj odbywa się w sierpniu Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych imienia Ryszarda Mikurdy, na który przybywa kilkuset właścicieli zabytkowych motocykli, głównie SHL oraz zabytkowych aut.

 

 


© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres