Nagonka w mediach...ruszają donosy na motocyklistów. Prokuratura i sanepid sprawdzą, czy było bezpiecznie w Częstochowie?

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty 2021
Otwarcie Sezonu Motocyklowego 2021
Częstochowa, Jasna Góra
10-11.04.2021
SMMRK - Rajd Katyński
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.63 (4 Votes)

 

Według policji na zlocie było ok. 10 tys. motocyklistów. Wylegitymowano 156 osób. Ujawniono jedno przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości i blisko 100 wykroczeń. Do nagonki na organizatorów  XVIII Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego ma dołączyć poza tytułami medialnymi prokuratura i sanepid. Policja ma przekazać materiały filmowe prokuraturze, by ta oceniła czy było bezpiecznie na zlocie. Takie są rewelacje "mediów".

Rzeczniczka częstochowskich policjantów podkom. Sabina Chyra-Giereś stwierdziła, że na błoniach było ok. 10 tys. motocyklistów(...) policjanci „robili wszystko, by jak najlepiej opanować zaistniałą sytuację”(...), ale funkcjonariuszy zaskoczyła liczba wiernych".

Rzecznik policji podała, że (...)" tych grup było wiele, a nas, policjantów, niestety tylu nie było, żeby każdy policjant do każdego mógł podejść. Wykroczenia zaobserwowane przez policjantów były rozliczane. Policjant podchodził, legitymował i karał. Były wyciągane konsekwencje wobec tych osób, które nie przestrzegały obostrzeń".

"(…) W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, policjanci systematycznie informowali o konieczności przestrzegania zasad reżimu sanitarnego oraz reagowali na łamanie obostrzeń."


Z informacji podanych przez Onet wynika, że częstochowska policja prześle materiały zdjęciowe i dowodowe obu instytucjom, tj. prokuraturze i sanepidowi, które mają ocenić, czy organizator obywającego się w miniony weekend zlotu motocyklistów na Jasnej Górze złamał przepisy związane ze stanem epidemii. Jakie materiały zostały zgromadzone w trakcie tego wydarzenia? To głównie nagrania filmowe i fotograficzne rejestrowane przez odpowiednie służby pod kątem naruszenia prawa. Policja ma takie materiały przekazywać prokuraturze, która oceni, czy doszło do przestępstw w przedmiocie narażenia na niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób.

Z powodu pandemii organizatorzy zrezygnowali z parady i spotkania na Przeprośnej Górce. Stowarzyszenie dokładnie współpracowało z policją, która dodatkowo, aby ograniczyć ruch zamknęła również wjazd na Błonia Jasnogórskie od strony Aleji Najświętszej Maryi Panny. (możliwe było korzystanie z objazdów od ulicy Wieluńskiej). Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, wielokrotnie przypominało o zachowywaniu dystansu społecznego i odstępów min. 1,5 m oraz posiadaniu maseczki. Uroczystości miały bardzo mocno ograniczony program i sprowadzały się zasadniczo do Mszy Świętej na Błoniach Jasnogórskich, która rozpoczęła się o godz. 11.00.

Motocykle zostało wzorowo ustawione w równych odstępach. Było świetne zaangażowanie wewnętrznych służb stowarzyszenia, pracujących nad utrzymaniem porządku.

Mszę odprawił ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który podziękował wszystkim za przybycie na Jasną Górę.

"Dziękuję wam, moi drodzy, za to, że tu jesteście, wielu z naszych przyjaciół z różnych powodów nie przyjechało, szanujemy ich decyzję, ale dziękuję wam gorąco za wasze świadectwo, bo odważnych chrześcijan będzie trzeba coraz więcej. To między innymi od was zależy, czy pozwolimy, jak chce tego wielu, uczynić z naszego Kościoła „kościół milczenia”, zamkniętego w zakrystii i przepraszającego, że żyje, czy powtórzymy za Prymasem Tysiąclecia „non possumus – nie możemy, dalej nie można” – powiedział

W czasie imprezy częstochowska drogówka rozdawała również uczestnikom materiały propagandowe i ulotki „opracowane wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS” wzywające do określonych zachowań mające poszerzyć "wyobraźnię miłośników jednośladów"(...).


Info

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres