Ceny motocykli zabytkowych w sieci. Czy warto inwestować w polskie motocykle?

Sokół 600
oferty w sieci
Polska
2018
polskie motocykle zabytkowe
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.07 (7 Votes)


Ceny za sprzedawane egzemplarze motocykli polskiej motoryzacji osiągają coraz wyższe poziomy. Są dwa podstawowe powody takiej tendencji wzrostowej:

- polskich motocykli zabytkowych jest niewiele na rynku
- zakupy i ewentualne inwestycje mają podłoże nie tylko ekonomiczne, ale również nostalgiczno-emocjonalne


Motocykl Sokół 600 był produkowany w okresie 1935-39. Dość trudno dziś ustalić, ile motocykli Sokół 600 RT zostało wyprodukowanych do 1939 r. Prawdopodobnie było to ok. 4000 egzemplarzy. Motocykl nie był tani i w 1937 r. kosztował 2300 zł. Za wózek boczny należało wysupłać kolejne 680 zł. Każdy pracownik Państwowych Zakładów Inżynierii mógł jednak nabyć motocykl od marca 1938 r. z upustem w cenie 1840 zł za motor i 578 zł za wózek boczny. W 1938 roku, można było również odliczyć 20% ceny pojazdu, od podatku dochodowego. Dzięki temu zakup Sokoła był bardziej atrakcyjny, od zagranicznej konkurencji.

Dzisiaj motocykle Sokół 600 i Sokół 1000 to najbardziej pożądany polski klasyk.

Obecne ceny za te motocykle mogą wydawać się dość wysokie, szczególnie na rynku zachodnim dla cudzoziemców, gdzie jest dużo większa podaż na zabytkowe jednostki. Dla Polaków, Sokoły są jak święte grale polskiej motoryzacji, więc żadna cena, nie jest ceną abstrakcyjną i wygórowaną. Na zlotach czy na rajdach motocykle te wzbudzają zawsze bardzo duże zainteresowanie. Oczywiście niewielu stać na zakup takiego jeżdżącego rarytasu. Obojętnie, zresztą czy motocykl przyjechał na własnych koła czy na przyczepce, mają zawsze wokół siebie dziesiątki fotografujących wielbicieli i komentatorów. O ile Sokół 1000 jest rynku kolekcjonerskim wielkim wydarzeniem, dużo częściej pojawiają się okazje zakupu, nieco mniej wysilonej jednostki Sokoła 600. Motocykl można obecnie kupić już nawet za około 80 tys. PLN.

Najbardziej aktualne ogłoszenie pojawiło się na olx. Nie jest to jednostka całkowicie wykończona. Do końca renowacji  pozostało kilka poważnych elementów jak silnik i detale wykończeniowe. Właścicielem jednostki można zostać za jedyne 80 tys. PLN. Motocykl znajduje się na południu Polski w Brzegu.

foto: Sokol, olx

Jeśli jednak nie chcemy za dużo kręcić się po warsztacie i planujemy jeszcze w tym roku wyjazd na jakiś zlot motocyklowy, potrzebujemy dużo większy zapas gotówki. Ten egzemplarz poza ukończoną renowacją, ma czarno-czerwone barwy i piękny wózek boczny, co również nie jest bez znaczenia dla ceny końcowej. Jest to model z 1937 r. i właściciel odda Wam pojazd za jedyne 198000 zł. Cena jest jednak do małej negocjacji, mamy również znane dość dobrze pochodzenie pojazdu. Ofertę możecie zobaczyć na portalu gieldaklasykow.pl/sokol-600-m211-1937/

Oferty pojawiają się również czasem na polskim ebayu, allegro. Ostatnia taka oferta na sprzedaż Sokoła miała miejsce 2017. Jak widać na załączonym zdjęciu, była to jednostka z początkowego okresu produkcji, do rekonstrukcji. (co może być nawet zaletą). Cenę motocykla właściciel ustawił na 85 tys. PLN. Na allegro nie było ofert zakupu. Ciężko powiedzieć, czy motocykl zmienił właściciela czy nie.

Oferty na polskie motocykle można również znaleźć u naszych sąsiadów z zachodu, a nawet południa i to nie tylko na portalu aukcyjnym ebay. Ostatnia taka oferta była jednak dość dawno na stronie oldmotoautoforsale.hu z Węgier. Ogłoszeniodawca sprzedawał Sokoła w zielonym malowaniu w Bautzen, w Niemczech. Oferta jest już nieaktualna, ale Sokoła 1000, można ciągle zobaczyć na stronie w dziale sprzedane. Można tu również znaleźć mnóstwo innych ofert, dość rzadko jednak trafiają się polskie motocykle.


Info

© mototour.pl