Nazwa: 10 najlepszych filmów motocyklowych
Gatunek: najlepsze sekwencje motocyklowe w filmach fabularnych
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.71 (7 Votes)
1. Mad Max Fury Road - Mad Max: Na drodze gniewu
Rok produkcji: 2015
Obsada: Tom Hardy, Charlize Theron
Motocykl: Hybrydy, Yamaha R1, YamahaYZ250F, Gas Gas TXT250
Czwarta już część kultowego filmu poraża realizacyjnie i wizualnie. Nie poskąpiono środków i przeznaczono ponad 150 milionów dolarów na realizację filmu, aby reżyser George Miller, wspólnie z ekipą aktorską, kaskaderską, zespołem operatorów, stworzył dzieło z pogranicza komiksu i bajki. Trzeba powiedzieć, że ta postapokaliptyczna wizja świata, nieustające pościgi, skoki i wybuchy, najdziwniej przerobione samochody i motocykle jest realizacją zrobioną na swój sposób genialnie. Aby osiągnąć wyżyny sztuki filmowej wiele sekwencji nie tworzono komputerowo, ale realizowano operatorsko, na specjalnie zamontowanych jeżdżących platformach. Ujęcia te kręcono na pustynii w Namibii. Ze szczególnym pietyzmem stworzono również park maszynowy składający się z 130 modeli, posklejanych z metalu futurystycznych hybryd. Zobaczymy tu więc znanego z poprzednich wersji Forda Falcona, w jakim jeżdził Mel Gibson, ale też dziesiątki pospawanych z różnych kawałków pojazdów jak: np. AM General M814 Cargo z Mercedesem Benz W123, Pontiaca Star Chief Custom Safari, Oldsmobile Dynamic 88 i wiele innych. Z motocykli wprawne oko dostrzeże Yamahę R1 i wiele motocykli crosowych ( np. YamahaYZ250F i Gas Gas TXT250), które oczywiście poddawano mniejszym lub większym modyfikacjom. Warto też wspomnieć o wyczynach kaskaderskich, realizowanych pod kierunkiem Stephena Galla. Razem wykonano i sfilmowano setki skoków i akrobacji kaskaderskich. Nie były to więc tylko komputerowe animacje, ale sekwencje wybuchów i niebezpiecznych skoków realizowanych przez kaskaderów.
2. The Matrix Reloaded - Matrix Reaktywacja
Rok produkcji: 2003
Obsada: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss
Motocykl: Ducati 996
Kolejny film w reżyserii Larry'ego i Andy'ego Wachowskich, zebrał dużo mniej pozytywnych opinii (niż poprzedni) i uważany był za mniej udane dzieło pod względem artystycznym. Nie można jednak zapomnieć o niezwykle widowiskowej sekwencji na autostradzie, zrealizowanej z bardzo dużym rozmachem. Od początku założono, że ujęcia będą powstawały na ile to jest możliwe przy użyciu tradycyjnych metod operatorskich, a nie tylko samych animacji komputerowych. Oznaczało to zaangażowanie sprawdzonej ekipy kaskaderów, duże środki na scenografie i detale. Co więcej na potrzeby nakręcenia tych scen wybudowano ponad dwukilometrowy odcinek autostrady niedaleko Sydney. Do realizacji pościgu zakupiono kilka Ducati 996. Szczególnie spektakularne i trudne było ujęcie, kiedy Ducati 996, zjeżdża, a w zasadzie zlatuje z autotransportera na zatłoczonej autostradzie. Ujęcie to realizowano poprzez wybudowanie specjalnej rampy do skoków, na której kaskaderka Debbie Evans zaangażowana do scen specjalnych musiała wykonać około 10 faktycznych skoków z rampy. Oczywiście sceny te w postprodukcji zostały odpowiednio zmontowane i obrobione. Część sekwencji była jednak bardzo niebezpieczna i kilka razy dochodziło do bardzo grożnych sytuacji. Ujęcia te były realizowane bez kasku, co zresztą widać na filmie. W dowód uznania pod koniec zdjęć Andy i Larry Wachowscy podarowali Debbie Evans dublującej Carrie-Anne Moss, (w roli Trinity) zupełnie nowe czerwone Ducati 996.
3. Terminator 2: Judgment Day - Terminator 2: Dzień Sądu
Rok produkcji: 1991
Obsada: Arnold Schwarzenegger
Motocykl: Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
Do dzisiaj uważany przez wielu za najlepszy sequel w historii kina. Mimo upływu tak wielu lat film nie zestarzał się, aż tak bardzo, a nowatorskie efekty specjalne robione wtedy na komputerze Amiga 3000UX wciąż budzą sympatię. Niektóre wypowiedzi z filmu stały się nieomal kultowe. Tak jest np. z sekwencją, w której Arnold wpada do baru motocyklowego i wypowiada stwierdzenie:
"I need your clothes, your boots and your motorcycle"
Sekwencja w barze doczekała się zresztą wielu nawiązań, pastiszy i sequeli, często w komediowym tonie. W ostatnio zrobionym Terminator: Genisys, ponownie skopiowano sekwencję i Arnold już jako 68 letni T800 ponownie wchodzi do baru.
Warto zobaczyć również sekwencję sprzed baru, kiedy to Teminator zostaje poproszony o pozostawienie motocykla na miejscu.
4. The Wild One - "Dziki"
Rok produkcji: 1953
Obsada: Marlon Brando
Motocykl: M650cc Triumph Thunderbird
Postacie motocyklowe stały się wbrew zamierzeniom twórców ikonami pokolenia outlawbiker, przez wiele lat wyznaczając styl życia i ubioru. W Wielkiej Brytanii "The Wild One" w reżyserii Laslo Benedeka był aż do 1968 filmem zakazanym, co też o czymś świadczy. Wspaniała kreacja Marlon Brando, który jeżdzi na własnym prywatnym motocyklu i gra w filmie rolę szefa motocyklowego gangu do dzisiaj robi wrażenie.
5. Easy Rider - "Swobodny jeździec"
Rok produkcji: 1969
Obsada: Jack Nicolson, Peter Fonda, Dennis Hopper
Motocykl: Harley-Davidson Hydraglide oraz Panhead, HD FLH
Do produkcji filmu wykorzystano motocykle policyjne Harley-Davidson, które zmodyfikował Cliff Vaughs i Ben Hardy. W trakcie kręcenia ujęć zniszczono do potrzeb planu jeden z motocykli, który można było po rekonstrukcji zobaczyć w National Motorcycle Museum w Anamosa w Stanie Iowa. Potem motocykl został wystawiony na aukcję i sprzedany za ponad milion dolarów. Do dzisiaj film jest najbardziej, przejmującym i prawdziwym obrazem, próbą pokazania relacji jakie naprawdę panują w USA u progu lat 60 i 70. Motocykliści co chwilę natrafiają na mur jaki dzieli tzw. normalny świat od takich jak oni wyrzutków, którzy poszukują prawdziwej wolności. Sama podróż staje się tylko pretekstem do pokazania prawdy o społeczeństwie amerykańskim. Easy Rider to jednak wyjątek w kinematografii. Bohaterowie filmu to oczywiście outsajderzy, wyjęci spod prawa poszukiwacze przygód, którzy, zajmują się dealerką narkotyków. Jednak to co decyduje o randze tego filmu to to, że wizerunek motocyklisty przedstawiony w filmie jest wyjątkowo wielowymiarowy i pogłębiony. To oni bowiem motocykliści, w końcowych sekwencjach filmu stają się ofiarami. Ofiarami społeczeństwa, które nie znosi odmieńców i ludzi z zewnątrz. Warto wspomnieć oczywiście o rewelacyjnej ścieżce dzwiękowej z filmu w wykonaniu Jimmiego Hendrixa („Born to be Wild”) i Steppenwolfa („The Pusher”).
6. The Motorcycle Diaries - "Dzienniki motocyklowe"
Rok produkcji: 2004
Obsada: Gael García Bernal jako Ernesto "Che" Guevare
Motocykl: Norton 500
Typowe kino drogi. Sekwencje nagrywano motocyklem Norton 500 z 1939 r. Do potrzeb filmu przygotowano i odrestarowano kilka egzemplarzy motocykla. W scenach kaskaderskich, zastosowano jednak kilka zmodyfikowanych motocykli Suzuki.
7. Stone Cold - Zimny jak głaz
rok produkcji: 1991
Obsada: Brian Bosworth jako Joe Huff/John Stone
Motocykl: Harley-Davidson FXSTC Softail Custom oraz Sportster, FLST Heritage Softail, FXRS
Mocny, czarno-biały, uproszczony, krwawy komiks oczywiście z motywem przewodnim motocyklowego gangu. No, ale takie były zamówienia w latach 90-tych, aby pokazywać motocyklistów jak kretynów, psycholi i oszołomów. Co ciekawe film w swoim okresie bił rekordy popularności w wypożyczalniach. Oczywiście fabuła takiej prostej filmowej kalki nie może być zbytnio rozbudowana. Kiedy motocyklowy gang opanował miejscową społeczność, Joe Huff jako tajny agent, dostaje zadanie specjalne. Musi zmienić nazwisko i jako John Stone, stać się członkiem gangu motocyklowego. I oczywiście, w tej podwójnej roli rozpracować od środka motocyklowe powiązania. Jak na amerykańskie schematy przystało Joe nie tylko zdobywa zaufanie krwawego szefa, ale i przy okazji rozbudza uczucie pięknej niewiasty. Kilka sekwencji filmowych jest jednak warte zobaczenia.
8. Harley Davidson and the Marlboro Man
Rok produkcji: 1991
Obsada: Mickey Rourke, Don Johnson
Motocykl: Harley Davidson FXR
Film stal się znany głównie ze względu osobę aktora Mickey Rourke i motocykl Harley Davidson FXR Black Death. Sławny aktor i amant zaprojektował filmowy wygląd motocykla wspólnie z kalifornijskim dealerem Harley-Davidson. Charakterystyczną cechą był znak na baku, na którym widnial duży czerwony napis z białymi kreskami Harley-Davidson i w środku karty do gry i czaszka. Za bazę motocykli wykorzystanych w filmie służył model Harley Davidson FXR Black Death z 1989 r. Zmieniono jednak nieco zbiornik paliwa, tylny błotnik, siedzenie i osłony boczne z chromowanymi wstawkami, dodano niestandardowe uchwyty. Ostatecznie z przygotowanych czterech egzemplarzy do potrzeb filmu, tylko dwa motocykle zostaly wykorzystane w produkcji.
9. Mad Max 2 - The Road Warrior - Mad Max 2 - Wojownik Szos
Rok produkcji: 1981
Obsada: Mel Gibson
Motocykl: Kawasaki F5, KZ 900, Z 1000, Yamaha 1100 XSE
I znów Mad Max tym razem z wcześniejszej wersji. Ta scena z pewnością zasługuje na przypomnienie.
10. Wild Hogs - Gang Dzikich Wieprzy
Rok produkcji: 2007
Obsada: John Travolta, Tim Allen, Martin Lawrence, William Macy
Motocykl: Harley-Davidson: Fat Boy, FXSTS Softail Springer, FLSTFSE Fat Boy, FXR, Sportster 1200, Panhead