Zamek w Kętrzynie

Zamek w Kętrzynie
Warmia - Mazury
Kętrzyn
zamek
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

To tutaj znajdowała się do czasów krzyżackich osada Bartów. Na jej miejscu Krzyżacy wznieśli już w 1329 r. najpierw drewnianą strażnicę, zburzoną dwukrotnie przez Litwinów, a później w latach siedemdziesiątych XIV w. murowany zamek i fortyfikacje miejskie z 13 basztami. Jednym z elementów miejskich fortyfikacji stanowiła potężna budowla kościoła św. Jerzego. Jest to przykład formacji architektonicznej dość rzadko występującej na tych terenach, która łączyła w sobie cele militarne i religijne. Zbudowany w latach 1359-1407 i rozbudowany w drugiej połowie XV w. pseudobazylikę.

 

Zamek

 

Około 1329 r. na gruzach zniszczonej osady pruskiej wybudowano drewniano-ziemną strażnicę. Gród miał stanowić fort chroniący przed wypadami Litwinów. O jego charakterze decydowało też korzystne usytuowanie na skrzyżowaniu dróg z Malborka na Litwę i Królewca do Polski. Z racji swojego przygranicznego położenia był wielokrotnie burzony przez Litwinów. W 1350 r. miasto i zamek otrzymały potężne mury obwodowe o wysokości 10 m i szerokości 1,5 m. System fortyfikacji składał się z 13 baszt, dwóch bram wjazdowych i szerokiego wału utrudniającego dostęp. Posiadał on także dwie wysokie wieże o charakterze obronnym (48 i 32,5 m). W 1357 r. miasto otrzymało przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim. Ok.1357-70 r. zbudowano nieopodal zamku potężny kościół pod wezwaniem św. Jerzego. Dodatkowo pełnił istotną rolę obronną. Sam zamek, zbudowany na planie prostokąta, otoczony był z trzech stron budynkami, w środku tworzącymi dziedziniec. Najważniejszą funkcję pełniło skrzydło północne, w którym mieściły się: kaplica, refektarz, infirmeria i dormitorium. Dwa pozostałe miały charakter gospodarczy. Podstawę komunikacji wewnętrznej stanowił drewniany krużganek łączący poszczególne skrzydła. Ściany zewnętrzne miały 2 metry grubości.  W 1410 r. miasto zostało oddane na krótko królowi polskiemu Jagielle. Zamek był dwukrotnie przebudowywany w XVI w. i raz w XVII w. W 1945 r. zamek spłonął. Aktualną nazwę Kętrzyn otrzymał w 1946 r. na cześć mazurskiego historyka Wojciecha Kętrzyńskiego. Wcześniej nazywał się Rastembork. Istnieją dwie interpretacje nazwy miasta. Jedna mówi, iż nazwa pochodzi od pruskiego słowa

Rast,

co oznacza pal - miasto na palach położone nad rzeką Guber lub otoczone palami - palisandrą. Druga wiąże nazwę z pierwotnym herbem miasta przedstawiającym dzika odpoczywającego w zaroślach. Obecnie znajduje się tu muzeum i biblioteka.   

 

Informacje praktyczne

 

Odległości/: ze Świętej Lipki jest tylko 14 km, z Reszla 19 km, z Gierłoża 9 km. Raczej warto przenocować niedaleko w kwaterze Hitlera w Gierłoży, Hotel Wilcze Gniazdo, tel. 089/ 752 44 29.
Pamiątką po zmaganiach Zakonu z okolicznymi plemionami jest głaz granitowy znajdujący się w miejscowości Góry (Uri), z wykutą datą bitwy stoczonej z Litwinami przez marszałka Henryka von Plocke. Wolfgang Sauer, zarządca zamku, został utopiony w stawie młyńskim w czasie buntu ludności miejskiej podczas wojny 13-letniej. Warto zobaczyć również kościół św. Jerzego znajdujący obok.
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Pl. Zamkowy 1.

 

 


© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres