65 Elefantentreffen 2023 - Zimowy Zlot Słoni

Elefantentreffen 2023
zlot motocyklowy
Niemcy, Loh / Thurman Solla
27-29.01.2023
bvdm.de
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (5 Votes)

 

Kolejna edycja imprezy z cyklu Elefantentreffen. Elefantentreffen (czytaj Rajd - Spotkanie Słoni)  jest organizowana przez Stowarzyszenie Federalne Motocyklistów w Niemczech i przyciągała onegdaj około 7.000-8.000 uczestników z całej Europy. To miejsce spotkań dla prawdziwych twardzieli - motocyklistów z całej Europy, dla których nie istnieje coś takiego jak sezon motocyklowy.

Miejscówka zlotu to jak zawsze Thurmansbang-Solla / Loh w Lesie Bawarskim, ok. 40 km na północ od Pasawy.


Po dwóch latach przerwy spowodowanej spotkaniem naszej planety z Matrixem G2, wraca w styczniu 2023 r., kolejna edycja Elefantentreffen (niem. spotkanie słoni). Dla przypomnienia, bo pamięć ludzka jest dość zawodna, a dwa lata w kategoriach nowej rzeczywistości może być okresem historycznie zapomnianym, to zimowa impreza - zlot motocyklowy, który odbywa się co roku w Niemczech, pomiędzy miejscowościami Loh, Thurmansbang i Solla, z reguły w pierwszy weekend lutego w Bayerischer Wald. Zlot jest organizowany przez niemiecki narodowy związek motocyklistów -  BVDM.

Dla lata i dwie edycje nam uleciały, pozbawiając nas i motocyklistów z całej Europy na małą aktywację w samym środku zimy. Być może więc na zasadzie odskoczni kolejna edycja zlotu będzie wyjątkową, pod względem frekwencji i charakteru spotkania. Można by pomyśleć, ze brać motocyklowa mocno się stęskniła spotkań i tłumnie przybędzie na wzgórze w pobliżu miejscowości Solla.

Impreza odbywa się od ponad 60 lat i zlot słoni nadal pozostaje wierny tradycji polegającej na międzynarodowym spotkaniu, integracji społeczności wokół ogniska, przy „kociołku czarownic”, zazwyczaj (zależy od zimy) w surowym klimacie i krajobrazie zaśnieżonej doliny w samym środku zimy. Bywały oczywiście również spotkania, kiedy pogoda robiła psikusy, a zlot odbywał się w zamieci śnieżnej, a nawet w totalnej odwilży i błocie. Jedno jest pewne, na spotkanie przyjeżdżają motocykle i motocykliści z całej Europy. W bazie słychać wszystkie języki świata, a goście są witani bez względu na narodowość, zawód, wiek, klasę i cenę motocykla. W programie poza integracją są również konkursy i trofea, np. za najpiękniejszy własnoręcznie wykonany (dopuszczony do ruchu drogowego!), za najdłuższy przejazd i dla najstarszego uczestnika zlotu.

0 km, 00:00:00Jak mówią starzy bywalcy:

Każdy prawdziwy motocyklista przynajmniej raz w życiu był na oryginalnym spotkaniu słoni BVDM.


W tym roku koncepcja programowa odbędzie się zgodnie z hasłem „Powrót do przyszłości”. Ideą jest siedmiopunktowy plan wydarzenia - regulamin, który jest podstawą wydarzenia. Organizator przygotowuje się sukcesywnie do najazdu motocyklistów z całej Europy od strony nie tylko formalnej (pozwolenia), ale też technicznej. W bazie na miejscu wykopany został rów o długości ok. 350 m i głębokości 80 cm, do czego użyto czterech traktorów, koparki, a nawet wózka widłowego. Na miejscu zgromadził również duże zasoby wysuszone drewna, jaki będzie można kupić na miejscu do palenia lokalnych ognisk.

Impreza ma kilka oblicz. Dla jednych jest imprezą kultową, a dla innych publicznym masochizmem, czy forma samobójstwa. Bo jak można jeździć w śniegu i zamieciach motocyklem, spać na mrozie, czasem w temperaturze 10 stopni na minusie i mieć z tego przyjemność. Okazuje się jednak, że można i małe wychłodzenie emocji, motocykli i motocyklowych kości wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie. Jedno jest pewne, impreza przetrwała już wiele edycji i rozwija się w najlepsze.

Ekipa na wspólny wyjazd z Polski poszukiwana...

W tym roku na zlot w ramach wyjazdu organizują się również niewielkie grupy lokalne z Polski, które planują wspólne dotarcie do bazy zlot w Niemczech. Np. w Polsce utworzyła się grupka (link tutaj), która planuje wyjazd 25 stycznia 2023 r. o godz.7:00 z Żabiej Woli spod Urzędu Gminy. Ekipa będzie miała do przejechania około 900 km, które planuje pokonać autostradami w odcinkach po 300 km, kierując się na Pragę i dalej na miejsce.
Z tego założenia wynika, że przejazd 300 kilometrów dziennie jest jak najbardziej wykonalny od strony technicznej. Wychodzą 2 noclegi na trasie: jeden jeszcze w Polsce w okolicach Wrocławia, a drugi w Pradze, w jakimiś cywilizowanym hoteliku. Potem na miejscu grupa będzie miała jeszcze 2 doby w namiotach na terenie obozowiska Elefantetreffen i powrót do domku 29 stycznia.


Jak wspomina bardzo racjonalnie sam organizator Łukasz, wyjazdu do Niemiec w styczniu, „w realiach letnich tę trasę z palcem w d..pie można zrobić w jeden dzień (…). Tym razem jedziemy zimą więc może być mróz, a wtedy trzeba by częściej stawać i się ogrzać, ale może też sypać. Jak będzie? Okaże się w dniu wyjazdu”.


Wstęp 40 €, członkowie BVDM i FEMA płacą 30 €. Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie w kasie imprezy na miejscu. Zasady wjazdu na Elefantentreffen poniżej - zlot tylko w atmosferze motocyklowej i bez quadów i samochodów.Komentarze   

Neonik
0 # Neonik 2022-11-22 11:23
Dziękujemy Krzysztofie za czujność...
Cytować
Krzysztof
+2 # Krzysztof 2022-11-22 07:46
zlot zawsze był w ostatni weekend stycznia
Cytować
Krzysztof
+2 # Krzysztof 2022-11-22 07:45
w Waszym kalendarzu jest data 29.02.2023?!! Na prawdę??
Cytować
© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres