Rzeź Wołyńska | |
impreza historyczna | |
Jarocin, Domostaw | |
14.07.2024 | |
Społeczny Komitet | |
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes) |
W połowie lipca 2024 r. część motocyklistów jedzie do Łagowa i Radawy, a spora grupa środowisk motocyklowych wybiera się na oficjalne odsłonięcie pomnika "Rzeź Wołyńska" w Domostawie w gminie Jarocin. Pomnik autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego został postawiony niedawno po długich tarapatach legislacyjno-formalnych przy drodze ekspresowej, przy trasie S 19, pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. Rzeź Wołyńska to symboliczne, a jak niektórzy dopowiadają realistyczne przedstawienie czystki etnicznej przeprowadzonej na Polakach przez Ukraińców. Przedstawia wielkiego orła i małe martwe dziecko nadziane na widły. Pomnik ma upamiętnić ponad 200 tys. Polaków, którzy zginęli z rąk banderowców i formacji ukraińskich. Inicjatorem postawienia pomnika w tym miejscu jest były wójt Jarosławia Zbigniew Walczak, Prezes SKBP "Rzeź Wołyńska" i Społeczny Komitet Budowy Pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie. Decyzja o umieszczeniu pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego w tym miejscu rada gminy podjęła w kwietniu 2021 roku. Zgodę na umieszczenie pomnika wyrazili także fundatorzy – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Oficjalne uroczystości i odsłonięcie "Rzezi Wołyńskiej" planowane jest na 14 lipca 2024 r.
Inicjatorem budowy pomnika jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku. Rzeźba odlana z brązu w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych w 2018 roku, musiała jednak czekać na swoje odsłonięcie wiele lat w magazynie. Pierwotnie miała stanąć 11 lipca 2018 roku, w 75 rocznicę Rzezi Wołyńskiej w Toruniu, na terenie współbraci Tadeusza Rydzyka. Potem bezskuteczną próbę ustawienia dzieła podjęły jeszcze środowiska w Stalowej Woli, Kielcach, Jeleniej Góry. Ostatecznie znajdzie swoje miejsce w Domosławie w pobliżu Miejsca Obsługi Podróżnych przy drodze S19 w gminie Jarocin.
Poświęcenie pomnika w Domostawie odbędzie się 14 lipca 2024 r. godz 11 00. Program uroczystości odsłonięcia i poświecenia pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Mistrza Andrzeja Pityńskiego w dniu 14 lipca 2024 roku wygląda następująco:1. Msza Św. Polowa
2. Przemówienia okolicznościowe
3. Odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”
4. Poświęcenie pomnika
5. Apel Pamięci
6. Złożenie wieńców i kwiatów, zapalenie zniczy
Pomnik ma być punktem Memoriału Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, przypominającym o skrycie ukrywanych w mediach głównego nurtu czystkach etnicznych, jakich dopuścili się ukraińscy nacjonaliści i ludność pochodzenia ukraińskiego w czasie II wojny światowej na Polakach. W II etapie budowy planowane jest w tym miejscu postawienie Mauzoleum, sal ekspozycyjnych pokazujących martyrologię mieszkańców wsi na Kresach Wschodnich. Jednym z uzasadnień lokalizacji pomnika ma być również historia. W okolicznych wioskach, Niemcy przy współudziale ukraińskich kolaborantów z SS Galizien, dopuścili się masowych zbrodni.