Zamek Piastowski | |
Polska, dolnosląskie | |
Jawor | |
Zamek Jawor | |
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote) |
Zamek Piastowski w Jaworze to miejsce specjalne na mapie. Teoretycznie można powiedzięć - czekamy na czasy świetności. Tylko po co. W takiej postaci jakiej jest teraz, zamek co prawda nie ma wodotrysków, nie ma wystylizowanych kolekcji. Nie ma też upierdliwego prywaciarza, który wali ceny za bilety za zwiedzanie po 40-60 PLN, jak w Malborku. Koszt przewodnika to 40 zł/za grupę i zwiedzanie samodzielne za 2? zł. Nie ma masowej turystyki. Jest za to spokój i budowla historyczna, która nie musi niczego udowadniać. Co prawda na dziedzincu z nieco odrapaną czasem elewacją można zobaczyć zabite dyktami okna, nieco pesymistyczną scenografię powięziennej budowli, komis RTV AGD, w jednym ze skrzydeł, a nawet Społeczne Ognisko Muzyczne, miejski klub abstynenta, ale to wszystko razem sprawia wrażenie swojskości i daje nam szansę na niczym nie zaburzone komercją zwiedzanie budowli.
- czas zwiedzania z przewodnikiem 45 minut
- udostępnione jest południowe-zachodnie skrzydło zamku
- najważniejszą atrakcją zamku jest punkt widokowy na wieży zamkowej, skąd rozpościera się panorama miasta Jawor i oraz Gór i Pogórza Kaczawskiego
- na poddaszu znajdują się czasowe ekspozycje poświęcone historii zamku oraz twórczości artystów regionu
- historia Zamku Piastowskiego w Jaworze
Dziedziniec zamkowy
GODZINY OTWARCIA
maj – październik
środa – niedziela 13:00 – 16:00
poniedziałek, wtorek – nieczynne
listopad – kwiecień
czynne tylko dla grup po uprzednim umówieniu telefonicznym
Zamek znajduje się w zachodniej części miasta i jest sprzężony z jego fortyfikacjami miejskimi. Zamek na rzucie nieregularnego trójkąta z łamanym bokiem wschodnim. Najstarszy jego człon stanowiła datowana na początek XIII wieku prostokątna wieża mieszkalna o wymiarach 6,3x7,6 metra, zbudowana z kruszywa. W XIII stuleciu wieżę rozbudowano, a jej mury wzmocniono. Pod koniec wieku XIII, zapewne za rządów Bolka I. podjęto budowę wzdłuż zachodniej linii kurtyny zamkowej i okazałego skrzydła mieszkalnego o wymiarach 10x25 metrów. Elewacja zachodnia stanowiła równocześnie parawan ochronny dla całego założenia, stąd wyposażono ją w rozglifione otwory strzelnicze.
POMNIK WIĘŹNIAREK / BAROKOWY PORTAL W SKRZYDLE POŁUDNIOWYM
W latach 20. XVI wieku zmodyfikowano zachodnią część skrzydła południowego przez postawienie bastei na planie podkowy z otworami strzelniczymi. W ramach prowadzonej w 2. połowie XVI wieku renesansowej modernizacji wzniesiono w części zachodniej dziedzińca smukłą, ośmioboczną wieżę, a w pobliżu zajmującej południowe skrzydło kaplicy, podpiwniczony dwupiętrowy budynek mieszkalny. W drugiej połowie XVII wieku z inicjatywy Otto von Nostitz powstała nowa trójskrzydłowa zabudowa wokół wielobocznego dziedzińca, skrzydło południowe otrzymało manierystyczny portal, zaś zamkowa wieża – zegary i dzwon, który zachował się do czasów obecnych.
DAWNE CELE WIĘZIENNE W SKRZYDLE WSCHODNIM
Do zwiedzania udostępniono fragment południowego skrzydła wraz z wieżą zamkową. Otwarte są one dla ruchu turystycznego tylko w okresie od maja do października - godziny otwarcia. Wstęp na dziedziniec bez ograniczeń bez opłat. Od strony zachodniej oraz od północy, gdzie znajduje się targowisko i rozległy parking i można spokojnie postawić motocykl i przystąpić do zwiedzania zamku miasta. Przez wiele lat zamek jaworski wykorzystywany był jako miejsce prób legendarnego -punkowego zespołu GA-GA, laureata festiwalu Jarocin'92. Grupę założył Mirosław Malec.
Koniecznie zobacz: Położony w odległości około 600 metrów na północ od zamku, Kościół Pokoju Ducha Świętego. Jedna z trzech niegdyś istniejących i dwóch do dziś zachowanych świątyń ewangelickich wzniesionych w połowie XVII wieku na Dolnym Śląsku. Mniejszość protestancka w Jaworze, Głogowie i Świdnicy uzyskała od katolickiego cesarza Ferdynanda III Habsburga prawo budowy trzech świątyń.