Zamość - Rynek Wielki - renesansowa perła Zamojskiego

Zamość
miejscówka
Rynek Wielki
cały rok
Zamość
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

 


Zamość to miasto zbudowane na zamówienie w 1580 roku. Zaprojektowane od podstaw, przez projektanta z Włoch - Bernardo Morando, dla Jana Zamoyskiego. Budowle rozpoczęto w szczerym polu na wysokim brzegu, na styku zalewowym dwóch rzek. Jeśli polecieć dronem zobaczymy miasto idealne, w którym układ ulic jest niezwykle regularny i harmonijny. Koncepcję niemal geometryczną o boku 100-metrowego kwadratu, tworzy na środku tej zaplanowanej idealnie budowli, oczywiście centrum. Centralny plac z wyjątkowo szykownym ratuszem. Do ratusza prowadzą schody, a układ przestrzenny akcentuje górująca nad miastem wieża.

Oczywiście nic się nie dzieje bez pieniędzy. Fundator Jan Zamoyski wpompował w budowę idealnych obiektów, fortyfikacji, akademię, pałac i kolegiaty niemałe pieniądze, ale do dzisiaj miasto olśniewa swoim blaskiem. Potem, aby oczywiście w tej idealnej koncepcji miasto musiało poza budynkami uzyskać krwioobieg. Aby miasto stało się tętniące, żywe i gwarne, konieczne było sprowadzenie mieszczan i przekupek. Pierwsze kilka domów mieszczańskich na rynku, zostały również zaplanowane przez Włocha Bernardo Morando. Aby przyspieszyć nieco zasiedlenie, Zamoyski wydał przywileje dla Ormian, Żydow i Greków. Dzięki temu po 11 latach od wybudowania w Zamościu było już 217 domów. Budowa całego organizmu nie była jednak taka prosta i dopiero syn fundatora Tomasz Zamoyski ukończył budowę fortyfikacji, a miasto zostało otoczone murami z siedmioma bastionami, fosą. Wejścia do miasta broniły trzy bramy i trzy zwodzone mosty. Dzięki temu już w 1648 r. Zamość wyszedł zwycięsko podczas oblężenia hord kozackich i tatarskich Bohdana Chmielnickiego.


Rynek Wielki

Zaczynamy od centralnego placu miasta i wieży ratusza. Rynek to jeden z najpiękniejszych placów XVI-wiecznej Europy. Ma dwie osie. Przecinają go dwie główne osie starówki - reprezentacyjna i handlowa. Od bastionu VII do pałacu Zamoyskich i część handlowa łącząca rynki: Wodny, Wielki i Solny. Obecnie to tutaj latem toczy się do godzin nocnych intensywne życie w licznych kafejkach. Kamieniczki na Rynku Wielkim, z różnych okresów historycznych. Obecnie tutaj dominują na parterach sklepiki, a w piwnicach bary i restauracje.

Współcześnie odbywa się tutaj wiele imprez kulturalnych, a wokół placu do późnych godzin nocnych tętni życie w licznych kafejkach.




Katedra Zamojska

Świątynia p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. W 1992 roku uzyskała rangę Katedry. Katedra zaprojektowana przez Bernardo Morando, dzięki fundatorowi Janowi Zamoyskiemu. Poza aspektem religijnym, świątynia to mauzoleum rodowym Zamoyskich. Zbudowana w  latach 1587 do 1598 r. Dekoracje ukończono dopiero w 1630 r. W latach 1824-26 r. przebudowana. Wtedy książę Konstanty postanowił skuć herby Zamojskich i napisy świadczące o fundatorach. charakterze budowli. Budowla straciła wtedy także manierystyczne szczyty. Jeden ze szczytów dobudowano ponownie, dopiero w latach 1989-91 r.
 

 


© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres