Zamek i dwór w Janowcu

Zamek w Janowcu
Polska, woj. lubelskie
Janowiec, ul. Lubelska 20
Zamek i dwór
otwarte cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

 

Zamek w Janowcu nad Wisłą. Zarządzany przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Zamek wzniesiony na początku XVI w. i rozbudowywany w XVIII w. przez wybitnych budowniczych: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista. Siedziba rodów magnackich: Firlejów, Tarłów, Lubomirskich. Obok dwór barokowy z lat 70 tych XVIII w. Pokoje gościnne w większości dwuosobowe znajdują się we dworze i na zamku. Można tez korzystać ze wspólnej kuchni. Dojazd z Kazimierza przez most na Wiśle w Puławach lub prom sezonowy.

Nieopodal zamku w Janowcu znajduje się umiejscowiony w pięknym parku dwór barokowy, przeniesiony w to miejsce z Moniaków koło Urzędowa. Dwór drewniany z dużym dachem mansardowym wybudowano w latach 1760-1770. Posiadał 9 pomieszczeń na parterze i jedno na pięterku nad gankiem. Pokoje znajdowały się w symetrycznym układzie. Pierwszym właścicielem był Jakub Wierzbicki, chorąży żytomierski i jego syn Jacek, cześnik urzędowski, przedstawiciele polskiej, sarmackiej szlachty. W 1858 r., dwór zlicytowano i  nowym właścicielem został Ludwik Zembrzuski aż do 1944 r.

Od 1944 r. właścicielem posiadłości na krótko został ojciec znakomitego archeologa profesora Krzysztofa Dąbrowskiego. Po wojnie na podstawie reformy rolnej przejęty przez państwo. Wtedy to swoją siedzibę miała tu spółdzielnia produkcyjna zajmująca się skupem mleka, a później znajdował się tu posterunek milicji obywatelskiej. Ostatecznie doprowadzony do całkowitego zniszczenia i ruiny. Uratowało go przeniesienie do Janowca na skutek inicjatywy dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Jerzego Żurawskiego.

Ostateczna zabudową przeprowadzono w latach 1977 - 1986, kiedy to wyposażono posiadłość również o wnętrza na górze i urządzono pokoje gościnne, parter zaś adaptując na wystawę wnętrz dworskich i małe biuro. Tzw. salonik utrzymany jest w stylistyce Księstwa Warszawskiego. Ze znajdujących się tu obrazów cenne są "Święta Rodzina z żebrakiem" z końca XVII w. pędzla nieznanego malarza włoskiego oraz portret Tadeusza Dąbrowskiego z 1942 r. namalowany przez wybitnego malarza Antoniego Michalaka.

Ekspozycja pokazuje klimat dworskiego, sarmackiego życia. Można zobaczyć Sień, Jadalnię, Salon, Pokój Pani Domu, Pokój Pana Domu, w których umieszczono liczne eksponaty związane z życiem mieszkańców jak stara strzelba, biblioteczka, stare meble, a kończąc na fajansie z Koła i wyposażeniu dnia codziennego. Wnętrza odtwarzają atmosferę i klimat ziemiańskiej posiadłości.

Obok mini skansen etnograficzny. W dawnym XIX wiecznym spichlerzu i stodole z Wylągów wystawa pokazująca sztukę ludową oraz eksponaty z kolekcji Jana Wzorka.

 

 


© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres