![]() |
Gietrzwałd |
![]() |
ciekawe miejsce |
![]() |
Gietrzwałd |
![]() |
cały rok |
![]() |
Gietrzwałd |
![]() |
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes) |
Jeden z najbardziej znanych w Polsce ośrodków kultu maryjnego związanego z objawieniami w 1877 roku. Nad wsią góruje neogotycki kościół z II pol. XIX w. powstały w rezultacie przebudowy mniejszej gotyckiej świątyni. Naprzeciw kościoła dom znanej warmińskiej rodziny Samulowskich, Andrzej Samulowski prowadził w nim księgarnie polską. W Gietrzwałdzie odbywa się na przełomie października i listopada Jesienny Zlot Gietrzwałd - Radosne Zakończenie Sezonu Motocyklowego. To coroczna, dwudniowa impreza organizowana przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w Gietrzwałdzie. Zakończenie Sezonu Motocyklowego to upamiętnienie Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego i wielu innych znamienitych osób.
Obecnie kościół Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie to bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Budowla była wielokrotnie przebudowana. Rangę bazyliki mniejszej nadał w 1970 papież Paweł VI. Poza kościołem długa aleja prowadząca do źródełka, dom pielgrzyma oraz plebania wraz z kaplicą św. Józefa.
Kaplica wotywna św. Józefa z 1877, wkrótce po objawieniach Bogurodzicy, w czasie objawień św. Józefa, za sprawą proboszcza Weichsela. Wzniesiona z czerwonej cegły, a w jej wnętrzu ustawiono jedną z dwóch figurek św. Józefa. We wnętrzu ołtarz neogotycki.
Na dojazdówkach do Gietrzwałdu stoją kapliczki i kaplice przydrożne w większości z XIX w., wzniesione z cegły, na planie kwadratu, dwukondygnacyjne. Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to nie tylko kościół. To również figura Matki Bożej postawiona w miejscu objawień, Dom Pielgrzyma, stacje różańcowe, źródełko i kalwaria.
Info
Ostatnio gruchnęła wiadomość, że w Gietrzwałdzie ma powstać gigantyczne centrum dystrybucyjne niemieckiego LIDL-a, a nawet spalarnia śmieci. Sprawa wzbudziła duże kontrowersje i protesty, nie tylko miejscowej społeczności. Centrum ma powstać we wsi tak ważnej dla milionów Polaków pod względem religijnym, historycznym i kulturowym. LIDL planuje zbierać w Gietrzwałdzie rocznie około 150 tysięcy ton odpadów z całej Europy. Sprawa jest w fazie planowania. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podobno uchylił decyzję starosty o udzieleniu Lidlowi pozwolenia na budowę. Zobaczymy jak sprawa się potoczy.
Na początku października odbywa się w Gietrzwałdzie Jesienny Zlot Gietrzwałd - Radosne Zakończenie Sezonu Motocyklowego. To dwudniowa impreza organizowana przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w Gietrzwałdzie. Zakończenie Sezonu Motocyklowego to upamiętnienie Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego i wielu innych znamienitych osób. Ostatnio po zmianie zarządu gminy, a nawet biblioteki, spotkania i integracja motocyklistów nie odbywają się już w domu kultury, ale w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gietrzwałdzie. Gminny Ośrodek Kultury został przeniesiony na górę.
W Gietrzwałdzie naprzeciw Sanktuarium znajduje się restauracja. (Karczma Warmińska) Jak donoszą miejscowe wróble na dzwonnicy, w miejscu tym sprzedawane są antyki satanistyczne symbole sowy, rzeźby Chrystusa z sową na rękawie itd. Podobno mieści się tam też miejscowy "Rotary Club", organizacja masońska. Nie sprawdzaliśmy tego faktu o sowach i masonach, bo ceny w knajpie nie na naszą kieszeń i jedliśmy paprykarz szczeciński pod drzewem na ławce, ale właścicielem i inwestorem karczmy jest Andrzej Dowgiałło, który w tym miejscu organizuje połączenie karczmy i skansenu. Andrzej Dowgiałło, to inwestor realizujący podobne przedsięwzięcia z branży turystycznej wraz z rodziną na Warmii i Mazurach w ramach Grupy Anders i innych wyzwań. W jego portfolio są takie hotele jak: czterogwiazdkowy Zamek Ryn, Hotel Krasicki, Hotel Anders w Starych Jabłonkach. Adaptacja Przedzamcza Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim kosztowała wg. szacunków ponad 58 mln złotych, a inwestor otrzymał wsparcie w wysokości ponad 12,6 mln zł z Warmińsko-Mazurskiego Programu Regionalnego.