Miejsce: Dookoła świata
Trasa: z zach. na wschód
Długość trasy: 70 tys. km
Można śmiało powiedzieć, że Norwegowie od zawsze mieli szalone pomysły i potrzebę poznawania świata. Już w 9 wieku do brzegów Islandii przybiła grupa norweskich banitów , wygnanych z kraju za działalność opozycyjną wobec króla Haralda Pięknowłosego. Norwegowie najechali też wyspy brytyjskie. Jest historycznie udowodnione, że to oni a nie Kolumb byli prawdziwymi odkrywcami Ameryki, zapuszczając się swoimi łodziami poza horyzont morza. Kilka wieków później dwóch zapalonych norwegów Tormod Amlien i Klaus Ulvestad postanowili na zabytkowych duńskich motocyklach Nimbus z lat 30 tych XX w objechać świat dookoła. Oczywiście z zachodu na wschód. Pozornie sprawa wydaje się być beznadziejna. Już samo zbieranie części i restauracja trwała masę czasu i kosztowała majątek. W rzeczywistości fundusze nie były jednak nieograniczone i części były kompletowane przez długi okres z wielu egzemplarzy różnych motocykli będących kiedyś w posiadaniu wojska i policji.
Ostatecznie motory zostały wyposażone w trochę toporne wózki boczne wyglądające jak mała szafki na narzędzia i gruntownie przebudowane. Silniki motocykli to 750 cm z rozrządem OHC, odkrytymi zaworami, sprzężone z napędem za pośrednictwem wału napędowego. Motocykle Nimbus są duńskim wynalazkiem wytwarzanym przez firmę produkującą odkurzacze "Fisker & Nielsen. Rama motocykla jest wykonana z wysokiej jakości płaskowników stalowych, brak mu tylnego zawieszenia, posiadają za to resorowanie skórzanego siedzenia. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie www.nimbus.dk.
Cała podróż jak przystało podzielona została na kilka etapów. Pierwszy etapem w zasadzie kontrolnym było przejechanie z Oslo do Singapuru. Potem motocykle zostały rozebrane na czynniki pierwsze i poddane remontowi kapitalnemu i ponownie przygotowane do podróży. Początek właściwej wyprawy nastąpił w kwietniu 2009 r. Trasa prowadziła z Norwegii przez kraje bałtyckie, Białoruś, Ukrainę, Mongolię, Syberię do Kanady, a następnie w dół Ameryki Północnej i Południowej. Następny etap to przepłynięcie statkiem do Afryki Południowej i przejazd przez Afrykę do Europy. Całość trasy to niebagatela około 70.000 km....Ufffff
foto: Tormod Amlien i Klaus Ulvestad