Grossglockner Hochalpenstrasse

Miejsce: Austria
Trasa: Grossglockner Hochalpenstraße
Długość trasy: 48 km
Koszty: 22 Euro
Charakter trasy: Górska - asfalt

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.61 (14 Votes)

Wokół najwyższego szczytu w Austrii Grossglockner mierzącego  3798 m n.p.m, który znajduje się w Centralnych Alpach Wschodnich, w Wysokich Taurach poprowadzono drogę samochodową. Jest to droga prywatna o długości około 48 km udostępniana do ruchu i komunikacji w okresie od miesiaca maja do końca września.  Maksymalne wzniesienie na przełęczy to 2506 m.n.pm. Uważana jest za najpiękniejszą drogę w alpach austriackich. Opłata dla motocykli wynosi 23 Euro za bilet jednodniowy. Droga jest otwarta w godzinach dziennych między 5-6 rano a 21.30 wieczorem, w zależności od sezonu. Zimą zamknięta, ze względu na opady śniegu i zalegające zaspy, które w okresie zimowym sięgają do 10 metrów.  W sezonie letnim i wiosennym dość mocno oblegana i uczęszczana głównie przez Niemców, Austriaków. Roczne natężenie ruchu kształtuje się w granicach 270-300 tys pojazdów i około 1 mln turystów jest to więc ilość bardzo duża, żeby nie powiedzieć ekstremalnie duża. Obecnie ma znaczenie jako atrakcja turystyczna.
 

Ideą drogi jest podziwianie najwyższego szczytu Austrii i Alp Austriackich (3789m npm) i przejazd przez zróznicowane środowisko przyrodnicze, klimatyczne i geograficzne. Różnica poziomów pomiędzy startem i najwyższym punktem na trasie to 1766 metrów! To wszystko na długości kilkudziesięciu km. Kulminacją i atrakcjami na trasie są między innymi: Franz Josefs Höhe - największy parking na trasie, centrum hotelowo-restauracyjnym i rozpościerający się z niego fantastyczny widok na szczyt, 10 kilometrowy lodowiec Pasterze,  park dzikich zwierząt Wildpark Ferleiten,  muzeum fauny, flory i ekologii - Natur Schau. Po drodze najwyżej położone miejsca to:  przełęcz Hochtor (2504 m npm), punkt widokowy Edelweissspitze (2571 m n.p.m.), skąd mamy wspaniały widok na wiele szczytów alpejskich.
Oczywiście jak to w krajach niemieckojęzycznych punkty widokowe, parkingi i miejsca gdzie można się posilić i zafundować sobie kawę i obiad są oczywistym zjawiskiem i nie powinno ich zabraknąć, w trakcie pokonywania zakrętów i serpentyn. Największy wspomniany parking to Franz Josefs Höhe.

 

47.5 km, n/a


Tags: ,

Ciekawe miejsca w Polsce

Kościół św. Jerzego w Kętrzynie

Wakacyjny wyjazd - dziennik podróży...

Zamek w Krasiczynie

Turystyka motocyklowa - Trasy i wyprawy motocyklowe

Norwegia - praktycznie

Miejsce: Norwegia Trasa: asfalt Droga: Drogi płatne, ceny Norwegia

Rocky Mountain Moto Tour

Miejsce: Rocky Mountain Moto Tour Trasa: Kanada Długość trasy: 2.500 tys. km produkcja: The Nord Face

M56 - Magistrala Amursko- Jakucka - zmiana na A360

Miejsce: Azja, Rosja Trasa: Newer - Niżny Bestiach Długość trasy: 1212 km

Tours

© mototour.pl