Przełęcz Ciumârna - Rumunia

Przełęcz Ciumârna - 1109 m n.p.m.
Droga turystyczna - asfalt
Rumunia
Siret - Ciumârna
otwarta cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)


Z przejścia granicznego  Porubne-Siret, łączącego Ukrainę z Rumunią jedziemy ponownie w góry, a dokładnie na Rumuńską Bukowinę. Pierwsze kilometry po stronie rumuńskiej nie wróżą jednak nic ciekawego. Zupełnie banalne drogi, biegnące przez wioski, miasteczka, gdzie trzeba mocno zwolnić. Nie ma tu nic ciekawego. Możemy podziwiać za to fantazję rumuńskich kierowców, wyprzedzających na trzeciego i pokazujących najbardziej wypasione niemieckie fury. Tu królują wypasione Audi i niemiecka myśl technologiczna. Prawie jak na polskich drogach. To była dojazdówka. Opuszczamy E85 i wjeżdżamy na właściwą drogę 17A. Dopiero kilkadziesiąt kilometrów dalej, po przebiciu się przez Radowce, Marginea docieramy do niewątpliwej atrakcji architektonicznej: klasztoru w Sucevita (warto zobaczyć). Zostawiamy klasztor, bo dzisiaj jednak interesuje nas bardziej droga, która robi się nieco bardziej stroma i zaczyna lawirować, wśród gęstego lasu. Zaczyna się w końcu prawdziwa jazda. Górska droga, poprowadzona krętymi serpentynami, gdzie trzeba czasami trzeba naprawdę mocno zwolnić. Kilkadziesiąt winkli i wjeżdżamy, aż na przełęcz Ciumârna (1109 m n.p.m.).

 

0 km, 00:00:00

Na przełęczy zatrzymuje się każdy. Nie tylko dlatego, że jest tu mały obskurny food track, sklecony z małej przyczepy campingowej i kilka stoliczków. Tu znajdziesz również stojący nieopodal pomnik przedstawiającego białą sterczącą dłoń wskazującą kierunek do nieba. Pomnik nazywany przez miejscowych „Palma” (Dłoń), stoi tu od 1968 roku, kiedy to dwie ekipy spotkały się podczas budowy drogi i uścisnęły sobie właśnie dłonie. Pomnik symbolizuje dłoń budowniczego, oplatająca go girlanda to przedstawienie trasy na jakiej właśnie jesteśmy, a na cokole przedstawiono głowę byka – godło Mołdawii, prowincji, do której należy Bukowina. Zaraz obok postawiono również trzy sterczące wysoko metalowe wieże telewizyjno-telekomunikacyjne, które jednak burzą wyjątkowość tego miejsca.

Prawdziwy powód popasu to jednak uderzające krajobrazy i olśniewający widok na Obczyny Bukowińskie (Obcinele Bucovinei) idące dalej do doliny Bystrzycy (Bistriţa) połoniny. Góry przypominają nam nieco polskie Bieszczady. Grzbiety porośnięte są czasem przez las, zbocza natomiast zajmują głównie łąki, na których wypasane są przez miejscowych hucułów krowy i owce. Najwyższym szczytem w okolicy jest Vârful Sihloaia (1224 m n.p.m.).

Zjeżdżając niżej z przełęczy dojeżdżamy do wsi o bardzo podobnej nazwie Ciumirna, skąd  dalej można też dojechać do prawdziwych "polskich" wiosek jak: Poiana Micului (Polana Mikuli), Pleşa (Plesza), Cacica (Kaczyka), Soloneţu Nou (Nowy Sołoniec). Mieszkańcy tych wiosek, mają polskie korzenie i mimo dwustu lat odkąd przybyli, nadal podtrzymują polskie tradycje.


Tags:

Ciekawe miejsca w Polsce

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce

Zamek i dwór w Janowcu

Pałac w Mańczycach

Turystyka motocyklowa - Trasy i wyprawy motocyklowe

Wąwóz Bicaz (Cheile Bicazului) – Karpaty Rumuńskie – Góry Hasmas

Wąwóz Bicaz - Cheile Bicazului Droga turystyczna - asfalt Rumunia Bicaz - Gheorgheni otwarta cały rok Opisywana w przewodnikach jako jedna z piękniejszych dróg w Rumunii. Na trasie najbardziej interesującą część znajduje się półtora kilometra poniżej Lacu Roşu. Wąwóz Bicaz (Cheile Bicazului) znajduje się…

Manali - Leh - druga najwyższa droga na świecie

Miejsce: Indie Lokalizacja: Indyjskie Himalaje Długość trasy: 478 km Trasa: Manali - Rohtang przełęcz- 3980m ; Baralacha la - przełęcz- 4892 m Tanglang la - przełęcz- 5359 m) - Leh w Ladakhu

Magistrala Adriatycka

Magistrala Adriatycka Droga turystyczna - asfalt Chorwacja Rijeka - Igalo - 630 km otwarta cały rok

Tours

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres