W Puszczy Bydgoskiej powstanie park narodowy...?

Puszcza Bydgoska
kujawsko-pomorskie
Bydgoszcz, Toruń
las, drogi gruntowe
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zapowiada utworzenie 25 nowych parków narodowych w Polsce. Powstaną takie parki jak Dolnej Odry, Turnickiego, Puszczy Śląskiej, Puszczy Boreckiej, Wiślańskiego, Odrzańskiego, Puszczy Rominckiej. Jedną z propozycji jest utworzenie w województwie kujawsko-pomorskim Bydgoskiego Parku Narodowego. Nowy park ma powstać na 45 tys. ha na terenach obecnej Puszczy Bydgoskiej, znajdującej się na południe od Bydgoszczy i Torunia. Puszcza Bydgoska to w przybliżeniu rozległe tereny ( 45 tys. ha.)między Nakłem nad Notecią, Aleksandrowem Kujawskim na wschodzie, Bydgoszczą i Toruniem. Granicą parku ma być na północy i wschodzie: rzeka Wisła, na południu rzeka Tążyna i krawędź Równiny Inowrocławskiej, a na zachodzie: rzeka Noteć i Kanał Górnonotecki. Administarcyjnie Puszcza Bydgoska znajduje się w całości na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Typowy krajobraz w Puszczy Bydgoskiej Ciekawym elementem krajobrazowym na terenie Puszczy Bydgoskiej są wydmy śródlądowe liczące około 2000 km² powierzchni. Najwyższą wydmą na terenie Puszczy jest Góra Szwedzka, znajdująca się na zachód od drogi Solec Kujawski – Chrośna. Ma wysokość 110 m n.p.m., tj. 80 m wyżej od średniego poziomu wód Wisły. Zaraz obok znajduje się najwyższa w Puszczy Bydgoskiej wydma paraboliczna, osiągająca wysokość 116 m n.p.m. Na obszarze Równiny Inowrocławskiej, w okolicach Nowa Wieś Wielka – Liszkowice – Glinno Wielkie występują bagna.

W Puszczy Bydgoskiej można znaleźć rozległe łąki, lasy i wydmy. Przez Puszczę Bydgoską przebiega 11 szlaków, z których najdłuższy (42 km) jest Szlak Puszczański Bydgoszcz – Gniewkowo. Najbardziej charakterystycznym elementem drzewostanu (bory sosnowe z domieszką gatunków liściastych) są rozległe i wysokie (70-75 m) wydmy śródlądowe. Większość Puszczy Bydgoskiej już jest objęta ochroną prawną w obszarach chronionego krajobrazu. Tak jest w przypadku: Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej, Wydm Śródlądowych na południe od Torunia, Łąk Nadnoteckich. Na terenie Puszczy znajdują się cztery rezerwaty przyrody i jeden projektowany oraz kilkaset użytków ekologicznych. Na terenie puszczy znajdziesz okazałe sosny zwyczajne, dęby szypułkowe, topole czarne i białe i wiele innych obiektów.



Rezerwaty przyrody w Puszczy Bydgoskiej i na jej obrzeżach:


- Dziki Ostrów - południowy skraj Puszczy, nad Kanałem Noteckim
- Kępa Bazarowa - fragment lasu łęgowego - Toruń
- Łażyn - 180-letni bór sosnowy reprezentatywny dla Puszczy Bydgoskiej     2002     centrum Puszczy, na południe od Wypalenisk
- Piecki Jezuickie na północ od jeziora Jezuickiego
- Tarkowo 



Miejsca na terenie Puszczy Bydgoskiej należące do obszarów chronionych w sieci Natura 2000:

- Dolina Dolnej Wisły - na odcinku od Włocławka po ujście Wisły
- Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego - między Bydgoszczą, a Wieleniem
- Solecka Dolina Wisły - Dolina Wisły od Solca Kujawskiego po Świecie
- Dolina Noteci - między Bydgoszczą, a Ujściem
- Równina Szubińsko-Łabiszyńska - Łąki nad Notecią i Kanałem Noteckim, na południowo-zachodnim obrzeżu Puszczy
- Dybowska Dolina Wisły -  Dolina Wisły, między Dybowem, a Solcem Kujawskim
- Nieszawska Dolina Wisły - Dolina Wisły, między Nieszawą, a ujściem Drwęcy




Na terenie Puszczy Bydgoskiej znajdują się również takie obiekty jak:

- Na południe od Torunia wojskowe władze pruskie założyły poligon wojskowy, na którym w późniejszym okresie wybudowano kilka fortów stanowiących fragment umocnień twierdzy Toruń. Poligon ten został rozbudowany podczas okupacji hitlerowskiej i wzbogacony o nowe umocnienia i schrony. W okresie II wojny światowej założono również 400-ha poligon lotniczy w rejonie osady Kabat, na południe od Solca Kujawskiego. Prawdopodobnie przeprowadzano na próby pocisków rakietowych V1.

- Między wsią Łęgnowo, a Bydgoszczą, powstał przed II wojną światową kompleks fabryki materiałów wybuchowych DAG Fabrik Bromberg. W latach 1942–1945 produkowano tu materiały wybuchowe. Po wojnie teren byłej fabryki w Łęgnowie został przyłączony do Zakładów Chemicznych i nadal produkowano materiały wybuchowe. W 2007 roku częśc dawnej fabryky i  NGL-Betriebzostał przejęty przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, gdzie w 2011 r. otwarto Eksploseum .

- W 1999 r. w centrum Puszczy, na terenie nieczynnego poligonu wojskowego Kabat (przejętego przez Lasy Państwowe w 1994 r.), na południe od Solca Kujawskiego, założono Radiowe Centrum Nadawcze 1 Programu Polskiego Radia. Na terenie zbudowano dwa maszty ćwierćfalowe o wysokościach: 330 i 289 m.

- Tereny zalewowe Wisły, zwłaszcza w rejonie między Bydgoszczą, a Solcem Kujawskim, użytkowane jako łąki, pastwiska i dawne wsie olęderskie: Otorowo, Plątnowo, Łęgnowo, zaś na wschód od Solca Kujawskiego – wsie Przyłubie oraz Wielka i Mała Nieszawka.

- Wydmy śródlądowe - Niewielka wydma w pobliżu Żółwina




Na terenie Puszczy występuje kilka jezior. Do największych należą:

- jezioro Jezuickie,
- jezioro Jezuickie Małe (w pobliżu Białych Błót),
- jezioro Stare (zarastające),
- jezioro Nowe.




Ciekawe miejsca w Polsce

Muzeum Rdzawe Diamenty - Ustroń

Lubawa - zamek - stary portal w nowej odsłonie

Wyprawa wzdłuż północnych granic Polski - jedziemy od Fromborka przez Gołdap i Stańczyki...

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres