Wyprawy motocyklowe 2020 - dokąd pojechać w erze post wirusowej...

Wyprawy motocyklowe w erze wirusów
gdzie pojechać w sezonie 2020
Europa
2020
wyprawy motocyklowe
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)


Świat leci do przodu jak oszalały. Wiele się zmieniło od napisania artykułu, a przepisy zmieniane były wielokrotnie. Mimo, częstych aktualizacji, nie ma gwarancji, że w trakcie przekraczania granicy informacje będą aktualne.

Większość braci motocyklowej ma dość siedzenia w zamknięciu. Ruszyła zwiedzać Polskę, gdzie praktycznie nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu. Trochę inaczej na ten moment ma się sprawa z wyjazdami zagranicznymi, a dokładnie Europą, bo reszta świata ciągle jest dla większości zamknięta. Patrząc na mapę MSZ można wnioskować, że jechać to my możemy na wschód, albo na zachód...W praktyce jednak nie jest to takie różowe, bo wjazd na Ukrainę jest na ten moment ciągle praktycznie niemożliwy (aktualizacja: już możliwy).

Jeśli zdecydujecie się na motocyklowy wyjazd za granicę, trzeba przygotować się na wiele ograniczeń i cierpliwość, bo na pewnych kierunkach są one dotkliwe i nie zanosi się, by miały zostać zniesione. Pewne kierunki otwierają się jednak sukcesywnie i przy odrobinie inwencji możemy śmiało dotrzeć np. do Chorwacji. Ruch podczas ostatniego długiego weekendu pokazał jak bardzo jesteśmy spragnieni wyjazdów na motocyklach. Sytuacja na pewno będzie zmieniać się dynamicznie w trakcie następnych tygodni. Jedno jest pewne: sezon 2020 r. będzie należał do szczególnych i wyjątkowych.

Według opinii specjalistów zajmujących się rezerwacjami noclegowymi ruszymy na polskie drogi na przełomie lipca i sierpnia. Zostało więc niewiele czasu na przygotowanie marszruty wyprawy. Zasadniczo dominują 2 kierunki: polskie wybrzeże oraz Podhale i Zakopane. To dwa najbardziej oblegane kierunki wyjazdowe na najbliższy sezon, które nie zmienią się ze względu na koronowirusa. Jeśli więc lubicie tłumy i kolejki na każdym kroku jest pewne, że oba kierunki przysporzą wam wiele atrakcji i wrażeń.

Pewne jest jednak, że poza polskimi destynacjami część braci motocyklowe wyruszy mimo ograniczeń również za granicę. Co prawda liczba takich miejsc, do których można pojechać jest ciągle dość uboga, ale na 18.06.2020 są to kierunki dość atrakcyjne, jak chociaż Chorwacja.

Gdzie nie jechać?


Na początek dobrze jest jednak zrobić sobie czarną listę kierunków, których musimy unikać. Nie jest to związane z jakimiś uprzedzeniami, ale  ze względów technicznych należy wykreślić pewne kraje gdzie czeka nas obowiązkowa kwarantanna.

Północny Wschód?... nie dziękuję poczekam

Bez problemu mogliśmy wjechać również na Litwę, Łotwę i do Estonii,...ale tylko 10 dni. Granica polsko-litewska została otwarta 12 czerwca, ale zaraz potem 22 czerwca została zamknięta. Oficjalnie jest otwarta, ale Łotwa i Estonia przywróciła kwarantannę dla Polaków, więc wyjazd w tym kierunku nie ma zupełnie sensu. Warto więc na bieżąco sprawdzić aktualną sytuację na granicy, bo wszytko się zmienia niczym w kalejdoskopie.

Ukraina

aktualizacja 26.08: Wprowadzono czasowy zakaz wjazdu na Ukrainę dla obcokrajowców. Zakaz wejdzie w życie 29 sierpnia i potrwa do 28 września.

aktualizacja 14.08. - Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało, że Polska znów znalazła się w tzw. zielonej strefie. Oznacza to zniesienie kwarantanny dla Polaków. Do  tzw. czerwonej strefy (poza pewnymi wyjątkami) należy 70 krajów, w tym spośród tych sąsiadujących z Ukrainą - Rumunia, Rosja i Mołdawia.

Aktualizacja: 02.08.2020 - Ukraina wprowadziła kwarantannę dla wjeżdżających z Polski. Obowiązkiem 14-dniowej kwarantanny objęci są wszyscy poza osobami, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem max. 48 godzin. Wyłączeni są również kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia.Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

W czasie kwarantanny na Ukrainie trzeba wgrać aplikację „Działaj w domu”, zrobić zdjęcie twarzy, a wiadomości potwierdzające. Aplikacja „Działaj w domu” działa tylko na ukraińskich numerach telefonów.

15.06. Niepewnie na chwilę obecną wygląda sytuacja z Ukrainą. Mimo wznowienia odpraw dla samochodów osobowych i ciężarowych w drogowym przejściu granicznym w Medyce 16.06.2020 r., w praktyce jednak sytuacja nie jest taka jasna. Rząd w Kijowie wydał pozwolenie na wjazd cudzoziemców, którzy nie są obywatelami krajów ze znacznym rozprzestrzenianiem się Covid-19 i którzy nie przebywali na terytorium takich krajów w ciągu ostatnich 14 dni przed wjazdem. Nie sprecyzowano jednak przepisów wykonawczych i nie jest jasne czy cudzoziemcy przybywający będą musieli poddawać się kwarantannie. Pewne jest za to, że po powrocie z Ukrainy do Polski czeka Was 14 dniowa kwarantanna.

To gdzie jechać. Słowacja od 20 czerwca otwiera granice

Strefą wyświetlana na czerwono, którą należy całkowicie unikać jest południe Polski. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi ograniczeniami na Słowacji obywatele polscy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się. Ale tylko do 20 czerwca. Od 20 czerwca Słowacja otwiera granice dla Polaków i Polska zostanie włączona do słowackiej listy bezpiecznych państw. Możliwe będzie zatem zrobienie pętli Tatr czy wyjście w Tatry Słowackie. Zostaje zamknięta nadal jednak granica  Rumunii dla Polaków w ruchu turystycznym do odwołania. Należy się spodziewać jednak rychłego uwolnienia także i tych granic.

Aktualizacja: Węgry znów otwarte: "od dnia dzisiejszego (18 czerwca br.) obywatele RP mogą swobodnie, bez obowiązku odbycia kwarantanny wjechać na terytorium Węgier” – taka informacja pojawiła się 18 kwietnia na oficjalnej stronie Ambasady Węgierskiej"(...).

Węgry: „Z radością informujemy, że od dnia dzisiejszego (18 czerwca br.) obywatele RP mogą swobodnie, bez obowiązku odbycia kwarantanny wjechać na terytorium Węgier” – taka informacja pojawiła się 18 kwietnia na oficjalnej stronie Ambasady Węgierskiej na Facebooku.

Tymczasem lepiej unikać również wyjazdów do Turcji.  Na chwilę obecną nie ma możliwości wjazdu do Turcji dla obywateli Polski oraz cudzoziemców, którzy spędzili w Polsce ostatnie 14 dni. Również obywatele pozostałych krajów muszą zobowiązać się do odbycia obowiązkowej 14 dniowej kwarantanny po wjeździe na terytorium Turcji.

Norwegia

Aktualizacja: Od 15 lipca będzie możliwość wjechać i wyjechać z Norwegii, bez konieczności odbycia kwarantanny. Norwegia otwiera się jednak tylko na obywateli "bezpiecznych krajów", w tym Polskę. Wcześniej rząd Norwegii zapowiadał, że blokada potrwa do 20 sierpnia. Być może rząd Norwegii umożliwi podróże w celach służbowych bez konieczności przejścia kwarantanny również dla obywateli innych państw, ale cieszymy się, że Polska załapała się już od 15 lipca na nieograniczony wjazd. Od 1 czerwca otworzył się również arktyczny archipelag Svalbard. 

Pozostaje ucieczka na zachód

Dużo lepiej wygląda wyjazd do naszych sąsiadów od strony zachodniej i południowo-zachodniej - Niemiec i Czech. Wyjazd w tych kierunkach jest możliwy, ale możemy się spotkać z pewnymi małymi z reguły do obejścia i nieupierdliwymi ograniczeniami. Np. obowiązkiem zakrywanie nosa i ust bandaną lub maseczką. Do Meklemburgii nie można jechać na jednodniową wycieczkę. Ale można na 3 dniową i dłuższą. Czechy wpuszczają wszystkich Polaków, z wyłączeniem mieszkańców województwa śląskiego. Włosi całkowicie otworzyli granice. Tutaj jednak będziemy poddawani częstej kontroli temperatury ciała. Aby dojechać jednak do Włoch musimy się przebić przez wspomniane Niemcy i Austrię. Jest jednak dobra wiadomość. Wystarczy tylko kupić austriacką winietę i to wszystko, bo Austria dosłownie kilka dni temu otworzyła się na Polaków i nie wymaga przebycia kwarantanny. Szwajcaria(aktualizacja ponownie zamknięta wymaga kwarantanny) i Lichtenstein jest również otwarta dla Polaków i można bez przeszkód dojechać tam przez Niemcy.

Bałkany

Chorwacja otwarta

Najbardziej interesujące jest jednak w okresie letnim południe Europy. Ulubiony kierunek Chorwacja otworzyła się niedawno dla Polaków. Jesteśmy jednym z 10 krajów europejskich mogących jechać do Chorwacji bez żadnych ograniczeń. Jedyny problem to trasa dojazdowa. Jeśli planujesz dojazd od strony Słowenii pamiętaj, że masz na to tylko 12 godzin i jeśli się nie zmieścisz w tym czasie, czeka się 14 dniowa kwarantanna. Od 8 czerwca w Słowenii obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób w tranzycie, jeżeli przebywają na terytorium Słowenii nie więcej niż 12-24 godzin.

Albania

Również Albania przygotuje się do sezonu turystycznego i mimo, że jeszcze niedawno obowiązywała tu godzina policyjna, teraz weszła możliwość wjazdu do tego kraju. Pewnym utrudnieniem będzie kierunek wjazdu, bo wjazd od strony Bośni i Hercegowiny i Czarnogóry jest utrudniony. (Aktualizacja patrz niżej: Czarnogóra jest otwarta tylko dla turystów z Polski przybywających w grupach zorganizowanych. Oznacza to, że przekraczanie granic będzie możliwe dla autobusowych przewozów turystycznych, natomiast wjazd samochodami prywatnymi lub motocyklami jest praktycznie niemożliwy. Tu również jest wiele niejasności. Polskie MSZ czeka na doprecyzowanie tej kwestii. Rząd Czarnogóry opublikował listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń. Warunkiem jest 25 przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców. Na liście, poza krajami sąsiednimi Czarnogóry, jest też Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Luksemburg, Niemcy i Izrael. Nie ma tu Polski. Być może po 1 lipca zajdą jakieś zmiany w tym temacie i pozostałe kraje otworzą swoje granice i będzie można przejechać przez cały półwysep Bałkański.)

Czarnogóra

Od 1 lipca do Czarnogóry wjedziemy bez ograniczeń. Nie ma kwarantanny. Warunkiem jest posiadanie statusu rezydenta UE. Jeśli planujesz wjazd do Czarnogóry z kraju spoza UE, musisz przejechać bez noclegów. Będzie to weryfikować Policja Graniczna Czarnogóry. W praktyce oznacza to, że tylko wjazd z Chorwacji do Czarnogóry nie jest obarczony ograniczeniem.

Grecja

Od 15 czerwca otworzyła się również częściowo Grecja i wpuszczani są obywatele Polski bez obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, ale tylko jeśli wjedziesz do Grecji samolotem, promami, bądź przekraczasz na niektórych przejściach lądowych. Konieczne będzie wypełnienie specjalnego internetowego formularza. Czasami poddani mogą być testom na koronawirusa. Jeśli wjedziesz od strony Bułgarii, władze Grecji wprowadziły od środy obowiązek przedstawiania przez turystów ważnego negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa, przy wjeździe do tego kraju z Bułgarii przez drogowe przejście graniczne w Promachonas. Nakaz ten został wprowadzony w związku z rosnącą liczbą zakażeń wśród turystów przybywających do tego kraju drogą lądową i będzie na razie obowiązywał do północy z 28 na 29 lipca.

Test musi być wykonany metodą PCR w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Grecji w laboratorium rekomendowanym przez ministerstwo zdrowia kraju, z którego pochodzi podróżny, a potwierdzające go zaświadczenie powinno zostać przygotowane w języku angielskim i zawierać dane osobowe i numer dokumentu tożsamości podróżnego.

Jeszcze niedawno na granicy BG-GR można było spodziewać się długiego czasu oczekiwania i długiej kolejki.

Malta wchodzi do gry 1 lipca

1 lipca również Malta otworzy granice dla naszych rodaków. Tego dnia ten kraj wznawia połączenia lotnicze i promowe ruchu pasażerskiego, a na listę „bezpiecznych” krajów wpisano 22 europejskie państwa – w tym Polskę. Turyści nie będą badani na obecność koronawirusa i przejdą jedynie kontrolę termowizyjną, będzie trzeba również wpisać w formularzu kilka danych o podróży. Jest jednak kilka wyjątków. Na Maltę nie będą wpuszczani ci, którzy odwiedzili kraj nienależący do maltańskiego korytarza turystycznego (Islandia, Słowacja, Cypr, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwajcaria, Estonia, Dania, Węgry, Austria, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Irlandia, Finlandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Chorwacja, Grecja i Polska). Nie warto więc wpisywać, że byłeś w kraju poza wymienioną listą.

Aktualne informacje na temat podróżowania znajdziecie również na stronie MSZ https://twitter.com/polakzagranica

Reszta świata

Jeśli chodzi o podróżowanie poza granice Europy tutaj sytuacja zależy nie tylko od zakazów wjazdów, a przede wszystkim od wznowienia rejsów pasażerskich. W pierwszym okresie wymóg noszenia maseczek na pokładzie jest przesądzony, ale dyskutowane obecnie kwestia obowiązkowego pozostawienia wolnego środkowego fotela, wydaje się mało realistyczna i spowoduje tylko drastyczny wzrost cen biletów. Linie lotnicze znalazły się w bardzo trudnych sytuacjach i nie wprowadzą takiego obostrzenia, bo wtedy opłacalność ekonomiczna przelotu byłaby bardzo dyskusyjna, bo kto miałby zapłacić za puste przebiegi. Ten pomysł to kompletny bezsens, a konsekwencje takiej regulacji byłby absurdalne.

Tajlandia i Algeria możliwa ponownie samolotem

Aktualizacja z końca lipca 2020 r. Uchylono zakaz w ruchu lotniczym dla kolejnych 18 państw, których lotniska są położone poza UE. Polecimy bez zakazu do Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei Południowej, na Ukrainę. Do grona państw, do których można latać bez ograniczeń dochodzą: Algieria, Maroko, Tajlandia, Nowa Zelandia, Białoruś, Rwanda, Tunezja, Turcja, Urugwaj oraz Australia. Z listy zniknęła jednak Czarnogóra.Zakaz lotów nie jest jednak równoznaczny z zakazem przekraczania granicy.


Turystyka w Polsce będzie się odradzała, choć środkiem transportu pierwszego wyboru będzie pewnie samochód i motocykl. Jak zniosą obostrzenia wejdą podróże lotnicze za granicą. Na chwilę obecną można zobaczyć aktualną mapę krajów udostępniających swoją przestrzeń lotniczą na stronie federacji skupiającej linie lotnicze iata. Widać, że tylko Afryka i Ameryka Południowa jest zamknięta całkowicie w ruchu lotniczym.
iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm

iat

Powoli przywracane są połączenia lotnicze z różnymi krajami. Od 1 lipca 2020 r. ponownie możemy polecieć do: Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei Południowej, Ukrainy.

Najszybciej odrodzą się kraje żyjące z turystyki. Czy będą jakieś obostrzenia na wjazd? To osobny temat. Wydaje się, że taka praktyka jak kuriozalny paszport zdrowotny, posiadanie wysokiego ubezpieczenia, czy testy zdrowotne na lotnisku mogą stać się haraczem płaconym w trakcie wjazdu do danego kraju. Kambodża już zezwoliła na wjazd turystów z zagranicy. Potencjalny turysta musi jednak wykazać się pogrubionym portfelem i zostawić na granicy depozyt w wysokości 3000 USD, płatny w gotówce lub kartą kredytową.  W pierwszy dzień po przybyciu pozostajemy jednak w depozycie hotelowym. Według rozporządzenia 165 USD kosztuje opłacenie testu Covid-19, nocleg i wyżywienia w oczekiwaniu na wyniki. Znając warunki hotelowe w Kambodży pewnie są to bardzo ekskluzywne hotele 5 gwiazdkowe, więc nie jest to specjalnie uciążliwe. Jest jednak ryzyko, że kaucja przepadnie jeśli choć jeden pasażer samolotu lotu zostanie zdiagnozowany pozytywnie, to pieniądze przepadną wszystkim, nawet zdrowym. W przypadku stwierdzenia wyniku pozytywnego, wszyscy pasażerowie zostaną za karę poddani 14-dniowej kwarantannie. Koszt takowej kwarantanny to jedyne 1 276 USD.

Kazachstan zamknięty do 1 listopada

Do 1 listopada nie mamy również szansy na wjazd do Kazachstanu. Dekretem rządu z dnia 17 kwietnia 2020 r. pobyty imigrantów w Republice Kazachstanu i bezwizowy system dla cudzoziemców jest zawieszony do 1 listopada.

W innych krajach na dzień dobry zostaniemy poproszeni o okazanie ubezpieczenia na sumę 50 000 USD i negatywne zaświadczenie Covid-19, które trzeba zrobić  72 godziny przed przyjazdem.


Info

© mototour.pl
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Ok
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres