Koniec GPSiesa... kupiony przez AllTrails - co dalej?

GPSies.com
aplikacja, portal
cały świat
2019
GPSies.com
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (5 Votes)

 


GPSies - aplikacja i portal służący do wyznaczania tras na mapie został kupiony przez amerykański AllTrails. GPSies to jeden z najbardziej popularnych w Europie programów i aplikacji ułatwiających podróżowanie. Był bezpłatny i miał intuicyjną i prostą obsługę, możliwość dodawania, konwertowania i pobierania tras z poziomu użytkownika. Cieszy się dużą popularnością, również wśród użytkowników i motocyklistów z Polski. GPSies.com to internetowa społeczność posiadająca około 4 800 000 wycieczek i 570 000 zarejestrowanych użytkowników (2017 r.)Jest jednym z największych portali tego typu w Europie. Większość tras to wycieczki rowerowe i motocyklowe.

Z kolei AllTrails ma w USA 10 milionów zarejestrowanych użytkowników. W większości był użytkowany przez biegaczy, osoby lubiące górskie wędrówki i aktywny tryb życia i rekreacji w terenie. Założona w 2010 roku firma AllTrails ma siedzibę w San Francisco w Kalifornii. Aktualnie aplikacja posiada 75 tys szlaków, głównie z Ameryki Północnej, USA, Kanady. Wg. deklaracji właściciela, aplikacja ma miesięczny ruch u.u na poziomie 3,9 mln. użytkowników. Jeśli uwzględnimy, że na 10 mln zarejestrowanych użytkowników posiada tylko 75 tys szlaków, nie jest to jakaś wygórowana ilość. Firma tłumaczy to faktem, że wszystkie wycieczki są autoryzowane, sprawdzone przez wew. audytorów i administratorów.

Natomiast GPSies jest nieco starszym projektem uruchomionym w sierpniu 2006 r. przez pasjonata oprogramowania Klausa Bechtolda. Większość użytkowników to społeczność entuzjastów z Europy: Niemiec, Francji, Portugalii, Austrii, Włoch i Szwajcarii. Projekt miał początkowo wyłącznie hobbystyczny charakter, z charakterystycznym logiem sympatycznej krowy stojącej na malowniczej kolorowej łące. Z biegiem czasu ewoluował, autorzy dodawali coraz większą liczbę funkcji użytkowych, które były dostosowane do poszczególnych dyscyplin sportowych. To wszystko było pogrupowane w przejrzystych podkatalogach, w których przewidziano możliwość dodawania specjalistycznych tras tylko dla motocyklistów. GPSies to aplikacja działająca na silniku Java Framework Struts, JavaScript i Ajax. Trasy mogą być publikowane bezpośrednio na Twitterze. Program posiada świetny konwerter plików, który automatycznie rozpoznaje różne formaty plików GPS i konwertuje je na żądany format docelowy (np. KML, GPX , NMEA).

Koszty finansowania portalu przez pierwsze dwa lata były ponoszone prywatnie przez autora, później z darowizn i marketingu. Strona została uruchomiona jednocześnie w języku niemieckim, angielskim, a aktualnie jest dostępna w 20 językach. Największą rzeszę użytkowników portal posiada wśród rowerzystów i motocyklistów.


Zarówno GPSies.com jak i AllTrails wykorzystuje mapy w OpenStreetMap (OSM). Nie znamy ceny przejęcia portalu przez amerykanów. Z punktu widzenia użytkownika początkowo niewiele się zmieni na portalu. Prawdopodobnie nazwa i logotypy nowego właściciela, zastąpią stopniowo starą nazwę Gpsies. Być może w biegiem czasu zostaną wprowadzone opłaty. Tymczasem na obu portalach nie ma opłat, jest tylko opcja płatna Pro. Jeżeli byliście użytkownikami aplikacji bądź starego portalu, wszystkie Wasze dane do logowania pozostaną bez zmian. Bazy danych ze starego portalu zostaną automatycznie zmigrowane do baz danych nowego właściciela. AllTrails przejmie jednak nie tylko bazy danych, ale obsługę techniczną witryny, na nowym, własnym kodzie i designie, który nastawiony jest na użytkownika mobilnego. Nie wiadomo jak umieszczenie serwerów nie w Europie , ale w USA wpłynie na szybkość działania i wyświetlania aplikacji. Dane osobowe użytkowników zostaną przeniesione do AllTrails po okresie przejściowym wynoszącym trzy tygodnie.


© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres