Harley Davidson Pan America 1250 - Hit czy kit? Harley-Davidson kłamał?

Pan America Special
HD
USA
2021/22
Harley Davidson
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Czy Pan America jest rzeczywiście najlepiej sprzedającym się ADV w Ameryce Północnej? Dziennikarz śledczy analizuje, czy takie stwierdzenie to hit, czy kit. Jedno jest pewne. Pan America 1250 radykalnie różni się od tego, co Harley-Davidson robił w przeszłości.


Hit czy kit. Mało jest motocykli, które budzą takie emocje. Obojętnie, czy pozytywne, czy negatywne. Jedni mówią, ze Harley Davidson Pan America 1250 to najbrzydszy motocykl jaki jest obecnie produkowany na świecie, a przednia owiewka pod reflektorem jest tak koszmarna i nieznośnie brzydka, że HD osiągnął w tej dziedzinie niewątpliwe mistrzostwo. Druga dość liczna grupa uważa, że jest to najlepszy i najpiękniejszy motocykl na świecie. Pan America to zupełnie inna filozofia skierowana do innych odbiorców. Jest duży, trudno go podnieść, ma koszmarnie kontrowersyjna owiewkę i duży zbiornik paliwa. Elementy stylistyczne sugerują, że motocykl został zaprojektowany nie do jazdy, ale aby wyróżniał się na drogach.


Dla potwierdzenia tej tezy, wyznawcy kontra przeciwnicy "piękna", zaczęli drążyć kwestie sprzedaży. Bo jak wiadomo, skoro jest taki piękny i wspaniały pod względem technicznym, to warto sprawdzić statystyki sprzedaży motocykla i na tej podstawie wyrobić sobie jakieś zdanie, jak to naprawdę jest. Polaryzacja opinii, zmienność mody i trendów jest naturalną formą zmian zachodzących na planecie. Tak samo może być w trendzie sprzedaży. Emocje wzrosły szczególnie po komunikacie prasowym Harley-Davidson z 2021 r., w którym CEO HD oznajmił, że Pan America 1250 Special jest najlepiej sprzedającym się motocyklem turystyczno-turystycznym w Ameryce Północnej.

Modyfikacje motocykla robione niezależnie to głównie wstawienie nowej płyty pod silnik, nowe, poszerzone podnóżnki i dodanie bardziej zmodyfikowanej wersji wydechu.

Kiedy Jochen Zeitz, dyrektor generalny Harley-Davidson, złożył oświadczenie podczas rozmowy o wynikach za drugi kwartał 2021 r., która odbyła się 21 lipca, twierdząc, że Pan America był „najlepiej sprzedającym się modelem ADV w USA w maju i czerwcu” ruszyła lawina komentarzy. Dzisiejszy komunikat prasowy sugerowałby, że sprzedaż Pan America Special w lipcu i sierpniu utrzymała tę dynamikę, a Zeitz twierdzi, że wyprzedał całą produkcję PA w 2021 roku.

Jak brzmiał komunikat prasowy HD cytujemy.


HARLEY-DAVIDSON PAN AMERICA™ 1250 SPECIAL ZOSTAJE PIERWSZYM SPRZEDAJĄCYM SIĘ MOTOCYKLEM PRZYGODOWYM W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

Zbudowany, by wytrzymać, zaprojektowany do odkrywania i zaprojektowany do przygody

MILWAUKEE (30 sierpnia 2021 r.) – Od premiery w lutym 2021 r. przygodowy motocykl Pan America™ 1250 Special szturmem podbił świat motocyklowy. Tworząc Pan America™,
Harley-Davidson wykorzystał swoje najnowocześniejsze możliwości projektowe i inżynieryjne, aby stworzyć zarówno Pan America 1250, jak i Pan America 1250 Special. Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić, że Pan America 1250 Special stał się najlepiej sprzedającym się motocyklem turystycznym w Ameryce Północnej.

Jochen Zeitz, przewodniczący, dyrektor generalny i prezes Harley-Davidson:

„Biorąc inspirację z naszego dziedzictwa, chcieliśmy stworzyć motocykl, który na nowo zdefiniował kategorię turystyki przygodowej, a co najważniejsze, został zaprojektowany i zbudowany w Ameryce. Z Pan America Special, teraz najlepiej sprzedającym się modelem motocykla ADV w Ameryce Północnej, skupiliśmy się na selektywnej ekspansji na trasy przygodowe w ramach strategii Hardwire, aby dotrzeć do nowych i obecnych klientów Harley-Davidson. Pan America jest wprost zbudowany na naszej misji dostarczania naszym motocyklistom ponadczasowej pogoni za przygodą. Ci, którzy teraz są właścicielami lub testowali jeden z naszych Pan America, absolutnie uwielbiają ten motocykl – po wyprzedaniu się z naszej alokacji na 2021 r., jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie przyszłość dla Pan America i kategorii Adventure Touring w Harley-Davidson”.


Świat żywi się trendami i modami. Pewne trendy odchodzą szybko do historii, a na to miejsce przychodzą inne. Czy tak samo było i w tym przypadku? Jedno jest pewne. Większość  stron internetowych i blogów po prostu skopiowała informację prasową, bez próby weryfikacji liczb i bez głębszej refleksji jak to naprawdę jest, publikując newsa na swoich stronach. Jednak nie wszystkie. Jakiś czas później na portalu motocyklowym motorcycle.com pojawił się artykuł, Dennisa Chunga z 30 sierpnia 2021, w którym zarzucił on kilka poważnych nieścisłości i nieco osłabił optymistyczny przekaz HD.


Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że autor wskazał tylko wątpliwości i nie potraktował informacji z HD jako Fake Newsa lub kłamstwo, zarzucił jednak podawanie informacji bez pokrycia i konkretnych danych. Oświadczył, że w komunikacie prasowym konieczne było podanie bardziej szczegółowych danych jaka jest rzeczywista sprzedaż modelu. Bo skoro jest najlepiej jak może być, PA 1250 sprzedaje się jak ciepłe bułeczki na rogu w piekarni i nie była to zwykła reklama, tylko informacja o sprzedaży o charakterze opiniotwróczym, co więcej zacytowana jako wypowiedź prezesa koncernu, to w czym problem, pokażmy dowody i nie ma potrzeby zatajania faktów, które mogą potwierdzić takie rewelacyjne wyniki (w USA) i wszystko na temat.


Artykuł nie przeszedł bez echa i spowodował dość duże interakcje w środowisku motocyklowym, szczególnie tych pasjonatów marki z USA, bo jest to grupa wyznawców, którzy wierzą bez zająknięcia we wszystko co publikuje HD. Ale nie wszyscy. Inni z kolei zaczęli się zastanawiać, dlaczego na ulicach i autostradach nie widać wcale motocykli Pan America lub jest ich tak mało. Jest wiele innych motocykli, szczególnie z Japonii, ale prawie żadnych PA. Wiele komentarzy nie było bezkrytycznych. Np. w jednym, autor nie negował faktu, że na fali entuzjazmu i zainteresowania nowym modelem sprzedaż mogła być bardzo wysoka przez okres kilku miesięcy. Do tego doszły kwestie wykupienia przez HD dużej kampanii reklamowej w mediach społecznościowych i tv. Ten okres świetnej sprzedaży PA trwał kilka miesięcy, ale teraz podana informacja jest już historyczna, a podane dane mogą już być nieaktualne. Sprzedaż wróciła do dawnych wskaźników. Mówiąc wprost, było przez chwile dobrze, ale teraz jest licho….Być może zresztą PA nadal jest najlepiej sprzedawanym motocyklem, wśród wszystkich motocykli ze stajni HD. Szczególnie jeśli wezmiemy sprzedaż elektryków, które miały zawojować świat, a tak się nie stało. W zestawieniu sprzedaży wszystkich marek HD nie jest już jednak tak wesoło.


Wystarczy zresztą pójść do salonu dealera BMW w północnym Teksasie, omawiał jeden z komentarzy. „Nie ma wiele motocykli ADV, a model R1250GS jest całkowicie wyprzedany. W rzeczywistości nie ma niczego w BMW z wyjątkiem R18, jednego RnineT, jednego F850GS i trzech G310. Pojawiły się problemy z łańcuchem dostaw, ale sprzedaż BMW w tym lokalnym sklepie do tej pory w tym roku była ich najlepsza w historii. W rzeczywistości spowolnienie łańcucha dostaw jest jedyną rzeczą, która powstrzymuje ich przed wzrostem sprzedaży w USA. Dodawał inny komentator. Lawina komentarzy tych za i tych przeciw,  podzieliła się zresztą bardzo szybko na zwolenników i przeciwników tak podawanych danych, bez podawania okresu i wielkości sprzedaży w poszczególnych krajach.
„Cóż, mieszkam w południowo-wschodnim Wisconsin i nie widziałem jeszcze żadnego Pan American w drodze. Jedyne, jakie widziałem, były na przyczepie i na wystawie HD na Road America na wyścigach supermotocykli w czerwcu. Widziałem wiele innych Harleyów, ale nie był to ADV PA. Wiem, że niektórzy mogą powiedzieć, że to niewiele znaczy, ale ponieważ tak dobrze sprzedawali się w południowo-wschodnim Wisconsin, jak wspomniano w artykule, często byliby zauważani”.

Większość opinii jaka została dodana na portalu motorcycle.com była mniej więcej w tym stylu, czyli wyważona i stonowana. Nie było hejtu, nie było rzucania mięsem.  Niektórzy skromnie dodawali, że skoro Pan America 1250 tak dobrze radzi sobie na rynku Adventure, to czemu Harley-Davidson tak wolno poprawia w modelu ewidentnie spaprane szczegóły wymagające poprawy. „Sam fakt, że motocykl dobrze się sprzedaje, nie oznacza z automatu, że jest idealny. Warto skupić się nie tylko na emocjach, ale na technice. Oczywiście każda modyfikacja to określone koszty, natomiast teraz na fali entuzjazmu i zainteresowania nowym modelem można szybko doprowadzić maszynę do poziomu, który będzie czynił z niej równorzędnego rywala innych modeli w tym segmencie, bez konieczności podpierania się logiem jednej z najstarszym motocyklowych marek na świecie” pisał komentator.


Jeszcze inna osoba stwierdziła, że prawdziwym kluczem nie jest ciągłe nakręcania kampanii reklamowej, pijaru emocji wokół marki i chwalenie się wynikami sprzedaży nowych motocykli, tylko powolne budowanie zaufania do motocykli na rynku wtórnym. Jeśli na rynku pierwotnym pojawi się kilka tysięcy motocykli, w końcu trafią one prędzej czy później na rynek wtórny. To tylko kwestia czasu. Obojętnie, czy za rok, czy za dwa lata dopiero sprzedaż na rynku wtórnym będzie faktycznym wskaźnikiem pozycji i zaufania do marki. Jeśli ktoś kto zakupił motocykl za 17 tys. $ po roku straci przy sprzedaży dużo 50% na wartości, to będzie jednym z czynników ile motocykl jest naprawdę warty. Tak więc dla komentującego sprzedaż motocykli używanych jest faktycznym wyznacznikiem wartości marki i modelu.

Wróćmy jednak do artykułu Dennis Chunga.


Denis zastanawia się nad faktem, czy sprzedaż i deklaracja prezesa dotyczyła tylko wymienionego okresu do lipca 2021, czy była to tendencja długoterminowa. Można przyjąć, że na fali nowości i bardzo intensywnej i kosztownej kampanii reklamowej w telewizji i mediach społecznościowych sprzedaż wzrosła raptownie, a potem wróciła do normalnego stanu. Kampania kosztowała krocie i była kierowana szczególnie na rynek amerykański, gdzie jak wiadomo jest najwyższa sprzedaż. W USA siec salonów HS jest bardzo gęsta, a nabywcy decydują się czesto na zakupy, szczególnie chętnie w miejscach, gdzie serwis jest dostępny i nie muszą jechać setki kilometrów z przeglądem.

Dla Denisa najlepszym źródłem informacji, które mogłyby potwierdzić lub obalić twierdzenia Harleya, jest Motorcycle Industry Council, krajowe stowarzyszenie handlowe typu non-profit, które reprezentuje producentów, sprzedawców detalicznych, dystrybutorów i inne firmy związane ze sportami motorowymi. To oni są w posiadaniu danych, które mogłby potwierdzić realną sprzedaż motocykli na terenie USA, z danymi podawanymi przez producentów. Większość głównych producentów motocykli jest członkami, a kilku ma swoich przedstawicieli w radzie dyrektorów MIC. MIC zbiera dane dotyczące sprzedaży od swoich członków, dzięki czemu będzie w stanie stwierdzić, czy twierdzenia Harley-Davidson są prawdziwe.

Tu jednak jest problem, bo wszystkie dane jakie posiada MIC nie są udostępniane do wiadomości opinii publicznej. MIC raz na jakiś czas publikuje fragmentaryczne informacje dotyczące sprzedaży w branży, tendencji sprzedażowych, ale są to informacje dość ogólne, a bardziej szczegółowe dane stanowią tajemnicę i nie są udostępniane. MIC nie jest więc miarodajną instytucją do potwierdzenia danych sprzedażowych Pan America. Dane MIC obejmują zresztą tylko USA, a Harley-Davidson wlicza do sprzedaży również Kanadę.

O ile informacje MIC nie mają żadnego znaczenia, aby sprawdzić jaka jest aktualna kondycja firmy Harley-Davidson i ile sprzedał rzeczywiście motocykli, można spojrzeć do danych składanych przez firmy znajdujące się na giełdzie. Taka forma raportów powinna być bardziej miarodajna. Każda większa firma w USA zobowiązana do składania raz na trzy miesiące raportów kwartalnych do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Harley-Davidson. I tu mamy pewne wskaźniki jakie mogą być bardziej pomocne przy ocenie zagadnienia.

Wg. raportu jaki złożył HD w 2021 r. i jaki dotyczy omawianego okresu, producent wysłał do swoich przedstawicieli całościowo 4048 motocykli turystycznych w ciągu trzech miesięcy od początku maja do 27 czerwca 2021 r włącznie. Jest to raport Q2 co oznacza, że sprzedaż (wysyłki dotyczyły dostaw na całym świecie, nie tylko w USA). Dane złożone przez HD SA również dość ogólne, uwzględniają bowiem sprzedaż wszystkich motocykli wychodzących z logie HD i nie ma informacji, ile z tych motocykli stanowiły pojazdy Pan America Special. Innym aspektem ewentualnych wątpliwości jest konkluzja, że są to dane mówiące nie o sprzedaży, ale o wysyłce do dealerów, co jest tylko jakimś fragmentem ewentualnej sprzedaży w przyszłości.

Konkluzja: Harley-Davidson prawdopodobnie nie wysunąłby tak śmiałego twierdzenia, gdyby nie był w tym jakiś element prawdy. Jeśli chodzi o przytoczone dane dotyczące sprzedaży i udziału w rynku Harley-Davidson, musimy uwzględnić kwestie dotyczące sprzedaży i udziału w rynku zazwyczaj dotyczą tylko motocykli o pojemności skokowej silnika większej niż 601 cm3. Chociaż nie możemy być pewni dokładnej liczby sprzedaży PA Special, nie ma wystarczających dowodów, aby udowodnić, że twierdzenie Harley-Davidson było fałszywe. Na podstawie posiadanych dowodów, które autor był stanie zebrać, nie można potwierdzić, ani zanegować, czy Pan America jest rzeczywiście najlepiej sprzedającym się ADV w Ameryce Północnej.


Info

© mototour.pl
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Ok
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres