Działdowo - zamek

Działdowo
Mazury
Działdowo
miasto i zamek
cały rok
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 



Działdowo to miasteczko (dawna nazwa po niemiecku Soldau, a po prusku Saldawa) w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, położone w pobliżu drogi ekspresowej S7, na Mazurach. Miasto założone i podbite przez zakon krzyżacki w XIV wieku. Zamek wybudowano na dawnej ziemi sasińskiej i istniejącej tu od XI i XII wieku osadzie pruskiej. Zamek działdowski, budowano w tym miejscu od 1340 r. na sztucznym wzniesieniu. Nieopodal wybudowano również osady rybackie: Soldov, Rybaki, Wolę. W 1344 osadzie Soldov nadano prawa miejskie, a następnie dokumentem lokacyjnym powiększono obszar miasta.

W okresie II Rzeczpospolitej po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego Działdowo, jako jedyne miasto na Mazurach, wraz z okolicznymi wioskami zostało przekazane Polsce bez przeprowadzania plebiscytu.



Zamek


Od 2004 roku w nowo powstałym skrzydle, swoją siedzibę ma Urząd Miasta. W 2018 ukończono remont budynku głównego, w którym ulokowano siedzibę Muzeum Pogranicza w Działdowie. Od września 2018 roku można tam zwiedzać wystawę muzealną „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”.

Mimo architektonicznych naleciałości zamek budowlą wspaniałą i wartą zobaczenia. Dobrze zachowane krzyżowe sklepienia gotyckie w budynku głównym w kilku salach, baszta północna i murów obwodowy oraz fragment bramy wjazdowej. Zostały jednak ogrodzone i otoczone w czasach realnego komunizmu, obskurną budowlą widmem, straszącym i zakłócającym ogólnie skomponowaną całość. Miał tutaj być hotel lub pomieszczenia domu kultury, wspólnie z zamkiem służące mieszkańcom, jednak budowli nie dokończono.

Mimo kompozycyjnego nieładu i bałaganu, pomieszania stylów na przestrzeni wieków, zamek w Działdowie rangą zachowanych elementów architektonicznych, wspaniałych sklepień budynku głównego niewątpliwie zasługuje na uwagę. W połowie drogi między Nidzicą a Dąbrównem znajdują się na wzgórzu ruiny zamku w Działdowie. Miejsce to było w średniowieczu siedzibą prokuratora, która wchodziła w skład komturstwa ostródzkiego. Pierwotnie były to okolice należące do książąt mazowieckich, którzy odsprzedali je biskupowi chełmińskiemu, a ten pod koniec XIII w. sprzedał Krzyżakom. Zakon wybudował w tej strategicznie położonej krainie, jeden z mocniejszych i większych zamków. Budowa rozpoczęła się w 1306 r. Wybudowany na planie kwadratu o wymiarach 46 metrów posiadał w środku dziedziniec otoczony największą budowlą, domem mieszkalnym i rozbudowanym przedzamczem, prawdopodobnie stykający się z murami miasta. Wjazd prowadził od strony północno-wschodniej przez bramę znajdującą się obok zachodniej wieży. Już jednak 1376 r. zamek został zniszczony podczas najazdu Kiejstuta. Obudowany w 1383 r. zamek stał się siedzibą wójta i wzbogacił się o skrzydło wschodnie i północne.

Z początkiem XV w. uzyskał też nadbudówkę najwyższej kondygnacji i do dziś zachowane szczyty. Posiadał znaczenie praktycznie do 1525 r., kiedy został zdobyty i zniszczony częściowo przez Polaków, stając się siedzibą starosty książęcego. W XVI w. zamek uzyskał renesansowe zdobienia, detale architektoniczne i wnętrza, stając się renesansową rezydencją. Później niszczony, w 1908 zamieniony na spichlerz, znów dewastowany, niszczony pociskami armatnimi, doczekał się w końcu częściowego zabezpieczenia, w którym czeka do dzisiaj na swoje lepsze dni. Najciekawszy najlepiej zachowany budynek główny o wymiarach 46x12 metrów wymurowany jest z jest z cegły, posiada fundamenty z kamienia polnego. Od strony dziedzińca znajdują się 4 otwory wejściowe na parterze, 6 wysokich okien ostrołukowych i rząd okienek na najwyższej kondygnacji. Na parterze zachowane sklepienia w dużej sali, podparte ośmiobocznym filarem granitowym. Na pierwszym piętrze znajdowała się kiedyś tutaj sala reprezentacyjna, refektarz i kaplica. Sklepienia refektarza wsparte na ośmiu wspornikach dwa z dekoracjami w kształcie ludzkich masek, pozostałe w kształcie ostrosłupów. Na trzeciej kondygnacji znajdowały się pomieszczenia spichlerza. Należy wspomnieć również o bardzo ciekawej wieży przy bramnej, wybudowanej na planie kwadratu o bokach 14 m, która zachowała się do wysokości 8 metrów.

Wystawy stałe w na Zamku Krzyżackim, ul. Zamkowa 12, Działdowo. Wstęp BEZPŁATNY z obowiązkowym odbiorem biletów.

- Działdowo – Miasto i Ludzie Dawnego Pogranicza
- Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w w 2014 r. zostało wybrane jednym z siedmiu cudów Polski w 2014 r. miesięcznika National Geographic Traveler. W 2013 r. w historycznym Ratuszu miejskim w Działdowie powstało Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Prezentuje szereg animacji i obrazów w technice 3D, w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej). W 2014 r. działdowskie muzeum zostało laureatem ogólnopolskiego plebiscytu i zostało wybrane jednym z siedmiu cudów Polski w 2014 r. miesięcznika National Geographic Traveler.

Miejsca i architektura w Działdowie

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie – kościół rzymskokatolicki mieszczący się w Działdowie, przy Placu Biedrawy. Kościół zbudowany w XIV wieku, ale za sprawą licznych zniszczeń wojennych i w pożarach, swój obecny wygląd uzyskał w latach 1927-1930. Do 1981 roku służył ewangelikom, a obecnie  mieści się tutaj parafia katolicka.

Zamek
Sąd Rejonowy
Kamienica przy ul. Waryńskiego 2
Kamienica przy ul. Waryńskiego 2
Kamienica przy ul. Jagiełły 11
Budynek przy ul. Jagiełły 28
Willa przy ul. Jagiełły 42





Szlaki w pobliżu i przechodzące przez miasto

szlak turystyczny czerwony Szlak Grunwaldzki

Warto zobaczyć w pobliżu


Olsztyn, Gietrzwałd, Zawady Małe, Stare Jabłonki, Ostróda, Pietrzwałd, Wysoka Wieś, Lubawa, Sampława, Bratian, Nowe Miasto Lubawskie, Boleszyn, Lidzbark, Działdowo, Nidzica, Łyna, Dąbrówno, Grunwald, Olsztynek, Dorotowo,

 


© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres