Policja w Polsce | |
policja ma dostać 480 motocykli | |
Polska | |
sierpień 2021 | |
Policja | |
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote) |
Komenda Główna Policji planuje zakup 480 sztuk motocykli, które mają trafić do służb policji w jednostkach w całym kraju. 25 z tych motocykli trafi do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, by stróże prawa mogli się doskonalić w pościgach i technikach jazdy. Niedawno ruszyły przetargi w ramach projektu "Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego", a nowy sprzęt będzie pozyskiwany za fundusze pozyskane z Unii Europejskiej. Obecnie policja polska jest w posiadaniu 588 motocykli, z czego 564 pojazdy są w aktualnej eksploatacji.
Jakie wymaganie zamawiający stawia resort firmom startującym w przetargu? Tym razem policja stawia na bardziej wysilone jednostki o większych możliwościach. Nie mogą to być single, a motocykle mają posiadać silnik czterosuwowy z minimum 2 cylindrami o pojemności nie mniejszej niż 1,100 cm3 i zapasem mocy nie niższej niż 122 KM (90 kW). Nie bez znaczenia pozostaje zasięg. Policja stawia na jednostki, w których można przejechać na jednym tankowaniu co najmniej 300-400 km i zbiornik paliwa nie mniejszy niż 20 l. Na wyposażeniu mają mieć dwa fabryczne kufry boczne o pojemności min. 19 l., a warunkiem wzięcia udziału w przetargu jest również ABS, akumulator żelowy lub AGM, doświetlanie zakrętów, ogumienie bezdętkowe i gmole. Jednym z warunków jest również poza liczbą koni prędkość. Pozytywnie rozpatrzone będą tylko jednostki, dla których uzyskanie 180 km/h. nie stanowi żadnego problemu. W miejscu pasażera ma być już zamontowana fabrycznie specjalna, kolumna, służąca jako baza dla urządzenia łączności i wyposażenia służbowego. Do każdej jednostki dostawca dorzuci dwa kaski i latarkę.
W tym roku nie było wiele zakupów motocykli. W 2020 komenda Stołeczna Policji w Warszawie wzbogaciła się o 22 nowe BMW R 1200 RT. Zakup kosztował 2,7 mln złotych brutto. W wersji podstawowej do każdego motocykla dostawca dorzucał jeszcze jeden kask z systemem komunikacji z bazą. Wtedy do przetargu stanęły tylko dwa podmioty: Wawrosz i Zdunek Premium z Gdańska. O sprawie pisaliśmy w artykule tutaj.
Oczywiście poza wysilonym silnikiem taki pojazd musi spełniać jeszcze dodatkowe kryteria. Komisja przydzieli dodatkowe punkty za osiągi, współczynnik masy do mocy, prędkość maksymalną, zabudowę motocykla, która musi być (homologowana), kufry otwierane do góry, elektrycznie regulowaną wysokość i twardość zawieszenia, światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED, środki łączności w kasku i oczywiście cenę. Na składanie ofert firmy mają czas tylko do 9 sierpnia 2021 r. Następnie oferent będzie miał 11 miesięcy na dostarczenie kilku partii motocykli. Pierwszą partię 58 sztuk motocykli musi dostarczyć do 8 miesięcy od podpisania umowy. Kolejna grupa 210 sztuk trafi 10 miesięcy i kolejna również 210 sztuk) najpóźniej do 11 miesięcy.
Koszty zakupów
Ile policja ma do wydania? Te dane są oczywiście jeszcze przedmiotem przetargu, wstępnie wiadomo, że do wydania policja dostała 56 mln PLN z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). W tej transzy jest jednak również 876 kompletów kombinezonów dla policjantów i szkolenia. Pieniądze załatwia Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a maksymalny czas na wydanie funduszy kończy się 2023 roku.
Łączna suma unijnego wsparcia z POIiŚ jaka zasiliła policję (w pięciu dedykowanych projektach) w latach 2014-2020 to 229 mln PLN.
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej nastąpiło niedawno podpisanie umów o dofinansowanie projektu "Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego". W czasie podpisywania umowy byli obecnie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Joanna Lech oraz pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.
Buda stwierdził, że "nowoczesne motocykle zwiększą mobilność policjantów oraz poprawią komfort ich prac".(...)To wszystko zaowocuje "poprawą bezpieczeństwa na drogach, lepszą mobilnością funkcjonariuszy, szybszym dotarciem na zdarzenia drogowe".(...)
Do czego drogówka i inne służby będą wykorzystywać motocykle? Głównie do zleceń patrolowych, zabezpieczenia imprez lub pokazów, zadań pościgowych na wylotówkach w dużych miastach, obsługi kolizji działań grupy Speed i walki z piratami, działań łącznikowo-penetracyjnych oraz oczywiście funkcji reprezentacyjnych w trakcie orszaków i asyst polegających na pilotowaniu VIP-ów, dygnitarzy i polityków. Czasami motocykle są używane do pilotowania transportów nienormatywnych i niebezpiecznych.
W jakich okresach motocykle pełnią swoje zadania? W większości KMP motocykle są używane tylko w sezonie. Są jednak wyjątki.
Jakie motocykle trafią do policji, zobaczymy na początku sierpnia. Zobaczymy ilu oferentów stanęło do policyjnych przetargów i jakie pojazdy będziemy spotykać na drogach.