"Autostrada Wolności" A2 - Świecko - Warszawa

Miejsce: Polska
Trasa: Warszawa- Świecko
Długość trasy: 473 km
Cena: 80 zł od 1 marca 2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

Temat: Za ile motocyklem do Niemiec z Warszawy

Chcesz przedostać się w miarę szybko z centrum Polski na zachód? Od 1 marca 2017 za przejazd z Warszawy do granicy Niemiec motocyklem zapłacisz 80 zł. To oczywiście tylko koszty myta, a nie paliwa. Najbardziej kosztowne będzie skorzystanie z asfaltu na trasie Konin – Świecko. Tu przejazd 1 kilometra po czarnym wyceniono na 38 groszy od jednośladu. Nie ma zresztą znaczenia czy jedziesz motocyklem czy samochodem, jaki masz tonaż, zapłacisz dokładnie tyle samo. (do 3.5 tony). Zważywszy, że firma Autostrady Wielkopolskie (AWSA I i II) zarządza obecnie 245 km. odcinkiem, przejazd zuboży naszą kieszeń dokładnie o całe 75 zł.

Ile to kosztuje?

A to nie wszystko. Czeka nas jeszcze odcinek Konin - Stryków. Tu koszt kilometra „czarnego” dla motocykla wyceniono na 5 groszy polskich tj. 8 razy mniej, niż u polskiego oligarchy Kulczyka. Ten 99 kilometrowy odcinek jest zarządzany przez  GDDKiA i obowiązują tu stawki określone w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą. Całkowicie bezpłatnie pokonasz natomiast odcinek drogi Stryków Warszawa. Jeszcze nie wprowadzono tu dla motocykli i samochodów (do 3.5T) żadnych opłat, ale jest to stan tymczasowy i droga będzie bezpłatna tylko do ukończenia budowy.

Polska to piękny kraj

Przodujemy w wielu dziedzinach w Europie i na świecie. Np. w dziedzinie autostrad. Dokładnie mówiąc przodujemy w opłatach za przejechanie jednego kilometra asfaltu. Gdzie są najdroższe na świecie autostrady dla motocyklistów? Oczywiście w Polsce. W każdym bądź razie jesteśmy w ścisłej czołówce. Najbardziej łupią prywaciarze i korporacje. Pod pozorem wymiany asfaltu, spłaty kredytu, stawki są niebotyczne w porównaniu z resztą Europy. Wychodzi dokładnie 9 eurocentów za motocykl. A tyle płacą również w Niemczech, ale za 40 tonową ciężarówkę. Gdyby chodziło o odcinek górskiej drogi o długości 15 km. Ok...Pewnie nie byłoby tematu. Ale, tak jest w przypadku jednej z najważniejszych arterii w kraju, łączącej zachód ze wschodem.

Jeszcze w 2014 r. "stary" rząd obiecywał, że motocykliści zostaną zwolnieni lada chwila z opłat za drogi. Bo w końcu motocykle są najmniej inwazyjną grupą na autostradach. Miało to co prawda dotyczyć tylko autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Na obiecankach się skończyło i zostały realne fakty. Na koniec 2017 r. za przejechanie odcinka autostrady z Warszawy do Świecka jako motocykliści płacimy tyle co samochody o DMC do 3.5 T. Tymczasem na świecie opłata za drogi jest uzależniona z reguły od tonażu. W opinii Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wynika, że przejazd jednego samochodu ciężarowego niszczy nawierzchnię w takim samym stopniu, co przejazd 2,5-miliona samochodów osobowych. No, ale skoro nie ma w tym żadnej logiki i zróznicowania cen, jest tylko składka dla bogatego właściciela drogi, to cóż można zrobić. Pojechać i zapłacić lub znaleźć jakiś objazd.

 

Ile zapłacisz w roku 2017/18 za przejazd autostradą Warszawa-Świecko?

motocykl: 80 zł

samochód: 84,90 zł


To o co chodzi z tą autostradą?

Mówiąć skrótowo „Autostrada Wolności” z Warszawy do Świecka podzielona jest na trzy odcinki: Świecko – Konin, Konin – Stryków i Stryków – Warszawa. Żeby nie było tak za prosto, na trasie z Warszawy do Świecka liczącej 473 km. mamy kilka kilka systemów opłat i kilku operatorów. Każdy ma inne ceny, regulaminy i inne zasady korzystania z drogi. Na jednych obowiązują viatolle, na innych tylko opłaty w gotówce i kartą. Za przejazd A2 na trasie Kulczyka, nie można używać viattola, tylko opłaty manualne, które trzeba opłacić z kasie, na bramce. Tych bramek jest min. 3. Na drodze ze Strykowa do Konina jest system mieszany i można płacić i tak i tak. Nie jest więc łatwo ogarnąć temat, a za wjazd bez opłaty przewidziano nagrody szczególne.

Nie płać Kulczykowi. Alternatywa za free - DK92

Możesz skorzystać z objazdów. Ostatni odcinek przy granicy tj. Świecko - zjazd na A2 na Rzepin jest bezpłatny.To prawie 22 kilometry za free. Dalej jadąc w stronę Warszawy można alternatywnie polecieć drogą krajową DK92 kierunek na Pniewy. Droga do Pniew od granicy jest całkiem przyzwoita i co najważniejsze bezpłatna.

Ruch w sezonie jest duży, ale droga alternatywna zróżnicowana i nie można się nudzić po drodze. Im bliżej granicy, co chwilę napotykamy kantory wymiany walut, agencje świadczące usługi dla spragnionych miłości kierowców, stacje benzynowe i bary oferujące całkiem przyzwoite jedzonko. Największe to "Las Vegas Nevada" i Port 2000. 

Negatywnym aspektem z jakim trzeba się liczyć jest jednak dość duży ruch cieżarówek na tej trasie, które  pokonują  ten fragment dość dużymi stadami, które bardzo trudno wyprzedzić Trochę czasu zajmie nam przedzieranie się również przez Poznań.


 


Komentarze   

Hh
0 # Hh 2018-06-15 09:19
Ceny wzrosly o 2 grosze na kilometrze po kolejnych, ostatnich podwyzkach. teraz 0.40 zł za kilometr
Cytować

Ciekawe miejsca w Polsce

Autostrada Sudecka

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce

Sulejów - dawne Opactwo Cystersów

Turystyka motocyklowa - Trasy i wyprawy motocyklowe

Ameryka Południowa trasą rajdu Dakar na GS-ie

Cel: Ameryka PołudniowaDługość trasy: 5.5 tys. km info: moto-voyager.com

Wyprawy motocyklowe 2019 - Top 10 kierunków nie tylko dla odważnych

top 10 motorcycle destinations 2019 wyprawy motocyklowe 2019 kierunki wyjazdów motocyklowych świat 2019

Islandia promem z rabatem na motocykl

Miejsce: Islandia Waluta: korona islandzka Linia promowa: Smyrilline Kod telefoniczny: +354 Wymagana wiza: Nie Koszt paliwa: 1,6$ za 1 litr

Tours

© mototour.pl
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres