Ranking kamer sportowych - 2016

Przedmiot: Kamera sportowa na motocykl
Cel: Kamera motocyklowa na kask,
10 wybranych  kamer sportowych w 2016 r.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (9 Votes)

Zrobiło się bardzo tłoczno w kategorii kamer do filmowania naszych wypraw na motocyklu. Niby na pierwszej lini frontu nic się nie zmieniło i lider jest ciągle ten sam. Prowadzi GoPro. Jednak konkurencja ostro go ściga i dawna pozycja jest coraz bardziej w opałach. Co więcej po ostatniej premierze kamery Session firma Gopro zaczęła mieć poważne problemy, a cena akcji spadła z 60 do 14 dolarów. Poza tym Go Pro nie mają ciągle stabilizacji optycznej, która jest coraz częściej stosowana w lepszych smartfonach jako standard. Być może stabilizacji doczekamy się w nowej wersji GoPro 5, ale narazie to dość odległa przyszłość i firma zapowiedziała, że wraca do początków. Zamierza pomniejszyć własną ofertę sprzedażową do 3 modeli. Blacka, Silvera i wspomnianego Session i skupić się tylko na projektowaniu nowego modelu Gopro 5 i oczywiście zapowiadanego drona GoPro Karma. Modele kamer Hero i hero+ będą stopniowo wycofywane ze sprzedaży.

To ranking z 2016 w tym czasie wiele się zmieniło.

Pojawiły się jednak nowe możliwości. Na rynku kamer konkurencja z Chin też nie zasypuje gruszek w popiele. Robią coraz lepsze podróbki, za relatywnie mniejsze pieniądze. Jest też kwestia alternatyw. Jak mówią pesymiści, jakość przeciętnego smartfona jest dzisiaj na tyle dobra, że przewyższa jakość najlepszych kamer sportowych. Słowem można bez problemu filmować na smartfonie za podobne pieniądze, z ręki bez potrzeby zakładania rurek, przylepców i specjalnych nasadek. Optymiści odpowiadają, że kamery sportowe są do innych rzeczy, głównie ekstremalnych ujęć w trudnych warunkach pogodowych, gdzie smartfony po jednym upadku zamieniłyby się w kupkę plastiku. Poza tym dostajemy wodoodporna obudowę za która trzeba było jeszcze niedawno płacić fortunę. I to jest w zasadzie podstawowy powód dlaczego kupujemy kamery action cam. Najbardziej liczy się odporność na czynniki zewnętrzne, a reszta to niuansy i szczegóły. Kamery sportowe są relatywnie małe (około 100g), odporne na upadki z dużej wysokości, kurz, brud, wodę. Mają też szeroki kąt widzenia i coraz lepszą jakość obrazu.


1. Gopro Hero 4 black


Cena - 1650zł


Technikalia:  Dwurdzeniowy układ SoC Ambarella A9, składający się z rdzenia Cortex-A9s i bloku akceleracji FPU


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (9 Votes)
Flagowa kamera Gopro
, przynajmniej na polu kamer sportowych z wyższej półki. Ciągle numer jeden na rynku. Pytanie, jak jeszcze długo? Kamera miała premierę w pażdzierniku 2014, więc powoli dobija do swojej kamerowej emerytury. W końcu dwa lata życia, dla kamer sportowych, to wieczność. Jej obecna cena to coś około 1600 zł. Dość dużo, a konkurencja nie śpi, projektuje po nocach nowe wzory, kopiuje sprawdzone pomysły innych i pracuje nad technologią przyszłości i funkcjonalnością. Zaleta GoPro 4 black to ciągle rozdzielczość i klatkarz. 4K (pełne 30 klatek, i 120 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1080p i 240 klatek/s, przy rozdziałce 720 to ciągle świetne możliwości do robienia odlotowych slow motion i zgrywania ostrych filmów. Wady to brak stabilizacji, kłopoty z przegrzewaniem przy ciągłym nagrywaniu bez przerwy i oczywiście cena. Dla wymagających transfer 45mbps GoPro w blacku, w stosunku do nowszej kamery Sony ActionCam(65mbps w) to jest już też niebagatelna różnica na minus. A cena podobna. No, ale nie każdy analizuje pixele na obrazie. Gopro ma za to duży lepszy marketing i nazwy, które o wiele lepiej wpadają w ucho niż suche japońskie HDR AS-50, czy FDR-X1000V.


2. Sony Action Cam FDR-X1000V 


Cena - 1490 zł


Technikalia: 13,5-megapikselowy przetwornik CMOS Exmor R, który współpracuje z bardziej wydajnym, znanym z kamer Handycam procesorem obrazu BIONZ X. W kamerkę zamontowano również bardzo dobry, szklany, szerokokątny Zeiss Tessar® zaprojektowany przez Zeiss AG – niemiecką firmę z Oberkochen.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.38 (8 Votes)
Na targach CES  odbywających się w styczniu 2015 r. w Las Vegas, Sony pokazało nową kamerę, która miała  w założeniu odebrać pozycję lidera amerykańskiej firmie Gopro. Tą nową kamerą jest Sony Action Cam FDR-X1000V. Producent postawił na jakość, dynamikę obrazu i stabilizację. W kamerze zastosowano stabilizację cyfrową SteadyShot. Zasadniczo, stabilizacja cyfrowa nie jest tak skuteczna jak optyczna, jednak Sony w powodzeniem stosuje ją w budżetowych kamerach handycam, dlaczego by więc nie wykorzystać sprawdzonego elementu w kamerach action cam. Ma ona dawać stabilne ujęcia i eliminację wibracji, które są przecież rzeczą naturalną podczas jazdy motocyklem. Producent deklaruje 2,5 raza wydajniejszą redukcję drgań niż w poprzedniej wersji kamery Sony. Postęp ten osiągnięto głównie przez formułę nagrywania w pełnym 4K i przeskalowywanie do mniejszego formatu. Cyfrowa stabilizacja nie działa podczas nagrywania w 4K. Stabilizacja działa tylko na formacie 1080p i nie na pełnym FOV obiektywu, ale FOV 120, czyli w warunkach dużego zawężenia pola widzenia. Sony ma również całkiem dobrej klasy mikrofon stereo i niezłe możliwości nagrywania  dobrych Slow Motion, czyli pełne 120 klatek na sekundę na 1080p i  na 720p, aż 240 klatek na sekundę. Jednak aby osiągać taki klatkarz w kamerze, trzeba oczywiście zaopatrzyć się w super szybkie karty SDXC UHS-I U3, które są w stanie  pociągnąć transfer między 65mbps a 95mbps. Tutaj przeczytasz więcej o kamerze Sony.


3. HDR-AS50 Action Cam


Cena - 899zł


Technikalia: Matryca 1/2.3", przetwornik Exmor R" CMOS, stabilizacja SteadyShot, dobry obiektyw ZEISS® Tessar


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.92 (12 Votes)
Najmłodsze dziecko Sony, pokazane pierwszy raz na CES 2016. Sprzedaż tej kamery rozpoczęto od lutego 2016 r. więc to naprawdę świeżynka. W porównaniu do starszych braci zmieniono spód kamery na płaski, dodano mocowanie statywowe, przeniesiono przycisk nagrywania na górę. Dodano też zoom cyfrowy, a pilota znacznie pomniejszono. Pomniejszono również cenę, która mieści się w przedziale do 1000 zł. Niestety, aby zbić koszt końcowy kamery nie ma tu technologii 4K. Jest za to stabilizacja cyfrowa i całkiem wystarczające klasyczne Full HD z klatkarzem  60 kl./s, oraz do 120 kl./s. przy 720p. Kamera zapowiada się całkiem nieźle i chyba stanie się następcą chętnie kupowanej HDR AS20.


4. Hero 4 Session


Cena: 999zł


Technikalia: Matryca: 1/2.3in CMOS, waga: 74g, brak możliwości wymiany baterii


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (5 Votes)
A miało być tak pięknie. Jeden przycisk by rządzić wszystkimi funkcjami, zintegrowana maleńka wodoodporną obudowa do głębokości 10 metrów i tylko 74 gramy.  Słowem kamera ideał. Mała poręczna i prosta. Tymczasem wyprodukowanie przez Gopro Hero4 Session okazało się bisnesowym strzałem we własne kolano. Na skutek przeszacowania ceny kamery Session (początkowo kosztowały około 399 $) i słabej sprzedaży, amerykańska firma wpędziła się w poważne kłopoty finansowe i musiała zwolnić ponad 7% pracowników, z ogólnej liczby 1500 zatrudnionych w firmie. No i 100 ludzi poszło na zasiłek. Okazało się, że nowatorski, mikroskopowy kształt kamery (poniekąd obniżający opory wiatru)w formie sześcianu o szerokości 38 mm, brak 4K i brak możliwości wyjmowania baterii nie przypadły do gustu potencjalnym nabywcom. Tak upadł samozachwyt producenta nad własnym dzieckiem, który reklamował jako "najmniejszą kamerę w historii"...Zresztą podobną kamerkę w kształtcie sześcianu wyprodukował już wcześniej Panasonic, co zresztą jest obecnie przedmiotem procesu o prawa autorskie. Kontrowersyjne są również nagłe zmiany: jak slotu karty na micro SD i port micro USB. Dlaczego? Bo spora część naszych akcesoriów jakie posiadamy z poprzednich modeli wyląduje w koszu i przestanie być kompatybilna z nową kamerką. Będzie więc kolejny powód do zakupu nowych gadżetów i nabijania kieszeni handlowców i producentów. Swoją drogą, nie pomogła w sprzedaży również radykalna obniżka ceny najpierw do 299, a potem 199$. Obecna cena kamery spadła już bowiem kilkukrotnie w dół. Ale, ale...Kamera nie jest zła, ma swoje ograniczenia np: najwyższa możliwa rozdzielczość to 1920 x 1440 pikseli i 30 kl./s. Mamy także tryb 1080/60, 720/100, jak i dziesiątki innych, pośrednich kombinacji. Najszerszy kąt widzenia (SuperView) jest dostępny dla rozdzielczości 1080p przy 48 kl./s oraz 720p przy 60 kl./s., brak możliwości nagrywania w trybie Narrow, ProTune. Jest za to funkcja timelapse. Uwzględniając stosunek ceny do jakości, kamera z trudnością konkuruje z kamerami chińskimi, co w pewnym sensie jest znakiem czasu. Co więcej to po sprzedażowej wtopie z Session, akcje firmy Gopro zanotowały widoczny spadek z poziomu $60 w sierpniu 2015 roku do $14. Do problemów ze sprzedażą doszedł również pozew konkurencyjnej firmy Contour, który zarzucił Gopro łamanie patentów.
 

5. Garmin VIRB XE


Cena: 1409 zł


Technikalia: Matryca CMOS o rozmiarze 1/2.3”, waga 152 gramy


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.14 (7 Votes)
Ma GPS, akcelometr, żyroskop, moduł Wi-Fi, cyfrową stabilizację i płaski obiektyw. System stabilizacji oparto na żyroskopie, jednak do stabilizacji jaką daje Sony to jednak daleka droga. Najciekawsze, że kamera jest wodoodporna bez zakładania obudowy i wytrzymuje zanurzenie do 50 metrów. Pokrycie warstwą hydrofobową obiektywu, zapobiega osiadaniu kropelek wody. Również dzwięk jest dużo lepszy bo mikrofon nie jest blokowany przez obudowę. Garmin w tym nowym modelu postanowił ustawić obiektyw na długiej ściance podobnie jak Gopro (poprzednie kamery Garmina miały obiektyw z innej strony). Największym hitem jest jednak opcja G-Metrix, która daje możliwość wyświetlenia na filmie takich parametrów jak prędkość, tętno, śledzenie trasy itp. Co prawda klatkarz 120 klatek na sekundę otrzymujemy przy jakości 720p, ale kamera zapowiada się naprawdę imponująco.


6. SJ5000+ SJCAM


Cena: 700 zł


Technikalia: Ambarella A7LS75 DSP + Panasonic MN34120PA 16 MPX


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.19 (21 Votes)
Następca świetnie sprzedawanej kamery SJ4000 SJCam. Dobra kamera z dużym zestawem dodatków. Jedną z największych zalet kamery poza ceną jest łatwy dostęp do złączek i mocowań, kamera posiada bowiem skopiowany system Gopro, więc jest tego naprawdę dużo na rynku, w wersjach oryginalnej i zastępczej. Co więcej poza pasującymi złączkami, pasują również akumlatorki z poprzedniej kamery SJ4000. Model SJ5000 sprzedawany jest na rynku w trzech wariantach, więc warto poszukać kamery oznaczonej plusem i logotypem SJCam, bo tylko taka posiada procesor Ambarella A7LS75 (ten co Gopro 3) i matrycę Panasonic MN34120PA. Pozostałe modele składane są na procesorze Novatek NTK96655. Kupując należy uważać na nazwy i szczegóły, bo jest sporo podróbek innych producentów o podobnej nazwie. (np Redleaf 5000+), Te kamery nie mają jednak nic wspólnego z marką SJCam.

 

7. Panasonic HX-A1


Cena: 785 zł


Technikalia:


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.63 (8 Votes)
Nowa kamera Panasonica. Następca trochę nietrafionej koncepcji HX-A500, w której obiektyw był połączony z resztą konstrukcji bardzo długim kabelkiem, który czasami falował na wietrze. Ta koncepcja rozwoju wydaje się dużo lepsza. Parametrami odbiega od konkurencji, jednak jej największym atutem jest miniaturyzacja i waga. Co by nie powiedzieć waży 2-3 razy mniej od reszty, a to też jakiś powód do zakupu. Osobnym tematem są złączki i możliwości zamontowania tego sensownie na kasku.


8. Xiaomi Yi Action Camera


Cena: 369 zł


Technikalia: procesor Ambarella A7LS75, Matryca: Sony Exmor R BSI CMOS


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.13 (15 Votes)
Xiaomi Yi z procesorem Ambarella A7LS75 (znany z GoPro 3)to całkiem poprawnie zrobiona kamera, która jako nieliczna ma gwint statywowy 1/4 (typowy dla aparatów). W sieci jest trochę hejtów na temat Xiaomi i źle osadzonym obiektywie, który daje niższą ostrość. No, ale producent podobno poprawił już ten błąd i mamy kamerę za naprawdę niewielkie pieniądze ( rewizja kamerki - v 1.3.jest wolna od wad) Pamiętajcie jednak, że kamerę kupujecie bez osprzętu i akcesoriów zupełnie gołą, więc resztę musicie kupić oddzielnie. Kąt widzenia obiektywu wynosi tylko FOV 155°, więc będzie trochę mniej widać w kadrze. To świetna kamera na alienexpresie do dostania za 250 zlociszy, ale żeby sterować większością funkcji, trzeba się zaopatrzyć w apkę i robić to ze smartfona. Jeśli więc nie chcesz używać smartfona jako sterownika kamery to nie zrobisz wiele.


9. AEE MagiCam S71


Cena: 899 zł


Technikalia:  1/2.3"  CMOS Sensor


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.29 (7 Votes)
N
astępca AEE MagiCam S70. Pod wzlędem wizualnym wygląda bardzo profi. Jednak wygląd to nie wszystko. W stosunku to poprzednika zawężono kąt widzenia obiektywu i obecnie wynosi FOV 155°, a nie jak poprzednik 170°. Kamera posiada opcję nagrywania video w rozdziełce 4K, ale z klatkarzem 15 klatek na sekundę, więc to tylko taki reklamowy dodatek.. Ma dużo akcesoriów w standardzie i mały ekran TFT, do podglądu. AEE MagiCam S71 to bardzo przyzwoita kamera, z powodzeniem konkurująca z Hero3 silver. Jednak pod względem wielkości obudowa jest jednak dużo bardziej masywna i może stawiać większe opory powietrza podczas szybkiej jazdy motocyklem.


10. EKEN H9


Cena: 289 zł


Technikalia: Sunplus 6350 + OV4689


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.38 (8 Votes)
Z kamer nisko budżetowych wybieram EKEN H9. Ma ona najlepszy stosunek jakości do ceny. 300 zł jaką zapłacimy za kamerę nie będzie nas bolała i stanowiła jakiegoś szczególnego problemu w wypadku utraty i zniszczenia. Taka kamera nadaje się, aby ją zamontować przy kole, gdzieś w trudnym miejscu, gdzie siłą rzeczy jest narażona na uszkodzenia. Można ją też bez problemu zamontować na kasku. Wiadomo jak jest z kamerami sportowymi. Ich rola to wzloty i upadki, tarzanie się w błotku, kpiele i polewanie deszczem. Rozdzielczość 4k w ekenie to max 10 czy 15 fps. Więc z góry radzę Wam odpuścić sobie filmowanie w tej rozdziałce, bo dobrze wiemy, że tego się nie da oglądać. Mała uwaga do nabywców. Kamery wypuszczane od 2016 roku nie mają rozdzielczości nagrywania 720p z klatkarzem 120 fps. A szkoda. Obecnie jedyną sensowną rozdzielczością jest 1080p 60/30 fps.


Komentarze   

Rudi
0 # Rudi 2017-05-03 15:52
Eken H10 ma interpolowane 4k. Oryginalny Eken wypuścił natomiast nową kamerę o oznaczeniu Eken V8s, która pracuje w pełnym 4 K i ma świetną stabilizację EIS w zestawie. Dobra wiadomość jest taka, że jest tańsza od wersji Eken Pro i kosztuje 98$.
Cytować
Witek
0 # Witek 2017-05-01 23:01
Z tańszych kamer to teraz najciekawszą opcją bedzie nowa kamera od Ekena, model h10. Efekt poprawek wcześniejszej kamery jest świetny. A akcesoria, baterie i uchwyt genialne jak ktoś chce pochodzić z kamerką.
Cytować
Disdoctor
0 # Disdoctor 2017-04-03 22:29
BML c3 wydaje się być ciekawą kamerką, nie pamiętam bym spotkał kamery która nagrywa w slow motion bezpośrednio z kamery. A bateria z powerbanka też spoko opcja
Cytować
Marek
-1 # Marek 2017-03-01 12:11
Najlepsze samochodowe kamery ma Blackvue ,mam też ich sprzęt na motocykl co ciekawe podłączony pod akumulator specjalnym zestawem kabli do obudowy wododpornej
Cytować
ogrodnik
0 # ogrodnik 2017-01-27 15:42
Cytuję Kores:
Gopro nie ma lepszej. mam 3, ale mysle o 4.

Jak jest taka dobra to po co ci jeszcze jedna?
Cytować
Kork
0 # Kork 2017-01-16 22:28
Brakuje mi tutaj (...usunieto z przyczyn reg.), wiem że to nowość jednak szybko podbija rynek, same braki w magazynach o tym mówią. Natywne 4k do 800zł było potrzebne na rynku
Cytować
MaTyS
0 # MaTyS 2016-09-21 09:08
Sony FDR-X3000
Cytować
krystian
+1 # krystian 2016-08-14 11:27
witam. posiadam go pro 4 i sony x1000 . plus dla sonego lepszy wyrazniejszy obraz . Kazda z tych kamer jest super ale jednak niewielka przewaga dla sonego
Cytować
tommy
+4 # tommy 2016-08-01 16:07
Mam kamerkę Eken , wymiata konkurencję, 4K@30 fps, drugi wyświetlacz, pilot wodoodporny i super cena ...
Cytować
dais
+2 # dais 2016-07-31 19:54
Nowa Eken H8R to jedna z najlepszych kamer na rynku, wszędzie zbiera bardzo dobre opinie na zagranicznych forach, u nas jest od niedawna oficjalny dystrybutor ( 2 lata gwarancji) . Korzystam od kilku tygodniu i szczerze polecam. Jakość filmów Full HD (60 klatek) rewelacja, a nagrywa też 4K@30 klatek.
Cytować
dd
-1 # dd 2016-07-19 20:04
Sony o 100 euro tansza i lepsza tylko marketing i uchwyty po stronie gopro
Cytować
Kuba
+2 # Kuba 2016-07-19 07:46
Co do Ekena H9 to pojawiła się aktualizacja i już jest 720p 120fps ale to 720p wydaje mi się jakieś słabsze niż na telefonie. Jakoś tak kłuje w oczy :)
Cytować
mmm
0 # mmm 2016-05-10 09:01
Xiaomi Yi best...
Cytować
Kores
-5 # Kores 2016-03-29 07:23
Gopro nie ma lepszej. mam 3, ale mysle o 4.
Cytować
Wodej
+3 # Wodej 2016-03-23 08:30
Nowa wersja SJCam 4000+ wymiata. Polecam
Cytować
Maciej
+8 # Maciej 2016-03-07 08:14
Polecam zamiast SJ5000+ nowa wersję Sj4000+ SJCAm. Ma lepszy zestaw akcesorii i w tej cenie odstawia Gopro daleko w w tyle.
Cytować
© mototour.pl
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Ok
X

Mototour.pl

Dziękujemy za wsparcie naszego portalu. Zależy ci na tej fotografii. Napisz do nas na adres